Bu ülke çok badirelerden geçti

Kızılay Meydanı’nda toplanan vatandaşlar, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı tepkilerini sürdürdü.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, meydanda demokrasi nöbeti için toplanan vatandaşlara hitap etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ise konuşma alanına, merhum Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes ile çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Kızılay Meydanı’nda demokrasiye sahip çıkanlara selamlarını ileten Soylu, “Allah milletimizden razı olsun. Eğer bugün demokrasi işliyorsa, eğer bugün TBMM açık ve işliyorsa, eğer bugün Cumhurbaşkanlığı makamı işliyorsa, eğer bugün Türkiye yarınına yeniden umutla bakabilmeyi sağlıyorsa onu sağlayan, hiçbir şey düşünmeden bu ülkenin yarını için bedenini tankın altına atan bu yiğit insanlardır, başka hiçbir şey değil.” ifadelerini kullandı.

Bu ülkenin çok badirelerden geçtiğini dile getiren Soylu, kendisi Demokrat Partinin genel başkanı iken 2008 yılında anayasa ile ilgili yaşanan bir gelişmeyi anımsattı.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:
“Bir anayasa, 411 kişinin Türkiye’de bir özgürlüğü, bir hürriyeti ve insanların kendi kimlikleriyle kendi anlayışlarıyla yaşamasının önünü açınca, Anayasa Mahkemesi, ‘Hayır bu 411 kişinin ortaya koymuş olduğu iradeyi kabul etmiyoruz, ortadan kaldırıyoruz’ demişti. Çok iyi hatırlıyorum, Adana’da otobüsten el sallıyordum, dediler ki ‘Aydın Menderes aradı’. ‘Buyurun’ dedim, dedi ki, ‘Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu bu karar, bilesin ki bu milleti can evinden vurmuştur. Anayasa Mahkemesinin vermiş olduğu karar, bir darbe kararıdır. Senin yapman gereken, Anadolu Ajansını bulup, bu konuda bu kararın ortaya konuluş şeklini de eleştirmek ve buna hükümetle beraber karşı çıkmaktır.’ Demokrasi anlayışı budur.”

Soylu, demokrasi nöbetinde bütün siyasi partilerden vatandaşların vatanına, milletine ve demokrasiye sahip çıktığını gördüklerini, bu milletin kendisinin tank olup darbecilere darbe vurduğunu kaydetti.

Ümran Menderes de konuşmasında, demokrasi nöbetinde yer almak istediği için bu meydana geldiğini ve 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini lanetle kınadığını söyleyerek, olaylarda şehit olanlara rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.