“BÜYÜK DEVLET OLMAK SÖMÜREREK OLMAZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Büyük devlet olmak sömürerek olmaz. Biz Batı değiliz. Büyük devlet şefkat ve merhamet eli uzatarak olur. Biz büyük devlettik ve büyük devlet olma yolunda hızla ilerliyoruz. Nereye adım attığımızı, nasıl adım attığımız çok iyi biliyoruz.” dedi.

Zeytinburnu İşadamları Derneğinde derneğin yönetim kurulu ve üyelerine hitap eden Soylu, iş insanlarıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin yeni yeni kendine geldiğini, eski halinde kalınsaydı Türkiye’nin makus talihini yenemeyeceğini anlatan Soylu, Türkiye’nin artık ekonomik krizlerle terbiye edilen bir ülke olmadığını ifade etti.

Soylu, “Biz artık onların istediği gibi yönettikleri ve üzerimize saldıkları ve palazlandırdıkları terörün karşısında diz çöken bir ülke değiliz. Biz artık kendi vilayetlerimize ‘Aman Allah’ım nasıl düzelecek?’ diye bakan bir ülke değiliz. Başkalarından medet uman bir ülke de değiliz. Savunma sanayisinde yerliliği ve milliliği yüzde 65’e taşıyan bir ülkeyiz. Bunlar bizim hayalimizdi ve biz hayallerimize ulaştık. ‘Adam olmaz’ derlerdi Türkiye için, Allah şahit ki adam olduk.” diye konuştu. 

Türkiye’nin artık 2023, 2053 ve 2071’i planlar hale geldiğini, dile getiren Soylu, “Türkiye için her seçim kritiktir. Çünkü bu memleket her seçimle bir düğüm açmıştır. 1950’de 50 gramlık oy pusulası ile Ezan-ı Muhammediye’yi aslına döndürmüştür. Her seçim önemlidir. Rahmetli Özal’la ekonomik perspektifimizi açtık. Tayyip Erdoğan’la bambaşka bir vizyona geçtik. Her referandum önemlidir. 2017 referandumu ile yepyeni bir sisteme adım attık.” dedi.

Türkiye’nin en önemli enerji geçiş güzergahında bulunduğunu, Türkiye’nin kritik bir bölgede olmasına rağmen çok güvenli bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Büyük devlet olmak sömürerek olmaz. Biz Batı değiliz. Büyük devlet şefkat ve merhamet eli uzatarak olur. Biz büyük devlettik ve büyük devlet olma yolunda hızla ilerliyoruz. Nereye adım attığımızı, nasıl adım attığımız çok iyi biliyoruz. Biz terörle mücadelemizi kararlıkla sürdürüyoruz. PKK, FETÖ, DAEŞ ve DHKP-C ile mücadelemiz devam ediyor. Başka bir terör türü olan ve bizi çok etkileyen uyuşturucu terörünün saldırısıyla karşı karşıyayız. Kimyasal uyuşturucu Avrupa’da Hollanda, Avusturya ve Danimarka’da üretiliyor ve doğuya salınıyor. Sonra bizim sırtımızı sıvazlıyor. ‘Siz uyuşturucuyla çok iyi mücadele ediyorsunuz, dünyada bir numarasınız’. diyorlar. Doğu’da Afganistan Pakistan hattı üzerinden afyon, eroin geliyor. Peki bugün Amerika’nın Pakistan Büyükelçisi kim? 15 Temmuz’da Türkiye’de bulunan büyükelçisi. Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu satıcısı tutuklaması, 9 bin kişiyle bu dönemde yapıldı. Mücadeleye devam edeceğiz.”

Soylu, terörle mücadelede de önemli başarılar elde ettiklerini ifade ederek, Doğu ve Güneydoğu bölgesine huzurun geldiğini, insanların gece yarılarına kadar sokaklarda özgürce gezebildiğini söyledi. 

Soylu, muhalefetin Selahattin Demirtaş ile ilgili tutumuna ilişkin şunları kaydetti:

“Bu nasıl bir iş biri bana bunu anlatsın. ‘Yüz bin imza almış’ deniyor. Dünyanın hangi sisteminde görülmüş ki imza sayısıyla suçun ortadan kalktığı. Bunların yaptığı kaptı kaçtıcılıktır. Muharrem İnce’nin yaptığı kaptı kaçtıcılıktır. Temel Karamollaoğlu’nun ki Stockholm Sendrumu’dur, komplekstir. 28  Şubat’ta karşı karşıya kaldığı durumun aslında ezikliğini içinde yaşamaktadır. Bu kadar basit. Meral Akşener’in ki de çok net söylüyorum cahilliktir, başka bir şey değildir. Ayıptır, yazıktır günahtır. Bu millet önemli bir süreçten geçecek. Bizim evlatlarımız, askerlerimiz mağaraları temizlemek için, şehit olmak için birbiri ile yarışırken biz bunu nasıl anlatacağız? Bu ülke bu kadar ucuz mu? Siyaset bu kadar pespaye bir hale düşürülebilir mi? 3 tane oy için böyle bir şey yapılabilir mi?” 

Türkiye’nin büyük projelere imza attığını belirten Bakan Soylu, sözlerini, “Kanal İstanbul tam bir bağımsızlık ve çevrecilik ve güvenlik projesidir. Marmaray’ı, Avrasya’yı, Osmangazi’yi bitirdik, bölünmüş yol yaptık, insansız hava aracı yaptık, terörün hareket alanını sürekli daraltan bu aracı yaptık, atak helikopterimizi yaptık, bizimkiler yaptı, yapmaya da devam ediyoruz.” diye tamamladı.