CHP rövanşist bir mantık güdüyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “CHP’nin seçim bildirisinde yer alan 1+8+4 sistemi 28 Şubat’ın, 1980 darbesinin, 27 Nisan e-muhtırasının, yeniden Türkiye’nin önüne irtica, laiklik gibi kavgaların getirilmesi demektir” ifadesini kullandı.


Trabzon’da, AK Parti’nin kuruluşundan bu yana partide görev alan yöneticilerle bir araya gelen Soylu, CHP’nin  açıkladığı seçim beyannamesinde eğitim sistemiyle ilgili “1+8+4” şeklinde bir bildirinin yer aldığını söyledi.

Bunun, yıllardan beri milleti, fertleri, vatandaşları devlete tehdit olarak gören anlayışın hala sürdüğü anlamına geldiğini belirten Soylu, şöyle konuştu:

“1+8+4; 28 Şubat’ın, 1980 darbesinin, 27 Nisan e-muhtırasının, yeniden Türkiye’nin önüne irtica, laiklik gibi kavgaların getirilmesi demektir. Ayrıca meslek liselerinin, ara teknik elemanlarının yetişmemesi demektir. İmam hatip liselerinin orta kısmının kapatılması demektir. Türkiye’nin attığı bu özgürlükçü adımların, eğitimi bu milletin değerleriyle bütünleştirme adımlarının tasfiye edilmesi demektir.”

Soylu, bunun “rövanşist bir mantık” olduğunu söyleyerek, “CHP, bu rövanşı alabilmek için, ilerleme devrimlerine ‘dur’ diyebilmek için her şeyi ortaya koymaktadır” dedi.

CHP’nin paralel yapı ile ittifak içerisinde olduğunu ifade eden Soylu “CHP’nin paralel yapı ile ittifak yapacağı rüyanıza girse kabus sanırdınız. ‘Bu olmaz, mümkün müdür’ derdiniz. Yıllarca paralel yapı ile kavga eder gibi görünüp aynı unsurlarla kol kola mahalli seçimlere gittiler” diye konuştu.

Toplantıya, AK Parti Trabzon milletvekili Faruk Özak, milletvekili adayı Salih Cora ile partinin çeşitli kademelerinde daha önce görev yapanlar katıldı.