Bu haksız karara bütün dünyadan tepki bekliyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkum edilmesine ilişkin, “Mursi’nin karşı karşıya kaldığı bu haksız karara bütün dünyanın ses çıkarmasını bekliyoruz” dedi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mursi’nin idama mahkum edildiğini anımsatarak, “Bu, özellikle bir Mısır tartışmasından öte, bu olaylara seyirci kalan ve temel insan hakları ve demokrasi konusunda duyarsız kalan dünyanın gelişmiş ülkelerinin, standardı yüksek diye sabahtan akşama kadar dünyaya hava atmaya çalışan ülkelerin ikiyüzlülüğünün ve çaresizliğinin sonucudur” ifadesini kullandı.

Seçilmiş bir cumhurbaşkanının idama mahkum edilmesine tepki gösteren Soylu, “Hem seçimle hem sandıkla geleceksiniz, cumhurbaşkanı seçileceksiniz, bir darbeye maruz kalacaksınız, o darbenin sonucunda da idama maruz kalacaksınız” diye konuştu. Soylu, Adnan Menderes’in idam edildiğini anımsatarak söyle devam etti:

“Bakın rahmetli Adnan Menderes bu ülkede idam edildi. 10 yıl Başbakanlık yaptı. Bugün rahmetli Menderes’i herkes anıyor, hatırla yad ediyor, iyiliklerle yad ediyor ama onu idama götüren anlayışların hiçbirisini hatırlamıyor. Ayrıca bir de onları telin ediyor ve onları bir nefret anlayışıyla hatırlıyor. Şimdi bütün bunları hep beraber yaşıyoruz. Yaşadığımız Türkiye bu, farklı Türkiye değil. Mısır’da, etrafımızdaki diğer ülkeler de. Biz aynı iklimin insanlarıyız, aynı düşüncenin insanlarıyız. Mısır’da da farklı bir şey olacak değildir.”

Mursi’nin idama mahkum edilmesine bütün dünyanın tepki göstermesi gerektiğine işaret eden Soylu, en güçlü sesin de her zaman Türkiye’den çıkacağını söyledi.

Soylu, “Allah kimseye fırsat vermesin. Görüyorsunuz Mursi’nin yüzde 52 oy aldığını ama idama gittiğini, Recep Tayyip Erdoğan’ın da sonunun da böyle olacağını anlatmaya çalışıyorlar. Dün Menderes’in kanından beslenenler, bugün Erdoğan’ın iradesini ortadan kaldırmaya, söndürmeye ve milletin iradesini söndürmeye çalışıyorlar. Millet buna müsaade etmez. Biz buna müsaade etmeyiz, hiç kimsenin bir şüphesi olmasın” diyerek sözlerini tamamladı.