Bu milletin feraset sahibi olmasında bu topraklarda yaşadığı travmaların ve acıların etkisi büyüktür

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Anadolu coğrafyasının bir taraftan hatırlamayı, bir taraftan bağışlamayı öğrettiğini belirterek, “Bu milletin feraset sahibi olmasında bu topraklarda yaşadığı travmaların ve acıların etkisi büyüktür.” değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, ASALA terör örgütü tarafından şehi̇t edi̇len di̇plomatlar anısına, bakanlığın toplantı salonunda Dışi̇şleri̇ Bakanlığı tarafından bi̇r sunum düzenlendi.

ASALA terör örgütü tarafından şehit edilen başta Reşat Moralı, Tecelli Arı ve Erdoğan Özen olmak üzere 46 diplomatı rahmet ve şükranla anarak sözlerine başlayan Soylu, burada yaptığı konuşmada, sadece 32 yıl önce hain bir pusuyla şehit edilen diplomatları anmak için değil, tarihin ve geçmişin izlerini unutmayan, tedbirlerini alan ama bunun üzerinden düşmanlık beslemeyen bir anlayışı ortaya koymak için bir araya gelindiğini belirtti.
Soylu, Osmanlı döneminde “millet-i sadıka” olarak adlandırılan Ermeniler ile Türk milleti arasında beton duvarlar örüldüğünü ve bunun bütün dünya tarafından istedikleri zaman kullanabilecekleri bir politik kulvar haline getirildiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
“DHKP-C de PKK da aynı stratejiyi uyguluyor. Özellikle DHKP-C aynı ayrılığı Aleviler ile Sünniler arasında çıkarmaya çalışıyor. Bize düşen bunun tedbirini alabilmektir. Bu tedbiri alabilmek için de altyapısı iyi hazırlanmış bir şuura ihtiyacımız vardır. Bazen ideolojik tartışmalarımız, günlük işlerimiz bizi bu şuurdan alıkoymaktadır. Biz bu şuuru, biraz önce bahsettiğim her yüzyıl farklılaşan ayrışmalara mahkum etmemeliyiz. Elbette ki bugün karşı karşıya kaldığımız mesele de aynıdır. Bugün Amerika’nın PYD’ye gösterdiği yumuşak yüz, bugün Avrupa’da karşı karşıya kaldığımız İslamofobi, Holokost’u görmezden gelip Almanya parlamentosunda Türkiye’yi yargılamak, Brüksel’de çadırlarla bu ülkeye siyasi mesajlar vermek, PKK, ASALA ve DHKP-C’nin yaptığından herhangi bir farkı yoktur.”
Farklı kültürlere bakış noktasında Anadolu coğrafyasının ve geçmişte yaşanılan travmaların Türk milletine bu konuda bir feraset kazandırdığı değerlendirmesinde bulunan Soylu, “Bize bu anlayışı veren ailemiz değil, bu ülkedir, bu coğrafyadır. Anadolu coğrafyası bir taraftan hatırlamayı, bir taraftan bağışlamayı öğretmiştir. Bu milletin feraset sahibi olmasında bu topraklarda yaşadığı travmaların ve acıların etkisi büyüktür. Biz bu travmaları yaşamasaydık belki bugün birçok konuda demokratik olgunluğu gösterecek durumda olmayacaktık.” ifadelerini kullandı.