Bu millet bu ülkeyi idare edelim diye bize yetki vermiştir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Biz güvenlikçi siyaset taraflısı değiliz, tam tersi siyasetin ve demokrasinin güvenliğini oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün ne yapıyorsak sorumluluğunu siyasi olarak alıyor ve sorumluluğunu siyasi olarak kabul ediyoruz. Bu millet bu ülkeyi idare edelim diye bize yetki vermiştir” dedi.

Soylu, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) 172. Geleneksel Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 21. yüzyılda bir fırsat yakaladığını söyledi.
Türkiye’nin önemli projelere imza attığını dile getiren Soylu, bu projelerden birisi olan Marmaray’ı Anadolu insanın dünyaya bir bayrak sallaması olarak nitelendirerek bunun bir milletin kendini anlatma selamı olduğunu aktardı.

Suriye’de daha bir ay öncesine kadar iddiasını farklı bir şekilde ortaya koyan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın farklı bir yöne doğru gittiğine işaret eden Soylu, “Biz oyun kurmakta bu bölgede zorluk çekebiliriz. Ama herkes bilsin ki biz bu bölgede istediğimiz hali, istediğimiz oyunu da bozarız. Ama biz bu coğrafyada oyun bozmak için yokuz. Tam tersi, Türkiye bir barış adasıdır. Biz bu coğrafyanın kıymetini biliyoruz” ifadelerini kullandı.
Dünyadaki demokratik ülkeler içerisinde seçimi en başarılı şekilde yapan ülkelerden bir tanesinin Türkiye olduğunu ifade eden Soylu, “Türkiye çok partili siyasi hayata girdiğinden itibaren belki sadece 1982 Anayasası haricinde bütün seçimleri, yani 1950’den itibaren bütün seçimleri halkın iradesinin sandığa ve sonuca yansıdığı şekilde gerçekleştirmiştir. Bu bizim batıya ve dünyaya karşı, gelişmiş ülkelere karşı en önemli savunacağımız, ifade edeceğimiz, koruyacağımız alanlardan bir tanesidir” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin kendi adına bir ilerlemesi ve yolculuğu olduğuna değinen Soylu, bu yolculuğa devam edileceğini belirtti.

İlerlenebilecek tek yolun demokrasi ve milli irade olduğunu söyleyen Soylu, Türkiye’nin her alanda kendisine hedefler koyduğunu ve bu hedefleri ortaya koyabilen, yönetebilen, bu hedeflerden sapmamak, istikametinden sapmamak için çaba sarf eden bir Türkiye tablosunun var olduğuna dikkati çekti.

Soylu, Türkiye’de çalışma hayatında kayıt dışı oranının yüzde 52’ler seviyelerden yüzde 32,05’lere geldiğini dile getirerek, bu rakamları yüzde 15’lere kadar düşürme konusundaki bir iddiayı ve iradeyi ortaya koyduklarının altını çizdi.

“Güvenlikçi siyaset taraflısı değiliz”

1 Kasım seçimlerinin milletin
iradesiyle belirlendiğine vurgu yapan Soylu, “Bir takım çevreler bizi bir güvenlikçi siyaset anlayışı içerisinde olduğumuzu düşünerek eleştiriyorlar. Bu salonda açık bir şekilde, altını çizerek söylemek istiyorum, biz güvenlikçi siyaset taraflısı değiliz, tam tersi siyasetin ve demokrasinin güvenliğini oluşturmaya çalışıyoruz. Bugün ne yapıyorsak sorumluluğunu siyasi olarak alıyor ve sorumluluğunu siyasi olarak kabul ediyoruz. Bu millet bu ülkeyi idare edelim diye bize yetki vermiştir” diye konuştu.

Soylu, şunları kaydetti:
“Sonu nereye giderse gitsin, hangi nokta olursa olsun ama bizim millete olan sorumluluğumuz teröristi bu topraklardan temizleyip, silmek ve atmaktır. Çocukluğumdan beri siyasetin içindeyim. Hiç Dicle’yle konuştunuz mu bilmiyorum, ben Dicle’yle konuştum. Hiç Kızılırmak’la konuştunuz mu bilmiyorum, ben Kızılırmak’la konuştum. Hiç bu ülkede, bu ülkenin Toroslarıyla konuştunuz mu bilmiyorum ama ben Toroslarla konuştum. Hepimiz bu ülkeyi seviyoruz ve biz bu ülkeyi zengin, özgür, ayakları üzerinde duran ve milletin kardeş olduğu, birbirinin medeniyet değerlerine bağlı, yarına ait heyecanlarından vazgeçmemiş bir ülke olması yolundaki adımlarımızdan vazgeçmiyoruz. Önümüze ne çıkarsa çıksın. Hangi risk alınması gerekirse bu risklerin tamamı, Allah bizi korusun ki şahsımız adına değil aziz milletimiz ve bu topraklar adına alıp yarına ait bu yürüyüşümüzü hep birlikte sürdüreceğiz.”