Bu millet, faris bir millettir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bu millet faris bir millettir, ne yapacağını, nasıl yapacağını iyi bilir. İnsanlık görevini en iyi şekilde gerçekleştirir, kucağını açar” dedi.

Soylu, Türkiye Genç İş Adamları Derneğinin (TÜGİAD) Swiss Otel’de düzenlediği toplantıda konuştu.

Türkiye’nin, 24 saatini planlayamayan bir ülke iken, bugün geleceğe ait büyük planlar yapabildiğini belirten Soylu, ekonomi, bürokrasisi, insan kaynağı ve reformlar konusunda daha yapacak çok işlerinin olduğunu söyledi.

Türkiye’nin, bugün, elindeki avantajları iyi yönetebildiğini ifade eden Soylu, farklılıkları bir ayrışma, ötekileşme değil, en temel zenginlik gören bir Türkiye’nin olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de, tüm toplumsal adımlar gibi siyasetin de normalleştiğini belirten Soylu, 1699 Karlofça Anlaşması’nın gizli bir vesayet olduğunu, Türkiye’nin cumhurbaşkanı seçimi ve öncesinde bunu kaldırmak için büyük bir çaba sarf ettiğini ve başarılı olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin, “tam bağımsızlık” ve “egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” değerleri üzerine kurulduğunu anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

“Kobani’de, Türkiye ne yapmalıydı? Oraya savaş mı açmalıydık, orada bir savaşın içerisine mi girmeliydik? Türkiye, Irak’taki Türkmenlere, Suriye’den gelenlere, Bulgaristan’dan gelenlere, Selanik’ten mübadil olarak gelenlere, Abhazlara, Çerkezlere hangi davranışı ortaya koymuşsa tarihsel perspektif içerisinde, bugün de aynı davranışı ortaya koyuyor. Kucak açmış ve Anadolu topraklarını onlara emin bir yurt haline getirmiştir. Bilmediğimiz, sonuçlarının ne olacağını çıkaramadığımız bir savaşın içerisine sokmaya çalışanlara, ‘evet biz, sizin istediğiniz gibi buraya gireriz, mücadele ederiz’ diyemeyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, akıllı bir devlettir. Bu millet te faris bir millettir, ne yapacağını, nasıl yapacağını iyi bilir. İnsanlık görevini en iyi şekilde gerçekleştirir, kucağını açar, ama sınırın ötesinde gelişen bir olaya da Türkiye’nin hemen, bir şekilde müdahale etmesini kimse bizden beklemesin. Kimse de bunun maliyetini Türkiye’ye yüklemesin.”

“Dünyanın ilk 5 ülkesinden biri olacağız”

Irak’ta ve Suriye’de yanlış politika uygulayanların, bunun maliyetini Türkiye’ye yüklememesi gerektiğini vurgulayan Soylu, Türkiye’nin üzerine düşen sorumluluğu, insanlık adına da bölge coğrafyasının verdiği yükümlülükler adına da yerine getirmekten çekinmeyeceğini söyledi.

Türkiye’nin, insanlık çıkarlarına ve menfaatlerine baktığını ifade eden Soylu, “Bütün dünyaya, bunu Anadolu medeniyetinin en asil sesi olarak yükselteceğiz ve söyleyeceğiz. Onun için gerek 2023, gerek 2053, gerek 2071, 77 milyonun hedefidir. Ve bu hedefi, Türkiye’de hep birlikte kucaklayacağız ve yakalayacağız” diye konuştu.

“Biz kendi uçağımızı, arabamızı, istihbarat uydumuzu üreteceğimize inanıyoruz ve bunu gerçekleştireceğiz” diyen Soylu, Türkiye’nin, dünyanın ilk 5 ülkesinden biri olacağını, bunun için insan kaynaklarının bulunduğunu kaydetti.

Konuşmanın ardından, Süleyman Soylu’ya, plaket takdim edildi.