Bu ülkede Tayyip Erdoğan’sız bu husumetleri, belaları aşamayız

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ben sizin kardeşinizim. Bu ülkede Tayyip Erdoğan’sız bu husumetleri, belaları aşamayız. Buna emin olun, inanın. O teslim olmayan, milletiyle beraber olan, o milletiyle beraber adım atan anlayışından yoksun kaldık mı? Buna emin olun. Bana itimat edin ne olursunuz.” dedi.

Bakan Soylu, Bursa’nın Mudanya ilçesindeki Mütareke Binası önünde düzenlenen nokta mitingine katılarak, burada bir konuşmada yaptı.

Milleti ayrıştırmaya, bölmeye çalışanların bunu asla başaramayacaklarını belirten Soylu, geçmişte siyasi liderlere yapılanların Recep Tayyip Erdoğan’a da yapılmak istendiğini ancak halkın buna izin vermediğini ifade etti.

Bakan Soylu, “Ekonomik krizlerden mi geçmedik. Patronlarımız sürekli olarak millet olması gerekirken, farklı farklı değişip her birinin afrasından mı tafrasından mı geçmedik? Bizi ‘Alevi, Sünni’ diye ‘Kürt Türk, laik, anti laik’ diye mi ayırmadılar? Cinsiyetlerimize göre mi ayırmadılar? Gün olur köylü mü demediler? Bu ülkenin içerisinde bazen düşükler, bazen kuyruklar mı demediler? Bizi bir annenin iki çocuğuna sağcı ve solcu diye birbirine düşürüp, pusu kurarak terbiye etmeye çalıştılar. Rahmetli Özal’ı terbiye etmeye çalıştılar. Erbakan’a, Türkeş’e, Demirel’e yaptıkları gibi eğer siz fırsat verseydiniz, Recep Tayyip Erdoğan’a da aynı şeyi yapacaklardı.” diye konuştu.

“Pensilvanya’daki meczup”

Halkın sürekli olarak darbelerle, muhtıralarla yıldırılmaya çalışıldığını vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Bize dediler ki ‘Bu ülkeyi biz idare ediyoruz.’ 1960 darbesini yaptık. Hala akıllanmadınız mı? 1971 muhtırasını verdik, 1980 darbesini yaptık, 28 Şubat’ı yaptık, Gezi olaylarını yaptık, 17-25 Aralık darbesini yaptık, ardından da 6-7 Ekim olaylarını yaptık. Pensilvanya’daki meczupla birlikte 15 Temmuz darbesini yaptık. Hala akıllanmadınız mı?’ Buradan, Mudanya’dan, bu dalgalı denizin etrafındaki şu güzel insanların yanından söylüyorum; akıllanmadık ve akıllanmayacağız.”

“PKK’nın adını bu ülkede bir daha anamayacaksınız”

Soylu, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonraki belirsizlik sürecinde PKK’nın fırsat kolladığına dikkati çekerek, “7 Haziran’ı hatırlıyorsunuz değil mi? O PKK’nın sözcüsü olan partinin afrasını, tafrasını hatırlıyorsunuz. Nasıl olsa hükümet kurulamadı değil mi? Dediler ki ‘Elimize düştünüz. Şimdi Doğu’yu, Güneydoğu’yu biz yöneteceğiz.’ Baskı kurdular mı? Kurdular. Bir de ‘Özerklik ilan edeceğiz’ dediler. Nerede? Cizre’de. Peki başka? Silopi’de, Muş Varto’da. Neymiş? Kendi kendilerini idare edeceklermiş. Ay yıldızlı bayrak olmayacakmış. Şöyle olmayacakmış, böyle olmayacakmış. Mudanyalılar şimdi soruyorum; 7 Haziran’da hükümet kurulamadı diye afra tafra yapanlar Türkiye’deki en ufak bir istikrarsızlığı kendileri için çıkış yolu olarak görenler o PKK’nın sözcüleri. Hadi bugün özerklik ilan edin de görelim sizi. Hadi bakalım.” diye konuştu.

“Terörle ilgili en ufak bir endişeniz olmasın.” diyen Soylu,sözlerine şöyle devam etti:

“Buradan ifade etmek istiyorum, PKK’nın adını bu ülkede bir daha anamayacaksınız. Evlatlarımız bugün Lice’deler. Kış, mış dinlemediler. Bine yakın sığınaklarına, inlerine girdik ve kışın onları hiçbir yerde durdurmadık. Kimse Türkiye Cumhuriyeti’nin gücüyle, milletin iradesiyle beraber bilek güreşine tutuşmasın. Bu millet adamı yere serer.”

“Biz milletimizle beraber ittifak ediyoruz”

“Bu Kılıçdaroğlu nasıl geldi genel başkanlığa? Kaseti kim yaptı, kim? Peki kaseti FETÖ yaptı da bugün FETÖ ile nasıl bir arada? Diyetini ödüyor, diyetini. Biz milletimizle beraber ittifak ediyoruz.” diyen Soylu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“Diyelim ki Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan, gerçi Cumhurbaşkanımıza haksızlık yapmış oluyorum ama tartıya çıktılar. O zaman yüzde 50 almak zorunda. PKK, HDP ve FETÖ de onunla beraber olsun. Almanya da onunla beraber olsun. Yedi düvel onunla beraber olsun. Yenildiği zaman ne olacak? Bakın 7 seçimdir yeniliyor. 600 delegeyi ayarlamış yerinde duruyor. Sırça köşklerde oturuyor. Arabalar, paralar var. Her şey var, her şey. O zaman ne diyecekler biliyor musunuz? Haydi yallah beceremedin bu işi. Yeni sistemi istememelerinin sebebi budur. Biz 2023 diyoruz mübarek, sen 2030 de. 2071 diyoruz sen 2100 de. Biz ‘Araba imal ediyoruz’ diyoruz, sen de ‘Uzay aracı imal edeceğim’ de. Bir şey söyle. Bu milletin eline bir şey koy. Yarını, geleceği, iş, teknoloji, yol, köprü, baraj koy, kalkınmış bir Türkiye koy.”

“Erdoğan’sız bu husumetleri, belaları aşamayız”

Bakan Soylu, ülkedeki husumetlerin ancak Recep Tayyip Erdoğan ile aşılabileceğine işaret ederek, “Ben sizin kardeşinizim. Bu ülkede Tayyip Erdoğan’sız bu husumetleri, belaları aşamayız. Buna emin olun, inanın. O teslim olmayan, milletiyle beraber olan, o milletiyle beraber adım atan anlayışından yoksun kaldık mı? Buna emin olun. Bana itimat edin ne olursunuz?” dedi.

Gelecek nesillerin duasını almak istediklerini belirten Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Biz size bugüne kadar yanlış bir öneride bulunmadık. Allah’a sığınırız ve Allah’tan korkarız. Ezanların hürmetine söylüyorum. 200-300 yıl sonra gelecek nesiller, size yanlış ve eksik önerilerde bulundunuz derlerse, bizi lanetle anarlar. Biz oysa ki dua ile anılmak istiyoruz. Allah onlardan razı olsun denilmesini istiyoruz. Ellerine düşen fırsatı iyi kullandılar. Silahla şiddetle değil, oy ile demokrasiyle Türkiye’yi geleceğe taşıdılar diye dua etsinler istiyoruz.”