Çerkes Halkları İnsiyatifi Üyeleri Süleyman Soylu İle Beraber

Çerkes sorunlarının siyaset gündeminde yer bulması için çalışmalarını sürdüren Çerkes Hakları İnisiyatifi(ÇHİ), siyasi parti temasları kapsamında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’yu ziyaret etti.Yürütme Kurulu Üyesi Murat Özden ve Kenan Kaplan, İstişare Kurulu Üyesi Faruk Aslandok ve Özgür Çerkes Web sitesi yazarlarından Murat Çelikkanat’tan oluşan ÇHİ heyeti, Çerkes dillerinde radyo ve televizyon kanallarının bir an önce yayına başlaması taleplerini içeren bir dosya sundu.

06 Kasım 2012 Salı günü gerçekleştirilen çalışma programının ilk ayağında AK Parti ARGE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’yu makamında ziyaret eden heyet, samimi bir havada geçen  görüşmede Soylu’yu tebrik ederek  yeni görevinde başarılar diledi.

Daha sonra Soylu’ya ÇHİ’nin hazırladığı “Çerkesçe TV ve Radyo Yayını” başlıklı dosya takdim edilerek konuyla ilgili bugüne kadar gerçekleştirilen temaslar hakkında detaylı bilgi verildi. Dosyayı alan ve memnuniyetini belirten Süleyman Soylu, Çerkeslerin taleplerinin yakın takipçisi olacağını söyledi.

Süleyman Soylu’ya seçmeli dersler ve anadil eğitimi konusunda ÇHİ’nin görüşleri aktaran heyet, 21 Mayıs 2013’te Çerkes Soykırımının Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu’na taşınması konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi vererek destek talebini iletti.