Burası büyük bir medeniyete sahip olmanın simgesidir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Etnospor Kültür Festivali’nde yer alan etkinliklerle ilgili “unutulmaya yüz tutmuş” tabirinin kullanılmasının ağrına gittiğini belirterek, “Var olan aradaki bir nesile unutturulmuş olsa dahi hiçbir zaman bu topraklar üzerinden kaybolmayacak oyunlarımızı, geleneklerimizi, ananelerimizi, kültürlerimizi, yemeklerimizi, mesleklerimizi burada görüyoruz Allah’a şükür. Bu hem özgürlüğün, hem hürriyetin, hem gelişmenin hem de büyük bir medeniyete sahip olmanın bir simgesidir.” dedi.

Bakan Soylu, Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından Küçükçekmece’deki Bezirganbahçe Meydanı’nda organize edilen ve Anadolu Ajansı’nın da global iletişim ortağı olduğu Etnospor Kültür Festivali’ni ziyaret etti.
Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan ile etkinlik alanını gezen Soylu, çocukların ve insanların kendi kültürüyle kaynaşması ve buluşması için ülkeyi yönetenler ile sivil toplum kuruluşlarının bu konuda öncülük yapmaları gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin son yüzyılda coğrafya olarak çok farklı kültürlerin etkisi altında kaldığını ve kendi kültürüne yabancılaşması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bunun için yapılması gerekenin Türkiye’nin kendi zengin tarihine ve birikimine sahip çıkmak olduğunu ifade eden Soylu, “Bugün Özbek, Kazak, Kırgız ve Yörük’üne kadar memleketin tüm renklerinin, yerel değerlerinin, geleneklerinin ve kültürlerinin özümsendiği bir alandayız. Özellikle Bilal Bey’e çok teşekkür ediyoruz. Neyin ve nasıl yapılabileceğinin bugün burada örneğini hep birlikte görüyoruz. Birçok kuruluş, birçok il, birçok dernek bu konuda samimi desteklerini ortaya koymasalar böyle samimi bir ortam oluşmaz. Çocukların ve ailelerin yüzündeki ifade her şeyi anlatıyor. Çok başarılı bir başlangıç yapıldığını ifade etmeliyim.

İnşallah gerek hükümetimiz, gerek yerel yönetimlerimiz gerekse sivil toplum örgütlerimiz ellerinden geleni bundan sonraki süreçte daha fazla ortaya koyacaklardır. Çünkü bu başarı çok önemli bir çıta gerçekleştirmiştir. Tekrar bütün katkı koyanlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Soylu, festivalde yer alan etkinliklerle ilgili “unutulmaya yüz tutmuş” tabirinin kullanılmasının ağrına gittiğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Var olan aradaki bir nesile unutturulmuş olsa dahi hiçbir zaman bu topraklar üzerinden kaybolmayacak oyunlarımızı, geleneklerimizi, ananelerimizi, kültürlerimizi, yemeklerimizi, mesleklerimizi burada görüyoruz Allah’a şükür. Bu hem özgürlüğün, hem hürriyetin, hem gelişmenin hem de büyük bir medeniyete sahip olmanın bir simgesidir. Allah bu simgelerden ve bu güzel atmosferden bizi ayırmasın. Biz ne yaparsak insanımız bunun kadrini kıymetini en iyi şekilde biliyor. En önemli özelliklerimizden biri de budur. Allah mahcup etmesin.”