Bugün Türkiye bir kader seçimi ile karşı karşıyadır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Dünyanın en pahalı gayrimenkulünde oturuyoruz. Bunu ucuzlatmak, Türkiye’yi yönetilemez hale getirmek için fay hatlarını tetiklemeye çalışıyorlar. Bunun ilacı güçlü hükumettir, güçlü iktidardır” dedi.

Soylu, Trabzon’un Sürmene ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. Soylu, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran’da Türkiye’nin geleceği geleceği açısından eşik noktası olan bir seçime doğru gidildiğini vurguladı.

Seçimlerin, toplumların, siyasi hayatların en temel unsurlarından birisi olduğunu kaydeden Soylu, “Bugün Türkiye bir kader seçimi ile karşı karşıyadır. 1950’de Demokrat Parti’nin karşı karşıya kaldığı seçim bir kader seçimidir. Rahmetli Özal’ın 1983’de karşı karşıya kaldığı seçim bir kader seçimiydi. 2002 yılında sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yasaklı olmasına rağmen seçime gidildiği seçim kader seçimidir. Şimdi biz bir seçime daha gidiyoruz. Gittiğimiz seçim bir kader seçimidir” şeklinde konuştu.

Süleyman Soylu, 13 yıldır eski Türkiye’den koşar adım uzaklaştıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Bunu hep birlikte gerekleştiriyoruz. Öyle bir tablo ile karşı karşıyayız ki, bizim önümüze birşey öneriyorlar, diyorlar ki ya yeni Türkiye ya eski Türkiye, ye tek başına iktidar ya da koalisyonlara düşen bir Türkiye. Türkiye’nin varoluşundan kaynaklanan fay hatları vardır. Yıllarca, güzel Cumhuriyet’imizin kuruluşunun akabinde bu fay hatlarını tetiklediler. Şeyh Said, Dersim, İstiklal Mahkemeleri, İskilipli Atıf’ın asılması bu fay hatlarındandır. Etnik kökene, mezhebe ve dindarlığa dayalı fay hattı. Bu 3 ay fay hattı bu ülkenin selameti açısından, bunu sıkıntıya sokmak isteyenlerin aynı deprem gibi bunu tetiklemeye çalıştıkları fay hatlarıdır.”

Türkiye’nin 13 yıldır büyük bir başarı hikayesi yazdığını vurgulayan Soylu, “Bu başarı hikayesini ters düz etmek isteyenler iyi niyetli değildir. Gezi olaylarında da 17-25 Aralık darbesinde bunları gördük. Dünyanın en pahalı gayrimenkulünde oturuyoruz. Bunu ucuzlatmak, Türkiye’yi yönetilemez hale getirmek için fay hatlarını tetiklemeye çalışıyorlar. Bunun ilacı güçlü hükumettir, güçlü iktidardır” dedi.

Bugün talimatla yürüyen eski bir Türkiye koalisyonu olduğunu ifade eden Soylu, Türkiye’nin bugünkü ilerleyişini bir şekilde engellemeye çalışan eski bir Türkiye koalisyonu olduğunu, bunu net gördüklerini de belirtti.

Süleyman Soylu, daha sonra Semerkand Vakfı kermes açılış törenine katıldı. Soylu, burada yaptığı konuşmada da “Bu ülkede hiç kimse ötekileştirilmiyor. Herkesin kendisini ifade edebilmesinin sonuna kadar önünü açıldı. Biz ülkemizde hiç kimsenin birbirini ötekileştirmediği, herkesin kucaklandığı ve hiç kimsenin kendisini ifade etmekten korkmadığı bu tablonun devam etmesini istiyoruz. Biz, bu ülkede kendi medeniyet değerlerinden yoksun tablolarla bir daha karşılaşmak istemiyoruz” diye konuştu.