Bunlar demokrasi münafığı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ”Bugün AK Parti iktidarı döneminde kuvvetler ayrılığı ilkesi, Cumhuriyet tarihinde hiç kuvvetlenmediği kadar kuvvetlenmiştir” dedi.

Soylu, AK Parti Giresun İl Başkanlığı’nda düzenlenen Siyaset Akademisi’nde yaptığı konuşmada, AK Parti’nin 2002 yılından itibaren çok net bir şekilde siyasetin merkezinin güçlendirilmesi yönünde güçlü adımlar attığını söyledi.

Bu adımlardan birinin siyaset akademileri olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

”Eğer siyaset güçlü olursa, ekonomi güçlü olur ve Türkiye güçlü olur. Halkın iradesini ancak kendilerini idare edenlere dayandırabileceği tek kanal olan siyasetin güçlü olması, milli iradenin güçlü olması anlamına gelir. Ama bunun için siyaset, kendini tahkim edecek kurumsallaşmayı da gerçekleştirmek zorundadır. 2002’den itibaren sadece icraatları, ekonomisi ve uluslararası ilişki anlamıyla değil, diğer taraftan da anlamlı ve net bir şekilde siyasetin merkezini kuvvetlendirmeye yönelik adımlar atılmaktadır.”

Vatandaşların AK Parti iktidarı öncesi SSK kuyruklarında ilaç beklediğini hatırlatan Soylu, bugün vatandaşın istediği eczaneden ilacını alabildiğine dikkati çekti.

Bir zamanlar devletin topladığı vergilerin her 100 lirasının 87’sinin faize gittiğini anlatan Soylu, ”Bugün 10 bin yoğun bakım ünitesi olan bir ülke haline geldik. Siyaset merkezinin güçlü olması bu demektir” diye konuştu.

-Kuvvetler ayrılığı konusu-

Soylu, bazı kesimlerini kuvvetler ayrılığı ilkesinden hareketle milleti hedef almaya çalıştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Dün aklınız neredeydi- Sincan’da tankları yürütüp, ‘biz balans ayarı yapıyoruz’ denildiği gün, neredeydi o entelektüel kafanız- O gün neredeydi kuvvetler ayrılığı ilkesine olan sadakatiniz- Bugün AK Parti iktidarı döneminde kuvvetler ayrılığı ilkesi, Cumhuriyet tarihinde hiç kuvvetlenmediği kadar kuvvetlenmiştir. Dün Telekom özelleştirilirken yargıyla birlikte bunun önüne geçenler ve temel hak ve hürriyetler engellenirken o makale yazanlar nerelerdeydi- Bunlar milletin hafızasını kaybettiğini sanıyorlar. Bunlar demokrasi münafığıdır.”