Büyümemizi hazmedemiyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini hazmedemiyorlar. Kurulan tüm tuzakların yegane sebebi AK Parti değil, Recep Tayyip Erdoğan değil, Türkiye’nin büyümesinin, güçlenmesinin önüne engel koymaktır” dedi.

Soylu, Şabanözü ilçesinde partisince gerçekleştirilen il divan toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin geçmişte darbeler, depremler, afetler, devletin çaresizliği ve siyasal istikrarsızlıklar yaşadığını söyledi.

Türkiye’nin artık önemli yol kat ettiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Bu ülke iyi adım atmak istediği her dönemde kıskaca almak, ülke insanını yarınlara yönelik adım atmasını önlemek için her türlü engeli ve iradeyi gördük. Ama bu iradeye karşı direnen, bu ülkenin yarınına sahip çıkan büyük bir millet görüyoruz. 21. asır Türkiye’nin önüne büyük bir fırsat koydu. Bunu kabul edemiyorlar. Türkiye’nin gelişmesini, büyümesini hazmedemiyorlar. Kurulan tüm tuzakların yegane sebebi AK Parti değil, Recep Tayyip Erdoğan değil, Türkiye’nin büyümesinin, güçlenmesinin önüne engel koymaktır.”

Soylu, oynanan oyunların milletin farkında olduğunu belirterek “Biz bilmiyor muyuz, Okmeydanı’nda elinde molotof kokteylleriyle bu ülkenin huzur ve istikrarını bozmaya çalışanlarla 17 Aralık’ı yapanlarla aynı yerden talimat aldıklarını. Kuzey Irak’taki petrolün Türkiye üzerinden sevkıyatının başladığı dönemde herkesin rahatsız olduğunu elbette biliyoruz” diye konuştu.

“Herkes istediği gibi kimliğini ifade edebiliyor”

Kardeşin kardeşe düşürülmeye çalışıldığını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Alevi kardeşlerime sesleniyorum, her yerde söyledim, söyleyeceğim. Kardeşi kardeşe düşürmeye çalışıyorlar. Türkiye’de 2 dönemde Alevi kardeşlerimiz rahat etmiştir. Biri rahmetli Menderes dönemi diğeri de 2002 ile 2014 arasındaki dönem. Bu dönemde herkes istediği gibi kimliğini ifade edebiliyor. Her türlü meseleyi herkes ortaya koyuyor. Türkiye eski Türkiye değil, birileri eski Türkiye’yi arıyor. Aydın Doğan efendi sabahtan akşama kadar televizyon ve gazetelerde ülkeyi provoke etmek için elinden geleni yapıyor. Yılmaz Özdil aracılığıyla Soma’da şehit olanlara hakaret ettiriyor. Biz neyle mücadele ettiğimizi biliyoruz.”

Soylu, Türkiye’nin bugün bir elinin Makedonya’da bir elinin Balkanlar’da ecdadının tarihine sahip çıktığını belirterek, güçsüz bir Türkiye’nin bunu yapamayacağını vurguladı.

Bu ülkenin “pasaportunun” geçmişte olumsuz muameleler gördüğünü dile getiren Soylu, sağlık, eğitim, ulaşım yatırımları ve sosyal yardımlarda gelinen noktaları anlattı.

“ABD her olayla ilgili açıklama yapıyor”

Amerika’nın Türkiye’nin her mahallesindeki olayla ilgili açıklama yaptığına dikkati çeken Soylu, şunları söyledi:

“Avrupa, Amerika krizdeyken biz 12 yılı çok iyi değerlendirdik. Bir elimiz barajlarda, bir elimiz ücretsiz kitaplarda, bir elimiz yollarda oldu. Biz ne yaptığımızı, neyle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. 7 düvelden hücum etmelerine rağmen bu millet AK Parti’ye sahip çıktı. Dün Menderes, Özal, Demirel ve Erbakan’a hangi iftiraları attılarsa bugünde aynısını yapıyorlar. Güçlü Türkiye birilerinin ağrına gidiyor. Bu ülkede annelerin ağlamaması ağırlarına gidiyor. Ülkenin Başbakanı YAŞ’ta milletin kendisine gösterdiği yerde oturduğu için Türkiye’deki demokratik dönüşümleri, atılımları ve ekonomik zenginlikleri çekemiyorlar.”

Cumhurbaşkanlığı seçimi

İlk kez cumhurbaşkanını halkın seçeceğini vurgulayan Soylu, “Esas hazmedemedikleri 10 Ağustos’ta ilk kez halkın cumhurbaşkanını seçmesidir. İstikrarsızlık sağlamaya çalışacaklar, huzursuzluk ortaya koyacaklar. Sözcü, Zaman Hürriyet, Vatan, Cumhuriyet ve Aydınlık her gün yazmıyor mu? Yaklaşık 2.5 milyon mecmuada acımasız şekilde, mesnetsiz ifadelerle yalan yanlış her şeyi söylüyorlar. Hangi diktatörlükte böyle bir şey yapılabilir. Dün aynı şeyi Menderes’e yaptılar, şimdi Erdoğan’a yapıyorlar ama onlar yaptıkça millet kendi adamını sıkı sıkı tutuyor. Millet, devletini 10 Ağustos’ta ele geçiriyor. Bu milletin devleti, milletinin tüm değerlerine teslim olmuş devlet, her türlü farklılığına, zenginliğine sahip çıkan bir devlettir.”

Şabanözü’deki seçim

Soylu, 1 Haziran’da Şabanözü’nde yeni bir seçim yapılacağını belirterek “1 hafta kaldı çok çalışmalıyız. Sakın Kemal Kılıçdaroğlu’nu sevindirmeyin. CHP için kimin kazandığı önemli değil. Onlar için AK Parti’nin kaybetmesi önemli. Elbette Cumhuriyet Halk Partisi’nden bundan farklı bir şey beklenemez. 1 Haziran’da milletimizin bir ders daha vermesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Daha yapacakları çok iş olduğunu dile getiren Soylu, “Bakın paralelcilerin sesi yüzde 45.5’i görünce kesildi. Önce herkse hava atıyorlardı. ‘Bu ülkeyi biz yönetiyoruz’ diyorlardı. Ama millet ağızlarını fermuarladı. İnşallah 2023’ü, 2071’i göreceğiz. Biz milletimizle birlikte olduğumuz sürece o firavun kalelerini tek tek yıkacağız” şeklinde konuştu.