Büyük bir oyunla karşı karşıyayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ”Bu memleketi seven CHP’li kardeşlerimizi anlayamıyorum. Nasıl böyle bir oyuna, tezgaha gelebiliyorlar. Nasıl Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu tezgahı anlayamıyorlar ve nasıl bir anlayış içerisinde bu tezgahın değirmenine su taşımaya çalışıyorlar” dedi

Trabzon’daki bir restoranda Fırıncılar Odası üyeleriyle bir araya gelen Soylu, burada yaptığı konuşmada, yaklaşık 50 gündür bir seçim kampanyası yürüttüklerini dile getirdi. Soylu, ”Bugün itibariyle 8 günlük bir zaman dilimi kalmış oluyor. Türkiye bir kader seçimine doğru gidiyor ve Türkiye bu kader seçimine giderken aslında bir taraftan 21. yüzyılın, bir taraftan da 21. yüzyılın başından itibaren verdiği kararları tekrar gözden geçirecek” ifadelerini kullandı.

Soylu, Türkiye’nin özellikle 21. yüzyıla iyi başladığını vurgulayarak, ”Türkiye 20. asrın bütün maliyetlerini üzerinde tutarak 21. asra başladı. 21. asra başlarken biz tam 300 yıllık gerileme dönemi içerisindeydik. 1699’dan itibaren Türkiye, güzel cumhuriyetimiz ilan edilince bu anlayışı yakaladı ama maalesef o zaman hangi olaylarla karşı karşıya kalmışsak bugün de aynı olaylarla karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

Gecede yüzde 8 binlik faizin nereye çıktığını da bildiklerini ifade eden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biz bu ülkede emeklilik ve memur maaşlarının eğitime katkı paralarından, deprem vergilerinden verildiğini biliyoruz. Bu ülkede rahmetli Bülent Ecevit’in, emekli maaşlarını ödeyemediği için IMF’den borç isteyip, geri çevrildiğini de biliyoruz. Biz yine her 100 liranın, 85,7 lirasının bütçeden vergi gelirlerimizden faize ayrıldığını, Türkiye’nin kımıldayacak bir hali kalmadığını biliyoruz. Biz bu ülkenin 13 vilayetine doktor, hemşire, öğretmen, mühendis gönderemediğimizi ve gazetelerin dağıtılmadığını biliyoruz. Türkiye’de 13 yılda çok büyük mesafeler alındı.””Bir tek amaçları var, dünyanın en pahalı gayrimenkulünü idare etmek ve yönetmek”

Soylu, Aydın Doğan’ın kendisine dava açtığını anlatarak, şunları kaydetti:

”Aydın Doğan gene bana mahkeme açmış, niçin? Selahattin Demirtaş’a laf söyledim diye. Ben ona diyorum ki ‘Sen onu evlatlık aldın’ oda alınıyor. Ben ona laf söylüyorum sana ne oluyor. Bugün de Selahattin Demirtaş mahkeme açmış, niçin? oradaki teşkilatlarımızı tehdit ettiklerinden dolayı ‘eğer bir daha tehdit ederseniz orayı başınıza yıkarız dediğim için’. Şunu söyleyeyim 1960 tarihinde yani darbeyi yapanlar neyi ifade ediyorsa bugün Paralel Yapı aynı şeyi ifade ediyor. Bugün Selahattin Demirtaş aynı şeyi ifade ediyor. O gün Ulus gazetesi, o gün Akis gazetesi neyi ifade ediyorsa Allah şahittir ki bugün Hürriyet gazetesi bugün CNN Türk televizyonu aynı şeyi ifade ediyor.”

”Biz bu hikayeyi daha önce gördük” diyen Soylu, ”Gezi olaylarıyla Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı düşüremediler. 17-25 Aralık darbesiyle bu hükümeti düşüremediler. Bu hükümeti alamadılar, Recep Tayyip Erdoğan’ı itibarsızlaştıramadılar. Bir tek amaçları var dünyanın en pahalı gayrimenkulünü idare etmek ve yönetmek. Çıldırıyorlar, buna katlanamıyorlar” şeklinde konuştu.

AK Parti’nin sistem değiştirdiğini de işaret eden Soylu, ”AK Parti ilk önce ekonomiyi sağlam yaptı, ilk önce alt yapıyı sağlamlaştırdı, ilk önce özgüveni artırdı. Dünyanın 237 ülkesine ihracat yapıyoruz. Biraz sıkıntı çekiyoruz ama kendi ayakları üzerinde duran sağlam bir ekonomimiz var. Bize müdahale edemiyorlar, Türkiye’yi sallayamıyorlar” dedi.

”Türkiye’de çok net ve açık bir şekilde büyük bir oyunla karşı karşıyayız”

”Nasıl bir tezgahla karşı karşıya kaldığımızı biliyoruz” diyen Soylu,”Türkiye’de yapmak istedikleri çok açık ve nettir. Türkiye’yi koalisyona getirmek istiyorlar. Türkiye’yi koalisyona getirmeye çalışırken HDP’ye baraj aştırmak istiyorlar” ifadesini kullandı.

Soylu, bazı şeyleri anlayamadığını da belirterek, ”Ben MHP’li kardeşlerimizi anlayamıyorum. Bu memleketi seven CHP’li kardeşlerimizi anlayamıyorum. Nasıl böyle bir oyuna, tezgaha gelebiliyorlar. Nasıl Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu tezgahı anlayamıyorlar ve nasıl bir anlayış içerisinde bu tezgahın değirmenine su taşımaya çalışıyorlar” diye konuştu.

7 Haziran seçimlerinin herkes için önemli bir seçim olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

”Türkiye’de çok net ve açık bir şekilde büyük bir oyunla karşı karşıyayız. Bizim gücümüz 50 gramlık oy pusulasıdır. Elimizde silah yok bizim ateş edemiyoruz, kalleşlik yapamıyoruz. İnancımız, geleneklerimiz, göreneklerimiz buna müsaade etmiyor. Bizim Trabzon’da söylenen çok meşhur bir söz dik oynamaktan başka hiçbir şey yapamıyoruz. Sadece dik oynuyoruz. Dik oynadığımız için başka türlü hilelerle, kumpaslarla bu işin önünü kesmeye çalışıyorlar. Bu nedenle desteğe ihtiyacımız var.”

Soylu, buradaki programın ardından Beşirli Mahallesinde vatandaşla bir araya gelerek bir süre sohbet etti.