Bugünkü gelişmeler karşısında hepimiz umutlandık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, tüm emeklilerin promosyon alması konusunda hem özel hem kamu hem de katılım bankalarıyla görüşmeler yapıldığını belirterek, çalışmaların teknik düzeyde tamamlandığını bildirdi.

Trabzon’da çeşitli programlara katılmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı’na gelen Soylu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soylu, bir gazetecinin Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat ve Rusya ilişkilerinin normalleşme sürecine ilişkin sorusu üzerine, “Bugünkü gelişmeler karşısında hepimiz hem umutlandık hem de geleceğe ait Türkiye’nin ortaya koyacağı politikaları daha açık meydana getirebilecek bir noktaya ulaşabilir duruma geldik.” dedi.
Bundan sonra Orta Doğu’da önemli gelişmelerin söz konusu olabileceğini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:
“Gerek Gazze meselesi konusu gerek Mavi Marmara konusu gerekse de Filistin meselesi konusunda Türkiye çok önemli bir adıma alan açmış oldu. Bu karşılıklı paraflar inanıyorum ki hem Gazze konusunda hem Filistin meselesi konusunda hem de bütün insanlığın takip ettiği bu olay konusunda çok önemli bir açılıma ev sahipliği yapacaktır. Türkiye’nin üç önemli kritiği vardı. Bu üç önemli kritiğe de İsrail ‘evet’ dedi. Bugünden sonra bu konuda zannediyorum ve inanıyorum ki Orta Doğu’da da önemli gelişmeler söz konusu olacaktır.”

Rusya ile ilişkilere de değinen Soylu, şunları kaydetti:
“Rusya konusunda da uzun zamandır karşılıklı değerlendirmeler söz konusuydu. Dış politikalardaki bu gelişmelerde şunu söylemek gerekir; uzun süre böyle kritik kopuklukları devam ettirmek, özellikle çok uzun yıllar tarih boyunca birliktelik içerisinde olmuş hem milletler hem de devletler için kolay değildir. Bir taraftan Rusya, bir taraftan biz elbette ki bu konudaki yaşanan olayla ilgili üzüntümüzü ifade ettik. Başbakanımızın mektubu, Sayın Cumhurbaşkanımızın mektubu ve Dışişleri Bakanımızın mektubuna cevabi olarak bir karşılık oluşması, önümüzdeki günlerde de Sayın Dışişleri Bakanımızın da Soçi’de olacak olması önemli. Zannediyorum ki birbirleriyle çok uzun yıllardan beri bir ilişki içerisinde olan milletin ve devletin bundan sonra da aynı süreç içerisinde devam etmelerini sağlayacak gelişmeler önümüzde açık olacaktır. Bu Türkiye açısından da sevindiricidir, Rusya açısından da elbette ki sevindiricidir. ”

Emekliye maaş promosyonu

“Emekliye maaş promosyonu” konusundaki çalışmalara ilişkin soru üzerine Soylu, “Öncelikli olarak hükümetimizle gerekli çalışmalarımızı yaptık. Bir karar verilecek ama henüz karar aşamasında değiliz. Tüm emeklilerimizin promosyon alması konusunda çalışmalarımız teknik düzeyde tamamlanmıştır. Hem özel bankalarla hem kamu bankalarıyla arkadaşlarımız emeklilerin promosyon alması konusunda yoğun çalışmalar yürütüyor.” dedi.

Promosyonlara ilişkin bazı gazetelerde ve yayın organlarında çok yüksek rakamların yazıldığını kaydeden Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Tekrar ifade etmek istiyorum, bu bir promosyondur. Ancak bunu bir maaşla eşitlemeye çalışan yaklaşımlar söz konusu. Elbette gönül öyle ister ama promosyon dediğimiz, ilgili maaşın bankada durmasının karşılığı elde edilecek bir gelirdir. Yani ilgili maaşın bankada durması ne kadarsa, bunun teknik hesaplaması ne kadarsa ona ait bir promosyon yaklaşımı olacaktır. Maalesef bazı basın ve yayın organlarında çok yüksek beklenti oluşturuluyor. Bilinmesini isteriz ki bu konuda arkadaşlarımız da bizler de çalıştık. Önümüzdeki günlerde hükümetimize bir sunumda bulunacağız. Orada verilecek karardan sonra bir adım daha atacağız.”

“Hükümete sunduktan sonra karar verilecek”

Seçim sürecindeki vaatlerini yerini getirmek istediklerini ifade eden Soylu, “Katılım bankaları, özel bankalar ve kamu bankaları dahil hepsi ile görüşmelerimizi yaptık ve teknik olarak bir noktaya vardık. Bunu hükümete sunduktan sonra verilecek karar üzerinden bir adım daha atacağız ve o adımdan sonra inşallah hayırlı bir sonuca ulaşırız çünkü bu bizim seçim öncesinde hükümet olarak söylediğimiz bir vaatti. İnşallah bunu da yerine getirmek istiyoruz.” diye konuştu.