Bu seçim kader seçimi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu,”Türkiye’de 13 yıldır gerek kalkınma, gerek öz güven ve gerekse Türkiye’nin demokrasi konusunda attığı adımların tamamı benim şahsen kaybetmekten korktuğum ve ürktüğüm adımlardır” dedi.

Soylu, seçim çalışmaları kapsamında Pazarkapı Mahallesi’nde yer alan “araba pazarı” ile “Avrasya pazarı”nı ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşla bir araya geldi.

Esnaf ve vatandaşla bir süre sohbet eden Soylu, ardından Avrasya Pazarı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Beşikçi ile bir araya gelerek, Avrasya pazarının ve pazar esnafının sorunları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Soylu, daha sonra Çukurçayır Mahallesi’nde hafta sonu kurulan “Çukurçayır pazarı”nı ziyaret ederek, vatandaşlara çiçek dağıttı, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimler için destek istedi.

Zaman zaman vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılaşan Soylu, buradaki ziyaretin ardından Trabzon’daki medya temsilcileriyle bir otelde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran genel seçimlerinin önemli bir seçim olduğunu ve milletin önemli bir seçime gittiğini söyledi.

Türkiye’de 13 yıldır kaybetmekten korktuğu bir takım değerler oluştuğunu ifade eden Soylu, “Ben şahsen korkuyorum. Türkiye’nin geldiği çözüm sürecinin kaybedilmesinden korkuyorum. Türkiye’nin geldiği öz güven sürecinin kaybedilmesinden de korkuyorum. Türkiye’nin gerçekleştirdiği devrimlerin de kaybedilmesinden korkuyorum. Türkiye’de 13 yıldır gerek kalkınma, gerek öz güven ve gerekse Türkiye’nin demokrasi konusunda attığı adımların tamamı benim şahsen kaybetmekten korktuğum ve ürktüğüm adımlardır” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’de yaklaşık 50 ile 55 günlük bir seçim kampanyası yürütüldüğünü de anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü

“Kampanyada bir çok şey gördük. Birbirine benzemeyen bir çok unsur, bugün Türkiye’nin çeşitli yörelerinde ve bölgelerinde iktidar partisinin veya bizim önerimiz olan ‘Yeni Türkiye’ önerisinin hayata geçmemesi için ellerinden geleni ortaya koyuyor. Bizim kanaatimiz Türkiye’de seçime iki parti giriyor ve bu iki parti ve iki politika Türkiye’de seçime girerken AK Parti, demokratik sürecin kendisine sağladığı imkanlarla seçime giriyor ama karşısında çok farklı imkanları ortaya koyan bir anlayışla karşı karşıyadır.”

“Bu senaryoyu engelleyecek tek şey AK Parti’nin tek başına iktidar olmasıdır”

AK Parti’nin Teşkilat Başkanı da olduğunu anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

“Güneydoğu da neler yaşandığını bugün en açık haliyle bilen, bunu yorumlayan ve partinin karar organlarıyla paylaşan bir arkadaşınız olarak sizin karşınızdayım. Orada tam bir demokrasi fecaati var ve bugün oradaki baskı arkadaşlarımıza en üst düzeyde sürdürülmektedir. Okullardaki çocuklarına dahi baskı yapılmaktadır. Annelerine, babalarına onların ölümle tehdit edilebileceği ve edildiği mesajları iletilmektedir. Burada çözüm süreci ve demokrasi üzerinden bir çağrışımı mı ortaya koyacağız ? yoksa Türkiye’de bunu duymadan, bunu görmeden bir çabayı mı ortaya koyacağız?”

Soylu, Türkiye’nin bir tarafının bu durumu hiç duymadığını dile getirerek, “Ben özür dileyerek söylüyorum, Cumhuriyet halk Partisi’nin ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin, demokrasinin karşı karşıya kalmış olduğu bu hali eleştirdiğini daha duymadım. Bu sadece AK Parti’nin derdi değil, toplam bir demokrasinin ve milli iradenin derdi. Bu Türkiye’de seçime giderken milli iradenin onu tecelli edip etmemesinin temel dertlerinden bir tanesidir. Buradaki senaryo ürkütücü ve korkutucudur. Bu senaryoyu engelleyecek tek şey AK Parti’nin tek başına iktidar olmasıdır” dedi.

“Türkiye’de bu seçimin sonuçları diğer seçimlerden daha önemli”

Türkiye’de HDP’ye baraj aştırılmak istendiğini söyleyen Soylu, şöyle devam etti:

“Yaptığımız bütün tespitlerde özellikle hem Cumhurbaşkanlığı seçiminde hem de 2014 yerel seçimlerde tercihini Cumhuriyet Halk Partisi’nden yana kullananların bir bölümünün HDP’nin baraj aşması için ciddi bir oy kayması içerisinde olduğunu görüyoruz. Yapmak istedikleri çok nettir. Biz bugün HDP’nin ve oradaki siyasal yapılanmanın hiç olmadığı kadar PKK ve KCK’nın etkisi altında olduğunu düşünüyoruz. Maalesef bu seçim süreciyle birebir etki altına girdiler ve yapmak istedikleri şu, burada HDP’nin barajı aşma talebi ve isteği, PKK ve KCK’nın özellikle şehirde ve kırsalda ortaya koydukları talepleri yükselterek, iştahlandırarak dönüp onların baraj aşmasını sağladıktan sonra koalisyonu, dışarıdan destekleyici unsurlar haline getirmektir. Bu sefer ne olacak? Hikaye ve resimler ortadadır. PKK ve KCK bugün nasıl belediyelerde egemenliklerini ve hakimiyetliklerini sürdürüyorsa, bölgesinde de hakimiyetliklerini ve egemenliklerini sürdürecektir.”

Soylu, Türkiye’de bu seçimin sonuçlarını diğer seçimlerden daha önemli olduğunu da vurgulayarak, ” Türkiye’de özellikle bu seçimin sonucu, bir önceki seçimin sonuçlarından bambaşka bir hal ortaya koyacaktır. Millet bir karar verecektir. Millet ya 13 yıllık süreçle ve bundan sonraki süreçle ilgili değerlendirme ortaya koyacak, yahutta bugün tam anlamıyla hiç birinin tek başına iktidara gücü yetmeyen ama ancak bir koalisyona güçlerinin yetebileceğini iddia eden siyasi partilerle bir araya gelip Türkiye’yi idare etmelerini sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Öte yandan Soylu, bir gazetecinin HDP sözcülerinin ‘AK Parti seçimden sonra Güneydoğu’da bir savaşa hazırlanıyor’ söylemleriyle ilgili sorusu üzerine ise “AK Parti’nin savaşa hazırlanmasını iddia etmek, Mevlana’nın seri katil olmasını iddia etmek gibi bir şey” şeklinde yanıt verdi.