Burası imtiyazlı ülke değildir, 79 milyon herkes eşittir ve birdir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesinin (AYM) gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararına ilişkin, “Bir grubun imtiyazı için hukukun üstünlüğünün ayakların altına alınmasına izin vermeyeceğimizi Türkiye’de herkesin bilmesini istiyoruz. Burası imtiyazlı ülke değildir, 79 milyon herkes eşittir ve birdir” dedi.

Soylu, Arsin ilçesindeki toplu açılış töreninde, bugün, İstiklal Marşı’nın kabulünün 95’inci yıl dönümü olduğunu anımsattı.

İstiklal Marşı’ndan bazı mısralar okuyan Soylu, ”95 yıl önce büyük şair Mehmet Akif Ersoy, yazdıktan sonra Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın diye nitelendirdiği, tarif ettiği 95 yıl önce bugün oradaki milletvekillerimizin özgürlüğünü, istiklalimiz, geleceğimiz ve şanlı mücadelemiz için ellerini şerefle ve onurla kaldırdıkları, kabul ettikleri İstiklal Marşımızın bugün 95. yılı. Bu ülke için bu ülkenin varlığı, birliği, hürriyeti, özgürlüğü ve bağımsızlığı için şehit olanlar İstiklal Marşımız’da ifade edildiği gibi bu toprakla yoğrulanlar, bugün ülkenin Güneydoğusunda. Biz burada evlatlarımızı rahat rahat okula gönderebilmek için ay yıldızlı bayrağın dalgalanmasını sağlayanlar ve bugüne kadar vatanımız için şehit olanlar, ‘şüheda’ derken bütün tenlerinin titrediği o insanlara minnetlerimizi ifade etmek istiyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan soylu, ülkenin bir tarafında gündemi değiştirmek, kaos oluşturmak isteyenlerin, diğer tarafında ise ülkenin kalkınması ve zenginleşmesi için gayret gösterenlerin bulunduğunu söyledi.

Arsin Organize Sanayi Bölgesinin bölge için önemli olduğunu anlatan Soylu, buranın üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla, her şeyiyle her türlü desteği hak ettiğini kaydetti.
Trabzon’daki yatırımlar hakkında bilgi veren soylu, “Trabzon’un her meselesi bizim meselemizdir. Birileri yorulabilirler ama bilmenizi istiyoruz ki Trabzonumuza ve hemşehrilerimize hizmetten yorulmadık, yorulmayacağız” diye konuştu.

Anayasa Mahkemesinin Dündar ve Gül hakkındaki kararı

AYM’nin, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki kararına da değinen Soylu, şöyle konuştu:
“Geçen gün Anayasa Mahkemesinin aldığı kararı hep beraber gördük. Eski Türkiye’nin bir fotoğrafını tekrar bizimle karşılaştırmak istiyorlar. Anayasa Mahkemesi Başkanımızın, Anayasa Mahkemesi başkanı olmadığı zaman söylediği söz açık. Diyor ki ‘Anayasa Mahkemesi gerekçesini koymadan kararını açıklamamalı’. Peki şu soruyu sormak bizim hakkımız değil mi? Telaşın neydi, acelen neydi ki gerekçesini oluşturmadan kararı açıklıyor ve bir ihsası reyde bulunuyorsun. İlk derece mahkeme kararı açıklamadan bunu açıkça söylüyorum, ilk derece mahkeme kendi yolunu tamamlamadan ve hala 2013’teki davalar, bireysel davalar bireysel başvurular mahkemende görülürken hangi imtiyazla bir casusluk davasıyla yargılanan iki kişinin davasını öne çekiyor ve bu konuda hiçbir gerekçe ortaya koymuyor. Ayrıca kendini ilk derece mahkeme yerine koyarak bir değerlendirmeyi gerçekleştiriyorsun.
Bakın bunda hepimizin hakkı var. Biz 12 Eylül referandumunda hep beraber ‘evet’ dedik, değil mi? Hukukun görevi milletin kendisine vermiş olduğu bu emaneti adaletle ve hakkaniyetle kullanmaktır. Vatandaşları arasında bireyleri arasında imtiyazı ortaya koydurmamaktır. Biz ‘411 el kaosa kalktı’ denilen günlerden bugüne geldik. Şu okullara öğrencilerimizin, insanlarımızın kıyafetleri ile ayrılarak giremediği günlerden bugün özgürlüğün ve hürriyetin, bu gök kubbenin altında bugün en yüksek noktada yaşandığı günlere geldik. Bunu millet gerçekleştirdi. Milletin ortaya koyduğu siyasi irade gerçekleştirdi. Bunu demokrasi ile beraber gerçekleştirdik. Bunu hukukun üstünlüğü ile beraber gerçekleştirdik. Bir grubun imtiyazı için hukukun üstünlüğünün ayakların altına alınmasına izin vermeyeceğimizi Türkiye’de herkesin bilmesini istiyoruz. Burası imtiyazlı ülke değildir, 79 milyon herkes eşittir ve birdir.”

“Cumhurbaşkanı milleti adına görevini kullanmaktan çekinmeyecek”

Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, bu konular hakkında yaptığı değerlendirmelerin eleştirildiğini anımsatarak, “Anayasa’nın 104. maddesi cumhurbaşkanımıza bir görev vermektedir. Verdiği görev şudur, anayasanın uygulanmasını gözetmek görevi cumhurbaşkanına aittir ve anayasanın uygulanmasında kurumların arasındaki düzenin, kurumların arasındaki uyuşmanın görevi de cumhurbaşkanımıza aittir” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanının, milletin ve anayasanın verdiği görev çerçevesinde uyarıda bulunduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:
“Eğer Anayasa Mahkemesi ilk derece mahkemenin görevine karışıyor, orada düzeni ve uyuşmayı bozabilecek bir adım atıyorsa milletin ve anayasanın görev verdiği Cumhurbaşkanımızın bunu uyarma yetkisi sonuna kadar vardır. Alıştınız değil mi istediğiniz gibi bu ülkeyi yönetmeye, istediğiniz kanunu istediğiniz gibi çevirmeye? Alıştınız kimse ses çıkarmayacak. İşte halkın seçtiği yüzde 52 ile seçtiği cumhurbaşkanı milleti adına görevini kullanmaktan çekinmeyecek ve cumhurbaşkanı tarifinin nasıl olduğunu o istemeyenlere bir kez daha tarif edecek.”

“Bu anayasa bize dar gelmektedir”

Yeni anayasanın en temel istekleri arasında bulunduğunu dile getiren Soylu, “Bu anayasa bize dar gelmektedir” ifadesini kullandı.
Mevcut anayasanın 1980 ve 1960 darbelerinin ruhunu taşıdığını kaydeden soylu, “Bu anayasa Türkiye’de statükonun ve Türkiye’de milletin ve devletin merkezinde olmasının engelinde bulunan bir anayasadır. Biz bunu inşallah tam anlamıyla milletimizle Türkiye’nin 2023, 2053, 2071 vizyonuna uygun bir hareket kabiliyeti içerisinde taşımaya ve bu anayasayı milletimizin değerleri ile bütünleştirmeyi, bu anayasayı evrensel hukuk formlarıyla yarına taşımaya yönelik azmimiz ve kararlılığımız vardır. Önümüzdeki günlerde inşallah bunun hem de hukukun üstünlüğü bir taraftan, bir taraftan da bu toprakların ve milletin isteğiyle birlikte bütünleştirmeye ve buluşturmaya yönelik adımlarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Soylu, beraberindeki protokol üyeleri ile toplu açılışı gerçekleştirdi.
Programa, Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ve çok sayıda vatandaş katıldı.