Bu millete ‘anayasa’ sözü verdik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu: “Bu millete söz verdik. Dedik ki ‘artık darbe kurallarını ortadan kaldıran yeni anayasayı yapacağız.’

Soylu, Gerede Melih Gökçek Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti 5. Olağan İlçe Kongresi’nde, Türkiye’ye ders vermeye kalkanlara AK Parti’nin 21. asrın başından itibaren önemli bir ders verdiğini söyledi.

“Irak’ta, Suriye’de, Tunus’ta, Yemen’de ve Ukrayna’da neler yaşandığını, bundan 10-15 yıl önce Balkanlar’ın hangi maceraya sürüklenmek istediğini hep beraber yaşadık” diyen Soylu, misyonlarının bitmediğini, aksine yeni başladığını anlattı.

Soylu, Türkiye’nin yapmak istediği ama yapamadığı, hayalini kurduğu, herkesin zihninden geçirdiği meseleler için daha yeni başlangıç yaptığına dikkati çekerek, “Bu yeni başlangıcımızı, büyük hedeflerle bütünleştiriyoruz. Büyük acılar çektik. Bir taraftan insanlar düşüncelerini ifade etmekte zorlandı. İnsanlar kendi kimliklerini farklılaştırmaya ve farklı şekilde ortaya koymaya zorlandı. İnsanlar, başörtüsü takamadı, camiye, namaza giderken onları saklanmaya zorladılar. Nerelerden geçtiğimizi biliyoruz. ‘Acaba bu hayallerimizle buluşabilecek miyiz’ diye hep birlikte endişe ettiğimiz günlerden geçtik” şeklinde konuştu.

Çorum ve Dersim olaylarıyla Türk milletinin terbiye edilmek istendiğini anlatan Soylu, insanların korkutulduğunu, korku duvarlarının üzerinden geçemeyeceklerini zannettiklerini vurguladı.

İnsanları 1960 darbesi ve 1971 muhtırasıyla ürküttüklerini aktaran Soylu, şunları kaydetti:

“Bu ülkenin pırıl pırıl gençlerini birbirine düşürdüler, pusu kurdurttular, cinayet işlettiler. Yetmedi, her bir hedefi gerçekleştirdiğimiz günde, o hedefin onurunu yaşamaktan azlettiler. Bir taraftan IMF’ye borcumuzu tamamladık. Ertesi gün Gezi olaylarını çıkarttılar. Yetmedi, bu ülkede 3. havalimanından Marmaray’a kadar bu ülkenin yüzyıllardır beklediği projelerin altına imza atan ve bunu gerçekleştiren Türkiye, bunun mutluluğunu, onurunu ve mili gururunu yaşamaya çalıştığı zaman 17 ve 25 Aralık olaylarını, bu darbeleri, ülkenin başına, getirmeye çalıştılar.

Son günlerde onların televizyonlarını izleyenler söylüyor. Ben televizyonlarını da izlemiyorum, gazetelerini de okumuyorum. Neymiş, Cumhurbaşkanlığına bir saray yapılmış ve bu saray büyük büyük israflarla gerçekleştirilmiş. O israflar gözünüze, dizinize dursun. Bu ülkede her yüz liranın 86 lirası faiz lobilerine giderken hiçbirinizin sesi çıkmadı. Bu ülkede AK Parti iktidarı devraldığı gün, bu ülkenin başbakanı, başbakanlık binasında merdivenin altında basın toplantısı yaparken, başbakanın itibarına yakışır basın toplantısı merkezi yokken sesiniz çıkmadı. Bu ülkede, kamu düzeni otoritesini yok ederken, 17 ve 25 Aralık, Gezi olayları dahil, bu milletin kendi gelirleri ve vergilerle oluşturduğu bütün binalar tarumar edilirken sizlerin sesi çıkmadı.”

“Milletin cumhurbaşkanlığı makamı elbette en görkemlisi olacak”

“Milletin cumhurbaşkanlığı makamı elbette en görkemlisi olacak” diyen Soylu, demokrasi, milli irade ve milletten korkan insanların artık kaçacağı ve saklanacağı yer kalmadığını aktardı.

Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Yalanlarınızla, entrikalarınızla, hilelerinizle bu ülkedeki insanları korkutmaya artık daha fazla çalışmayın. Elinizde sermayeniz kalmamıştır. Bu milletin bütün değerlerini sömürmeye çalıştınız. Bu milletin, milliyetçilik değerlerini, dini değerlerini, bütün geleneklerini, gelecek adına kurduğu hayalleri sömürmeye çalıştınız ama maskeniz düştü. Şimdi yalanlarınızın çukurlarında boğuluyorsunuz. Onlar burada ne söylüyorlarsa, aynı Gezi, 17-25 Aralık, 1960-1980 darbesinde olduğu gibi, yurt dışındaki iş birlikçileri de gazetelerinden aynı yayınları yapıyor. Bu, millet, devlet, Anadolu ve Türkiye düşmanlığıdır.

Bu millete söz verdik. Dedik ki ‘artık darbe kurallarını ortadan kaldıran yeni anayasayı yapacağız.’ Artık sadece Türkiye değil, Suriye’de yaşanan drama, Irak’ta, Bosna’da yaşanan olaylara karşı güçlü bir Türkiye olmalıyız, sessiz kalmamalıyız.”

Gelecek yıl yapılacak seçimlerin kendileri açısından daha önemli olduğuna dikkati çeken Soylu, “Anayasayı değiştirebilecek çoğunluğa milletimizle yeniden, milletimizin bütün değerlerini bütünleştirebileceği çoğunluğa hep birlikte ulaşmalıyız.

Bu milleti korkutmak istedikleri zaman Menderes’in fotoğrafını gösterdiler. ‘hepinizin sonu böyle olur’ dediler.” İfadesini kullandı.

Muhalefet partilerine eleştiri

CHP ve MHP’nin seçim kazanma gibi bir derdi olmadığını öne süren Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“CHP, topal ördektir. MHP, yenile yenile gelmektedir, topal ördektir. Bu milletin CHP’den beklentisi yok. Şu kongrenin muazzamiyetini bile büyük kongresinde sağlayamayabilen bir siyasi partinin ülke yönetme gibi beklentisi yok. Hele Kılıçdaroğlu’nda hiç yok. Beni mahkemeye vermiş. Ne demişim, ona ‘musibet, mahluk’ demişim, değil mi? Mahluk olduğunu mu reddediyor ama siyasetin başına gelen bir musibettir. Yalanı, Türkiye siyasetinde bu kadar kullanabilen ikinci bir kişi yoktur. Yalanı, iftirayı ve başkalarıyla iş birliği halinde Türkiye’ye tuzak kurmaya çalışan ikinci bir siyasetçi yoktur. Dersini millet veriyor, ders almıyor. Bir misyonumuz daha olsun. 2015 seçimlerinde bu yalancı siyasetçiyi CHP’den de Türkiye’den de söküp atmak. Bu kadar basit.

Genel kurulda AK Parti Gerede İlçe Başkanı Ali Şafak, güven tazeledi.