“BU SEÇİM TÜRKİYE’YE KUVVET VE KUDRET VERME SEÇİMİDİR”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bu seçim ders verme seçimi değildir. Bu seçim fire verme seçimi değildir, bu seçim Türkiye’ye güç, kuvvet ve kudret verme seçimidir.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AK Parti Burdur İl Teşkilatı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Türkiye’de bir dönem başbakan, bakan asıldığını, ülkenin yıllardır darbelerle zayıflatılmaya çalışıldığını belirtti.

Yıllardır Türkiye’nin kutsallarına, değerlerine, inançlarına saldırıldığını anlatan Soylu, “Güçsüz, zayıf bir Türkiye olsun diye ellerinden gelen her şeyi yaptılar.” diye konuştu.

Soylu, bir dönem bu ülkede emekli maaşlarının ödenemediğini, insanların hastanelerde rehin kaldığını, ilaç kuyruğunda ölenlerin olduğunu dile getirerek, Türkiye’nin bunları aştığını, dimdik ileriye doğru yürüdüğünü ve her saldırıya karşı mücadele ettiğini söyledi.

Türkiye’nin terörle, anarşiyle, Türk-Kürt, başı açık-örtülü, laik-dindar kavgalarıyla kaosun içine çekilmeye çalışıldığını aktaran Soylu, Gezi olaylarında yüzde 3,5 olan faiz oranlarının olaylar bittikten sonra yüzde 15’lere kadar çıktığını kaydetti.

Gezi olaylarından sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Şehir hastanesi yaptırmayız, dünyanın en büyük havalimanını, en büyük barajlarını, tünellerini, insansız hava araçlarını, helikopterlerini, savaş gemisini, otoyolları, üniversiteleri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü yaptırmayız.” şeklinde taleplerle karşılaştığını dile getiren Soylu, milletin iradesiyle tüm yatırımların gerçekleştirildiğini bildirdi.

Ülkede her 10 yılda bir darbe yapıldığını belirten Soylu, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim, 7 Haziran seçimleri ve en son 15 Temmuz darbe girişimi ile ülkede bir kaos oluşturulmaya çalışıldığını ancak başarılı olamadıklarını bildirdi.

“Dünyaya ve gelecek nesillere not bıraktık”

Afrin’de terör koridoru oluşturarak Türkiye’yi Orta Doğu’dan ayırmak istediklerini anlatan Soylu, şunları söyledi:

“Amerika bize ne dedi? ‘Afrin’e giremezsiniz, girerseniz karışmayız.’ dedi. Eski Türkiye değiliz biz. Afrin’e çatır çatır girdik, PKK’yı oradan kazıdık. Irak’ın kuzeyinde, Afrin’de oluşturmak istedikleri terör koridoruna müsaade etmedik. Sadece dünyaya bir not bırakmadık, gelecek nesillere de bir not bıraktık. ‘Bu coğrafyada bir oyun kurmak istiyorsanız bize rağmen oyun kurdurtmayız.’ dedik.”

Kendisinin çok sert konuştuğu yönünde eleştiriler olduğunu ifade eden Soylu, “Kadın çıkmış, diyor ki ‘Ben sırtımı PKK’ya, PYD’ye dayadım.’ Bizi tehdit ediyor. Türkiye’yi, milletimizi, bölünmez bütünlüğümüzü tehdit ediyor. Biz de dedik ki ‘Al sana dört tane duvar, ister o duvara, ister bu duvara daya, hangisine dayarsan daya.’ Bu ülkenin kardeşliğine, huzuruna kim musallat olursa fırsat vermeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, terörle mücadelenin devam edeceğine dikkati çekerek, “13-14 yaşındaki kızlarımızı terörist yapanların, hayvan Murat Karayılan ile hayvan Cemil Bayık’ın masasına meze yapanların burunlarından fitil fitil getirmezsek namerdiz.” ifadelerini kullandı.

Dağlarda 15 bin terörist varken bu sayının 700’e düştüğünü dile getiren Soylu, “Türkiye’de üst düzey terör örgütü yöneticisi kalmadığını” ifade etti. Murat Karayılan ile Cemil Bayık’a ve diğer PKK’lılara seslenen Soylu, “Gelin de sizi bir can pazarına düşürelim.” dedi.

Bugün Burdur’da var olan huzurun Batman’da, Şırnak’ta, Bitlis’te, Hakkari’de, Yüksekova’da da var olduğuna işaret eden Soylu, bunun için önemli mücadeleler verdiklerini kaydetti.

“Sen misin, ben miyim ahlaksız”

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin “Kürdistan’da biz kazanacağız, batıda da AKP ile MHP’yi kaybettireceğiz.” yönünde açıklamalarda bulunduğunu anlatan Soylu, şunları söyledi:

“Türkiye’de Kürdistan diye bir yer var mı? Siz hiç (Kemal) Kılıçdaroğlu’ndan, ‘Sen bunu nasıl söylüyorsun.’ diye bir söz duydunuz mu? Meral Akşener’den duydunuz mu? Temel Karamollaoğlu’ndan duydunuz mu? Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na şunun için kızıyorum, ‘Süleyman Soylu sen çok ahlaksız bir kampanya yapıyorsun.’ diyor. Ahlaksız kampanyayı yapan ben miyim? Ahlaksızlığı yapan ben miyim, yoksa 2 milletvekili için 24 Haziran seçimlerinde rahmetli Necmettin Erbakan’ın partisini getirip PKK’ya yamayan sen misin? Sen misin, ben miyim ahlaksız? Yazıklar olsun. Şimdi Apo’nun yeğeni Ömer Öcalan Şanlıurfa’da kapı kapı onları kazandırmak için birlikte omuz omuza, kol kola çalışıyorlar, yazıklar olsun.”

PKK için haraç toplamış, uyuşturucu taşımış, PKK propagandası yapmış kişilerin bugün CHP’nin, İYİ Parti ve Saadet Partisinin belediye meclis üyesi listelerine sokulduğunu belirten Soylu, Türkiye’yi kaosa çekmek için yeni senaryolar yazıldığını kaydetti.

Soylu, dağlarda teröristlere adım attırmadıklarını ancak CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin onlara fırsatlar sunduğunu ileri süren Soylu, “Bir protokol imzalamışlar, bu protokolün altında şehit yakınlarının, eşlerinin, çocuklarının, gazilerin imzası var mı? Kimin imzası var, Kılıçdaroğlu’nun, Akşener’in ve Karamollaoğlu’nun imzası var. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik, önümüzdeki 4,5 yılı heder etmek istiyorlar, hedeflerimize ulaşmamızı istemiyorlar.” diye konuştu.

“Cumhuriyet tarihinin en büyük yakalamalarını gerçekleştirdik”

Bakan Soylu, uyuşturucu maddeyle mücadele konusuna da değindi. Uyuşturucudan ölen kişi sayısının geçen yıl 941’den 491’e düştüğünü anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük yakalamalarını yaptık. 7,2 ton esrar, 1,5 ton eroin, bir ton kokain, 260 ton bonzai sevk edeceklerdi Türkiye’ye. Çocuklarımızı zehirleyeceklerdi. Büyük mücadeleler veriyoruz. 57 uyuşturucu satıcısını kodese gönderdik. Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Süleyman Soylu, (Hep uyuşturucu satıcılarını gönderiyoruz) diyor.’ demiş. 300 patronu da kulağından büktük doğru kodese gönderdik. Uyuşturucu satıcılarını, patronlarını da yedi kat yerin dibine sokmazsak hesabını gelin bize sorun.”

Soylu, Türkiye’de 275 mafyayı çökerttiklerini belirtti. Bekçi uygulaması ile hırsızlıkların yüzde 35 azaldığını söyleyen Soylu, karakollarda “Güven Masası” diye bir masa oluşturacaklarını ve bunun için 2 bin 500 kadın polis alacaklarını kaydetti.

Gelecek nesillerin aynı sıkıntıları çekmemesi için 31 Mart’taki seçimde destek isteyen Soylu, “Sayın (Devlet) Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. 50 yıl sonra bu kurulan ittifakın Türkiye’yi nasıl bir musibetten kurtardığı gelecek nesiller tarafından anlaşılacaktır. Bu seçim ders verme seçimi değildir. Bu seçim fire verme seçimi değildir, bu seçim Türkiye’ye güç, kuvvet ve kudret verme seçimidir.” değerlendirmesinde bulundu.

“Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 24 saat huzur var”

Soylu, Burdur programının ardından Aksaray’da 15 Temmuz Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Türkiye’yi kendi içinde sıkıştırmak isteyenler olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Irak’ın kuzeyinde bir devlet kurmak istediler. Orada Türkiye’nin güneyine bir kama çakmak istediler. Türkiye hareket edemesin diye. Ama bunu Recep Tayyip Erdoğan engelledi. Afrin’de bir terör merkezi oluşturmak istediler. Amerika oraya binlerce silah yığdı, hemen 20 kilometre ötemizde. Arzusu, onları istediği zaman bize saldırtmaktı. Hatırlarsanız biz Afrin’e girmek istediğimizde Amerika bize ses verdi, ‘sakın girmeyin, karışmam’ dedi. Ey Aksaraylılar, Amerika Türkiye’yi eskiden parmak salladığı günlerde zannediyor. Ama çatır çatır Afrin’e girdik mi? Girdik. İstedikleri, Irak’ın kuzeyi ile Afrin arasında bir terör koridoru oluşturarak Türkiye’nin Orta Doğu ile olan bağını koparmaktı. Yani gönül coğrafyasından, kendi havzasından ayırmak istediler. Türkiye, dünyaya bir mesaj verdi, ‘Ey dünya benim coğrafyamda oyun kurmaya kalkarsan ben sana oyun kurdurtmam’ dedi.”

Soylu, 13-14 yaşındaki çocukların eline silah verilerek dağa götürüldüğünü anımsatarak, “Son 2 yılda 3 bin 300 terörist etkisiz hale getirildi. Geçen yıl tarihimizde olmayan bir iş yaptık. 13 tane kırmızı listedeki teröristi… Anladınız siz değil mi? Terör örgütüne katılım 2018 yılında son 30 yılın en düşük seviyesinde oldu. Bugün Aksaray’da anneler çocuklarını alıp komşularına ziyarete gidiyor. Bugün Batman’da da Diyarbakır’da da Şırnak’ta da Hakkari’de de anneler gecenin bir yarısında çocuklarını alıp aynı şekilde komşularına ziyarete gidebiliyor. Artık ‘terörist gelecek, haraç isteyecek, çocuklarıma musallat olacak’ diye bir şey yok. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 24 saat huzur var.” şeklinde konuştu.

“Listeleri Kandil verdi”

“Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bana ‘Ahlaksız bir kampanya yürütüyorsun.’ diyor.” ifadelerini kullanan Soylu, şöyle konuştu:

“Temel Efendi, ahlaksız ben miyim yoksa iki milletvekili için rahmetli Erbakan Hocanın Milli Görüşünü PKK’ya satan sen misin. Kim ahlaksız. Bugün öyle tezgahlar yapıyorlar ki Şanlıurfa’da Apo’nun yeğeni Ömer Öcalan, kapı kapı Şanlıurfa Belediye Başkanlığını kazanmak için Saadet Partililerle birlikte geziyor. Doğu’da ve Güneydoğu’da iki vilayete bugüne kadar PKK giremedi, sızamadı. Birisi Şanlıurfa diğeri de Adıyaman’dı. İkisine de şimdi Saadet Partisi ile beraber girebilmek için bir senaryoyu ortaya koyuyorlar. Dertleri önümüzdeki seçimsiz 4,5 yılda nifak tohumları ekerek bu memleketi hedefleriyle buluşturmamak ve memleketi rahat ettirmemektir. Başka bir dertleri yok. Bunlar, 325 PKK’lıyı HDP iltisaklıyı CHP, Saadet Partisi ve İYİ Parti listelerinden aday yaptılar. Bu memlekette adam mı kalmadı. Bu listeleri kendileri yazmadı. Listeleri Kandil verdi yoksa bunlar onları tanımazlar. Teker teker yukarıdan aşağı yazıp bunlara verdiler.”

“Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik”

Soylu, Türkiye’nin oyuna getirilmek istendiğini belirterek, şöyle devam etti:

“Madem bunlar PKK’yı şehirdeki meclislere taşıyacaklar, o halde biz Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da 94 belediyeyi niye bunlardan aldık. PKK’ya yardım ediyorlar, onlara adam gönderiyorlar, bu ülkenin huzurunu bozuyorlar ve milletin vergisini terör örgütlerine gönderiyorlar diye aldık. O zaman biz yanlış yaptık. Kardeşlerim, 31 Mart’ta zayıflarsak ve bir zafiyete uğrarsak Doğu ve Güneydoğu’da valileri sokağa çıkarmazlar. 6 yaşındaki masum çocukların eline taş verirler. Biz bunları geçmişte defalarca gördük. Valilerin ve kaymakamların itibarını altüst ederler. Kaseti tekrar başa sarmayalım. Bir kardeşiniz olarak size bunu anlatmaya çalışıyorum. Yüzdük yüzdük kuyruğuna geldik.”

“Hırsızların da iflahını keseceğiz”

Türkiye’ye pusu kurulduğunu söyleyen Soylu, şöyle devam etti:

“57 bin uyuşturucu satıcısını kodese tıktık. 2017 yılında 941 kişi uyuşturucudan ölmüştü. 2018’de ölümler yarı yarıya düştü. Şimdi cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu yakalamalarını yapıyoruz. Uyuşturucu satıcılarını da bunların patronlarını da yerin yedi kat dibine gömmezsek Allah da millet de hesabını bize sorsun. Yalnızca terörle uyuşturucuyla değil hırsızlıklarla da uğraşıyoruz. Hırsızların da iflahını keseceğiz.”

Mitinge, AK Parti Aksaray milletvekilleri İlknur İnceöz ve Cengiz Aydoğdu, Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti Aksaray Belediye Başkan adayı Evren Dinçer, AK Parti Aksaray İl Başkanı Hüseyin Altınsoy, ilçe ve belde belediye başkan adayları ve çok sayıda vatandaş katıldı.