BU KIȘ TAMAMEN OPERASYONLARLA GEÇECEK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu terörle mücadele konusunda önümüzdeki kış döneminin operasyonlarla geçeceğini ifade etti. Özellikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çok daha yüksek bir terörle mücadele dönemine girileceğine belirten Soylu, İHA’ların başarısının terör örgütü üyelerinin toplu dolaşmasına engel olduğuna da dikkat çekti.

Kurban Bayramı için memleketi Trabzona gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen bayramlașma törenine katıldı.

Bayramlaşma töreni sonrası konuşan Bakan Soylu, Arakan’da yaşananların Batı dünyasının dünyaya yanlış tercüme etmesinden kaynaklandığına belirterek, “Bu milletin bu coğrafyadaki farkı özelliğini anlayamayanlar, maalesef hem ülkemiz hem de milletimiz üzerindeki oyunlarına devam etmektedirler. Başarılı olabiliyorlar mı? Olamıyorlar. Biz şimdi Cerablustayız, Azezdeyiz, El-Babdayız yani; varsın bir Batının kaymakamı, askeri oradaki vatandaşlarla aynı kültür birlikteliğinde bunu sağlasınlar bakalım. Bunu sağlamaları mümkün değildir. Çünkü bu birlikteliği bugün oluşturmuş değiliz. Bugün Arakan’da yaşananlar Batı dünyasının dünyayı yanlış tercüme etmesinden kaynaklanmaktadır dedi.

Terörle mücadale en üst düzeyde sürüyor

Terörle mücadelenin en üst düzeyde sürdüğünü kaydeden Bakan Soylu, “Terörle mücadele en üst düzeyde devam etmektedir. İşte 2 gün önce 9 terörist, dün Tuncelide 5 terörist, arkadaşlarımız birazdan açıklayacak aynı yerde 3 terorist daha, toplam 8 terörist etkisiz hale getirildi. Operasyonlarımız o noktalarda sürüyor. Burada arkadaşlarımız bayram, tatil demeden mücadele veriyor. Hatta bu dönem tayin dönemidir. Görevini alan hiç zaman kaybetmeden ertesi gün görevine başladı. Durun, biz tatil yapalım gibi bir anlayış söz konusu değildir. Bizi sevindiren morallerinin en üst düzeyde olmasıdır. Bu konuda vatandaşın da moralleri en üst düzeydedir. Ama bu terör örgütünün oluşturduğu kırıntıları tamamen silindiği anlamına gelmez. Yapmamız gereken çok iş var. Özellikle güvenlik kuvvetlerimizin dışında yapılması gereken çok işler var. Bunda herkesin görev ve sorumluluğu var diye konuştu.

IHA’larla çok terörist görüyoruz

İnsansız hava araçlarıyla çok terörist gördüklerini ve terörle mücadele hukuk kuralları dışına çıkmamaya itina gösterildiğine işaret eden Bakan Soylu şöyle devam etti:

Terörle mücadelede demokrasi ve hukuk kuralları dışına bugüne kadar hiç çıkmadık. Biz çok terörist görüyoruz. Yani İHA’larla çok terörist görüyoruz. Kısıtlarımız vardır, biz bu kısıtlarımız dışında kesinlikle hamle ortaya koymayız. Özellikle terörist olarak nitelendirmediğimiz veya vatandaşı bir şekilde teröristle yan yana gördüğümüz hiçbir noktada bir müdahale bugüne kadar ortaya koymadık. Teröristle vatandaşı ayırarak esas terörle mücadele ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu konuda da güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli davranmaktadırlar.

Amerikanın PYD’ye silah desteği yönünde yeni istihbari bilgiler var

Müttefik ülke Amerika’nın PYD’ye silah desteği yönünde yeni istihbari bilgiler aldıklarını ifade eden ve bu konuda tepki gösteren Bakan Soylu şöyle konuştu:

“Biz terörle mücadele ederken Ben PYD’ye destek veriyorum diyen bizim müttefiklerimiz, bu sabah bize gelen istihbaratlarda çok da hoş şeyler yok. Yine müttefiklerimiz kanalıyla özellikle uzaktan atılan, Türkiye içerisine sızdırılmaya çalışılan, dönem dönem de ele geçirilen füzeler meselesi, bizim müttefiklerimiz konusunda onlara soracağımız onlarında sorgulayacağı ciddi hadiselerdir. Amerika ben PYD’ye destek veriyorum diyerek esas itibarıyla Türkiye içerisindeki PKK’ya silah, mühimmat desteğini bilerek-bilmeyerek, isteyerek-istemeyerek, yakaladıklarımız birçoğunda orada kullanılan bu menşeler söz konusudur. Biz müttefiklerimizle ilgili sorumluğunu yerine getiren bir devlet ve milletiz. Bugüne kadar Türkiye müttefiklerine karşı ikircikli bir anlayışta olmamıştır olamaz da, olmayacak da. Ama müttefiklerimizin bize karşı ikircikli davranışta olmaları elbette ki bizi daha yüksek tedbirler almamızı gerektirecektir. Bu en doğal hakkımız. Daha dikkatli olabileceğimiz bir döneme gidiyoruz ifadelerini kulandı.

Kıș tamamen operasyonlarla geçecek

Önümüzdeki kış döneminin tamamen operasyonlarla geçeceğini duyuran Bakan Soylu, terör konusunda insanlarımız rahat olsun. Özellikle insansız hava araçları terör örgütlerinin topyekun dolaşmasına engel teşkil etmektedir. 2’li ya da 3’lü gruplara ayrıldılar. Bizde sahaya iyi bir şekilde yayıldık. Özellikle Eylül, Ekim ve Kasım aylarında çok daha yüksek bir terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin. Bunun karşılığında da onlarda bir takım eylemleri yapmaya çalışacaklardır. Bunun için kendi içlerindeki değerlendirmeleri de takip ediyoruz. Tüm güvenlik kuvvetlerimizle topyekun bu mücadeleyi gerçekleştiriyoruz. Bu kış hiç yerimizde durmayacağız. Bu kış tamamen operasyonlarla geçecek. Sınırlarımızdaki duvar çalışmalarımız da sürüyor ifadelerini kullandı.

Uyuşturucu konusunda yakalamalarda geçen yıla oranla 2 kat artış yakaladıklarını da anlatan Bakan Soylu bayram tatili nedeniyle trafik kazalarını önleme noktasında başlattıkları Frene değil kurala güven kampanyasının ise önceki yıllara nazaran olumlu sonuçlar verdiğini de sözlerine ekledi.