Bundan sonra milletin yargısı olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Gabar’daydılar hava atıyorlardı, Şırnakta’ydılar, Hakkari’deydiler hava atıyorlardı, Cudi’deydiler hava atıyorlardı, evlatlarımız bütün dağlarda bunları kovalıyor, bunlar da sıçan gibi kaçıyorlar sıçan, sıçan gibi.” dedi.

Soylu, partisinin Kırıkhan İlçe Teşkilatının önünde halka hitap ederek anayasa değişikliği hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Kırıkhan ilçesindeki seçim bürosunun açılışını gerçekleştiren Bakan Soylu, ilçede bulunan Karadenizliler Derneğini ziyaret ederek üyeleriyle bir süre sohbet etti.

Bakan Soylu, partisinin Hatay il binası önünde vatandaşlara hitap ederek, çok önemli bir tarihi karar arifesinde olduklarını söyledi.

Türkiye’de geçmişte bir sistem kurulduğunu ve bu sistemle zengin bir Türkiye’ye ulaşma imkanı sağlanmadığını ifade eden Soylu, “Bir gün mezheplerimiz üzerinden bizi ayırıyorlar. Bir gün etnik kökenlerimiz üzerinden bizi ayırıyorlar. Bir gün ‘başı açık’, ‘başı örtülü’ diye bizi ayırıyorlar. Bir gün ‘sağcı’, ‘solcu’ diye bizi ayırıyorlar. İşte 16 Nisan’da, 1961’de de, 82’de kurdukları anayasayla bize hiç uymayan bir elbiseyle beraber, bu ülkeyi, kendilerinin kontrol ettiği, efendilerinin kontrol ettiği bir ülkeden uzaklaştıracağız. Milletin emanetine bırakacağız, millete, millete bırakacağız.” diye konuştu.

Konuşmasında terör örgütlerini ve HDP’li milletvekillerinin konuşmalarını da ele alan Soylu, devletin ve milletin onlara en güzel cevabı verdiğini dile getirdi.

Hükümetin ve tüm güvenlik kuvvetlerinin kararlılığı ve milletin iradesiyle PKK’nın adının bir daha bu ülkede anılmayacağının altını çizen Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birilerinin maşası olarak bu milletin canını çok yaktılar, çok. Ve bizi, evet bizi geri bırakabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Geçen gün Van’daydım, inanın, Van sokakları İranlı turistlerden geçilmiyor. Geçen sene gelememişlerdi terörden, ondan önceki seneler yine sıkıntıları vardı ama ifade etmek istiyorum ki memleketimizin her tarafında bunlarla öyle bir mücadele ediyoruz ki.

Gabar’daydılar hava atıyorlardı, Şırnakta’ydılar, Hakkari’deydiler hava atıyorlardı, Cudi’deydiler hava atıyorlardı, evlatlarımız bütün dağlarda bunları kovalıyor, bunlar da sıçan gibi kaçıyorlar sıçan, sıçan gibi.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Bakan Soylu, “Bunlar hayatı boyunca bir kazık çakmadılar, bir kazık. Başkalarının kazıklarını sahiplenirler ama kendi kazıklarını çaktıkları söz konusu değildir. Hep milletin değerleriyle uğraşırlar. Hep laf var icraat yok, hep öyledirler iş üretemezler.” diye konuştu.

“Darbelerle, ekonomik krizlerle takat
bırakmamışlardı bu ülkeye”

AK Parti için yıllardır, “siyaseti gerginleştiriyor, kutuplaştırıyor” dendiğini ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

“Peki bu coğrafyada, 34’den 52’ye gelen bir siyasi parti kutuplaştırarak gelebilir mi? Hadi muhtar, gelsin bakalım. Hadi bir belediye başkanı hizmet yapmasın, kavga etsin bakalım, bir dönem daha durabiliyor mu? Bu memlekette her 100 liranın 70 lirası bütçeden faize gidiyor, sen onu faize göndermiyor bu memleketin hizmetine, alt yapısına, kalkınmasına, 81 ilde üniversitesine, şehir hastanelerine, 5 yıldızlı hastane hizmetlerine harcıyorsan bu millet seninle beraber olur. Bu ülkede yıllarca yaşadık biz bunu, evlatlar, anne babalarını sırtında hastaneye götürüyorlardı. Neden? Bu ülkeye takat bırakmamışlardı onun için. Darbelerle, ekonomik krizlerle takat bırakmamışlardı bu ülkeye. Şimdi, her 100 liranın 70 lirası faize gitmediği için Allah’ımıza şükrediyoruz. Bugün eğer hasta evdeyse ve hastaneye gidemiyorsa, doktor da hemşire de ayağına gidiyor, ilaç da ayağına gidiyor. Tankı başka bir ülkeden alıp kendin imal edemezsen, bugün kendin imal edersen millet sana itimat besler, insansız hava uçağı, Atak helikopteri imal edersen bu millet itimat besler.”

“CHP bir ileri, bir geri”

CHP’nin bir ileri, bir geri olduğu değerlendirmesinde bulunan Soylu, “Niye insana ihtiyaç yok ki? Niye hizmete, projeye ihtiyacı yok ki? Onun eline bir pusula vermişler, sen 61 Anayasası’na, 82 Anayasası’na sahip çık. Sen merak etme biz seni yargıyla beraber iktidar yaparız. Sen merak etme, biz seni basınla beraber zaten iktidar yaparız. Sen merak etme biz seni bu ülkede uluslararası sermayeyle beraber iktidar yaparız, kimseye ihtiyaç yok. Yaparsın yaparsın da hiçbir önerin olmaz mı?” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, yeni sisteminin buna müsaade etmediğini aktararak, şöyle konuştu:

“Onun için yan çizmeye çalışıyorlar. Diyelim ki yeni sistem 2019’da. Bir taraftan Cumhurbaşkanımız aday bir taraftan Kemal Kılıçdaroğlu. Mevcut sistemde aday olduğunda genel başkanlıktan, milletvekilliğinden ayrılmasına gerek yok. Bir taraftan mebusluğunu yürütecek bir taraftan cumhurbaşkanlığına aday olacak, kaybetse de devam edecek. Sırça köşklerde, ekmek elden su gölden devam, korumalar devam. Yeni sistemde ne olacak, çıkacaksın Cumhurbaşkanımızın karşısına, 2019’da kaybedecek, ondan sonra peşine tenekeyi takacaklar ‘yallah’ diyecekler. Şimdi istemiyor. Şimdi 600 delegeyi kazandı mı tamam. Niye tamam, 600 delegeyi kazandığı zaman partinin genel başkanlığını devam ettirecek, dertleri budur.”

“Kandil diyor ki ‘evet’ çıkarsa bittik”

Bu anayasayı MHP ile uzlaşmayla milletin önüne getirdiklerini vurgulayan Soylu, “Bir adım biz geldik, bir adım Milliyetçi Hareket Partisi geldi, ortada bir yerde uzlaştık. Devlet Bahçeli’ye de çok teşekkür ediyoruz. Bu milletin hararetle beklediği bir uzlaşma oldu. Peki MHP ile uzlaştık da CHP kimle uzlaştı? PKK ve FETÖ ile uzlaştı, şimdi bir de Almanya ve Hollanda’yı da yanına aldı. Kimi alırsa alsın. PKK ile uzlaştı da, biz şu anda terörle mücadele etmiyor muyuz? Her yerde aslanlarımız, evlatlarımız büyük bir mücadele ortaya koyuyorlar. Tam bunun kırılma aşamasında Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun dönüp bu ülkede PKK’ya can suyu vermesini bu Cumhuriyet Halk Partili kardeşlerimiz nasıl karşılıyor acaba? Ben İçişleri Bakanıyım, Kandil’in ne dediğini biliyorum. Kandil diyor ki ‘evet çıkarsa bittik’. Kandil, evet çıkacak inşallah, seni de bitireceğiz, it gibi orada havlamanın önüne geçeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bundan sonra milletin yargısı olacak”

Yargıyla ilgili de eleştirilerin olduğunu, bu konuda “yargı tek adama bağlanacak” denildiğini ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

“Rahmetli Adnan Menderes’in idam kararını verenler hakimler, savcılar, yargıçlar değil mi? Bu ülkede 28 Şubat süreci sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ı hem siyasi yasaklı hale getirip hem de hapse gönderen yargıçlar, savcılar, hakimler değil miydi? Onlar istiyorlar ki biz talimat verelim hakim, savcı, yargıç bizim dediğimizi yapsın. O günler geçti. Bundan sonra milletin yargısı olacak. Gelişmiş ülkelerde, Belçika’da, İngiltere’de, Danimarka’da, İsveç’te, ABD’de yargıyı belirleyen hükümettir. Onlar belirleyebilir, biz belirleyemeyiz. O günler geçti artık.”

“Gençten milletvekili olmazmış”

Soylu, gençlerle ilgili de eleştirilerin olduğunu belirterek, “Gençten milletvekili olmazmış. Çanakkale’de şehit olurlar, bu ülkede kurtuluş mücadelesinde şehit olurlar, 15 Temmuz’da şehit olurlar. O zaman nüfus cüzdanına, yaşına bakılmaz. Avrupa’nın yüzde 73’ünde 18 ile 21 yaş arası milletvekili yapılıyor. Niçin, Avrupa yaşlanıyor. Üretemiyor artık, sıkıştı. Onun için gençleri hayata daha önce başlatıp, elini taşın altına koyup onlarla birlikte ortak memleket yönetimini paylaşmak istiyorlar ki bu akıllıca bir iştir. Onun için yaş ortalamasını düşürmek istiyorlar. Gençlerin üretiminden, dinamizminden, yeni dünya görüşünden istifade etmek istiyorlar. Avrupa bunu düşünüyor, Batı düşünüyor, biz düşünmeyeceğiz, var mı öyle bir şey? Tarihin en önemli fırsatı önümüzdedir.” diye konuştu.
Turgut Özal’ın, Süleyman Demirel’in, Necmettin Erbakan’ın ve Alparslan Türkeş’in bu sistemi istediğini çünkü Türkiye’nin üzerindeki bu ambargoyu, oyunu gördüklerini dile getiren Soylu, “ülkeyi bu oyundan yeni sistemle kurtarırız” dediklerini aktardı.
Bakan Soylu, bunu gerçekleştirebilecek tek liderin Recep Tayyip Erdoğan olduğunu, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini kaydetti.