“Burası demokrasinin sit alanıdır”

Merhum Başbakan Adnan Menderes’in oğlu Aydın Menderes, ölümünün 3’ncü yıldönümünde kabri başında anıldı.

Anma törenine katılan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 1960 darbesi ile 17-25 Aralık operasyonları arasında herhangi bir farklılık olmadığını söyledi.

Topkapı’daki Anıt Mezar’da düzenlenen anma törenine, Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes ile torunu Adnan Menderes, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Ak Parti teşkilatı üyeleriyle bir çok STK üyesi ve vatandaş katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan ve dualarla son bulan anma töreninin ardından Ümran Menderes ile Süleyman Soylu, Menderes’in mezarına kırmızı karanfiller bıraktı. Ardından Aydın Menderes için hazırlanan helvalar katılımcılara dağıtıldı.

Törenin ardından duygularını ifade eden Ümran Menderes, Aydın Menderes’i çok özlediğini ifade ederek, “3 yıl önce 23 Aralık’ta eşim Aydın Menderes’i kaybettik. 3 yıl dolu dolu onunla geçti ama onsuz geçti. Onu çok özlüyorum tabii, çok farklı bir insandı. Gerçekten çok farklı bir insandı. Onu ben çok arıyorum dostları da arıyor. Nur içinde yatsınlar. Ölünceye kadar babasının izinde gitti. Ben de elimden geldiğince onların yolundan koşuyorum” dedi.

Aydın Menderes’in yokluğunu hissettiğini belirten Süleyman Soylu ise “Öncelikle ifade etmeliyim ki burası demokrasinin sit alanıdır. Hem siyasi hayatımıza, hem fikir hayatımıza çok önemli ifadeleri, çok önemli duruşları, çok önemli tavırları bırakmış olan Aydın Menderes’in bugün 3’üncü ölüm yıldönümü, kendisini rahmetle anıyorum. Eksikliğini hissediyoruz. Türkiye’nin zora girdiği dönemlerde söylediği sözler ve milletle direkt olarak kurduğu diyalog ve rahmetli başvekilimizin emanetinde olan sözleri milletle paylaşamadığı için eksikliğini hissediyoruz. Geçen sene 17-25 Aralık tarihlerinde yine buradaydık. Yani o meşum günlerde milletimize darbenin, milletimize ihanetin en yüksek noktada olduğu o günlerde yine buradaydık. O günleri hatırlıyorum. Bu aziz milletin selametini gölgelemek isteyenlere karşı burası yine demokrasinin muhafazasını ortaya koymuştur” diye konuştu.

“Geçen sene 17-25 Aralık arasında ABD’nin büyükelçisinin beyanatlarıyla ilgili burada benden bir görüş almıştınız” diyen Soylu, şunları söyledi: “Türkiye’yi farklı bir ülke olarak nitelendiren beyanatlar vermişti. Bugünden o güne baktığımızda anlıyoruz ki 17 ve 25 Aralık’ta o beyanların esası kendi alanında bir mecraya oturmaktadır. Ve o beyanların o gün niçin verildiği, Türkiye’nin hangi noktaya taşınmak istendiği ve hangi akıllarla nereye götürülmek istendiği bir şekilde anlaşılmaktadır. Bugün 1960 darbesinin kimlerle yapıldığı, kimlerin yaptığı bir şekilde bilindiğinde 1960 ila 17-25 Aralık arasında herhangi bir farklılık olmadığı planlayıcılarının da faillerinin de, bunu ortaya koymaya çalışanların da, uygulayıcılarının da aslında aynı zihniyetin birer temsilcileri olduğu çok açık ortadır.”