“Bu Fırsat Iskalanmamalı”

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Balıkesir İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuştu. Değişik partilerden 2023 yeni üyenin Ak Parti’ye katılımının gerçekleştiği toplantıda Soylu “Medeniyetimizi her yerde anlatacağız. Sadece zenginlik ve güç değil manevi dünyamızı da anlatacağız. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaşi Veli, İdris-i Bitlisi, Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli, Ak Şemseddin, Bediüzzaman Said Nursi, Süleyman Hilmi Tunahan, Mahmut Efendi ve Esat Coşan’ı bütün dünyaya anlatmakla mükellef olan bir coğrafyanın evlatlarıyız.” Dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun yanısıra Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Edip Uğur ve MYKY Üyesi Prof. Dr. Mahir Dağlı’nın da katıldığı toplantıda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 2023 hedeflerini destekleyen 2 bin 23 yeni üyeye rozet takıldı. Gala Kültür ve Yaşam Merkezi’nde yapılan toplantıya yaklaşık 4 bin kişi katılırken, toplantı öncesinde konuşan Soylu, 2,5 ay önce üye olduğu AK Parti’den övgüyle bahsetti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, konuşmasına Öğretmenler Gününü kutlayarak başladı. Türkiye’de AK Parti iktidarı ile geçen son 10 yılın 21. yüzyılın ilk 10 yılı olduğunu söyleyen Soylu, hükümeti ve icraatlarını anlatırken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ndan övgüyle söz eti. Süleyman Soylu, konuşması sırasında salonda, “Soylu Başkan. Memleketine hoş geldin” pankartı açılarak karşılandı.

Soylu, “AK Parti’de evimin sıcaklığını hissediyorum. Yıllarce bu ülke vesayet sistemi ile yönetildi. Son 10 yılda Türkiye’de çok önemli değişimler, devrimler gerçekleşti. Milletin iradesi yeniden ortaya çıktı. Bu ülke 10 yıldır milletin iradesi ile yönetiliyor. 10 yılda kişi başı düşen milli hâsıla 10 bin doları geçti. Şimdi hedefimiz üzerine bi 10 bin dolar daha eklemek.” dedi.

Dünya ülkelerinin Türkiye’deki değişim ve gelişimleri gıpta ile izlediğini belirten Soylu, “2023 yılında kişi başı 25 bin dolar milli gelir, 500 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Türkiye’yi dünyanın en iyi 10 ekonomisi ve güçlü devleti arasına sokma hedefimiz var. Siyaset AK Parti’de yapılır. Siyaset bir diğer şekliyle iyilik yapma sanatıdır. İyi insan olma sanatıdır. Bundan onlarca, yüzlerce yıl sonra bile insanlar AK Parti’nin yaptıklarını hatırlayacaklar. Anketler yayınlanıyor. O parti bu kadar bu parti bu kadar diye. Millet zaten 10 yıldır anketini yapıyor. Yüzde 34’den yüzde 44’e, sonrada yüzde 54’e. İki yıl sonra yerel seçimler var. Yerel seçimler sadece belediye başkanları seçimi değil. Türkiye’nin 2023 hedeflerinin seçimi olacak. Burada alınacak oylar ülkeyi 2023’e taşıyacak. Daha sonra cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler var. Bu seçimlerde AK Parti hizmetlerinin devamı için yerel seçimlerden güçlü çıkmalıyız.” diye konuştu.

“BU FIRSAT ISKALANMAMALI”

Türkiye’nin dönem dönem büyük kalkınmalar yaşadığına ve sıçramalar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Süleyman Soylu, şöyle devam etti: “Bunların ilki, 1950-1960 döneminde Demokrat Parti döneminde oldu. 1950–60 döneminde hem ekonomik hem de demokratik sıçrama yaşandı. Ardından darbe oldu. Darbede sanmayın o masum Menderes asıldı. Sanmayın Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu asıldı. Bu milletin iradesini astılar. Millete, ‘bir daha bu ülkeyi yönetmeye kalkarsanız, haddinizi aşarsanız idam sehpalarıyla karşı karşıya getiririz’ dediler. Allah’a şükürler olsun ki bu milletin evlatları, onların inadına, çatlasalar da patlasalar da taş olsalar da 10 yıldan beri bu milletin iradesiyle beraber ülkeyi idare ediyorlar.”

Soylu, Avrupa’nın küçüldüğünü, ekonomik sıkıntı içinde olduğunu belirterek, ABD ekonomik krizin içinden çıkamadığını ancak Türkiye’nin, ekonomisini geliştiren, siyasal hayatını demokratikleştiren, Güney Amerika’dan Çin’e, Balkanlar’a kadar dünyanın her yerinde kucaklaşma anlayışını ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

“Etki alanımızı Amerika’dan Çine kadar genişleteceğiz.” diyen Süleyman Soylu, “Sivil toplum örgütlerimizle, tüccarlarımızla, esnaflarımızla, üniversitelerimizle, cematalerimizle herkese kucağını açan, kendi medeniyetimizi her yerde anlatacağız. Sadece zenginlik ve güç değil, manevi dünyamızı da Mevlana, Yunus Emre, Hacı Baktaşı Veli, İdris-i Bitlisi, Ahmet Yesevi, Hacı Bayram Veli, Ak Şemseddin, Bediüzzaman Said Nursi, Süleyman Hilmi Tunahan, Mahmut Efendi ve Esat Coşan’ı bütün dünyaya anlatmakla mükellef olan bir coğrafyanın evlatlarıyız. Niçin yaratıldığımızı biliyoruz. Türkiye bu fırsatı ilk kez darbelerden, entrikalardan ve oyunlardan azade bir şekilde yakaladı. Eğer bu fırsatı ıskalarsak bunun sorumlusu bizleriz. Kimseye kabahat bulma durumunda değiliz. Çünkü millet AK Parti’yi omuza almış. ‘Beni anlat. Benim talebimi yerine getir.’ diyor. Bu sorumluluk bizim.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ben biraz içimi dökmek, sizinle halleşmek için buradayım. Siyaset yapmak için burada değilim. Bir derdimiz var, çok açık. Türkiye dönem dönem büyük sıçramalar gerçekleştirdi. Bu milletin evlatları; çatlasalar da, patlasalar da, taş olsalar da 10 yıldan beri büyük bir iradeyle bu ülkeyi idare ediyor. 61 anayasası bütün Türkiye’yi kitlemişti. Rahmetli Özal’ın ölümüyle ilgili, öldü mü ölmedi mi diye büyük endişe, şüphe var.

Son 10 yıla 21. yüzyılın ilk 10 yılı diyorum ben. Son 10 yılda Türkiye büyük bir sıçrama gerçekleştirdi. Nerelerden nereye gelindi. Onlarca ülkeye pasaportsuz girdiğimiz bir Türkiye yaşıyoruz. Darbelere, gazete manşetlerine karşı bir tarafta süklüm püklüm oturup ne yapacaktık, sinse miydik, beklese miydik?

2023 yılında işsizliğini yüzde 5’e düşüren, istihdamını yüzde 50’ye yükselten bir Türkiye’de herkese onurlu insan olma sırası gelir. Siyaset iyilik yapma sanatıdır, iyi insan olma sanatıdır. Siyaset kendine çalışmak değildir. Türkiye’de açılan üniversite sayısı son 10 yılda 92 adet arttı. 21. yüzyıla Türkiye iki büyük proje ile başladı. Biri içeride yenileşme, kurumlarımızın yenileştiği proje. Yüksek Askeri Şura’yı artık sivil bir akıl yürütüyor. İkincisi; etki alanını genişleten bir Türkiye. Onun için sıfır sorun politikası var.

Türkiye bu fırsatı ilk kez darbelerden uzakta bir şekilde yakalamaktadır. Bundan sonra kimseye kabahat bulabilecek bir durumda değiliz. Millet AK Parti’yi omzuna alarak beni anlat diyor. Zorluğumuz var, AK Parti’nin zorluğu kendinden değil, Türkiyenin geldiği durumdan kaynaklanmaktadır. Biz geçmişin tahribatını tamir etmek zorundayız. 71 muhtırasını tamir etmek zorundayız, tamir etmek yükümlülüğü millet adına bu salona, bu kadrolara yüklendi. 80 darbesinde yaşı büyültülerek idam edilen gençlerimizin onurunu tamir etmek zorundayız, Hırant Dink’i katledilmesini, Uğur Mumcu cinayetiyle zedelenen onurları da biz tamir etmek zorundayız. Başörtüsüyle okulun önüne gidip çıkaran kardeşimizin onurunu da tamir etmek zorundayız. Namaz kılıyor mu diye fişlenen insanlarımızın gururunu da tamir etmek zorundayız.

Bir taraftan da Sayın Başbakanımızın da söylediği 2023’ün Türkiye’siyle tüm dünyayı buluşturacağız.. Onun için yükümüz çok ağır. Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder. Bu millet 10 yıldır kendi anketini yapıyor zaten. Hala bir takım ayak oyunlarıyla milletin kafasını karıştırmaya çalışanlara millet her iki yılda bir cevabını veriyor, anketin en hasını görüyorlar. Önümüzdeki yerel seçim sadece bir belediye başkanlığının kazanılacağı seçim değil. Her bir oyun 2023’e ve 21. yüzyılın zenginliğine taşıyacağı en önemli seçim önümüzdeki yerel seçimdir. İl genel meclisi olmayacak ama büyükşehir belediye meclisi olacak.

Anlamlı bir süreci yaşamak zorundayız. 4 ay sonra cumhurbaşkanlığı seçimi var. Çok anlamlı bir şekilde hesap içinde olarak bir oy daha olmalıyız. Mesele seçim kazanmak değil. AK Parti Türkiye’nin tarihini dönüştürüyor, Türkiye’nin yarınını, geleceğini oluşturuyor. Bu gelişim, dönüşüm bugüne kadar milletin kutsal oylarıyla oldu. Müracaat edebileceğimiz milletin kendi oylarıdır. Herkesi kucaklamalıyız, elimizi herkese uzatmalıyız. Siyaset merkezini güçlendirmek, Türkiye’de siyaset ve milletin neler yapabileceğini önümüzdeki 10 yılda herkese göstermek zorundayız.

Büyükşehir yasası aslında Türkiye’nin bugüne kadar yakalayamadığı büyük bir dönüşümdür. Yeni anayasa, kentsel dönüşüm, Büyükşehir Yasası, 4+4+4 eğitim sistemi, yeni bir yapısal dönüşümün adımlarıdır.

Mısır, Libya, Irak, Suriye bize bakıyor. Sanki Türkiye güçlendikçe kendileri güçleniyormuş gibi bakıyorlar. Türkiye’de bu büyük dönüşümü, gelişimi herkese anlatmalıyız. Bu modeli kuruyoruz, çok az bir süre kaldı. Biraz daha kendimizi sıkmalıyız.

Siyasetin özü insandır, her insanın kapısını çalmalıyız. Ezildiğimiz meselelerde bir daha ezilmek istemiyoruz. ‘2012 -2023’dönemi Türkiye’nin AK dönemidir’ diye her birimizin ruhlarına güzel dualar söyleyeceği bir noktadayız. İki ay 20 gündür AK Parti’nin içindeyim, çok büyük bir aile gördüm. Devleti, milleti, siyasetiyle bir araya gelmiş, her türlü karşılıklı istişareye izin veren siyasetin oluşturduğu büyük akıl, ortak akıl. Kimsenin gocunmadan eksikleri ortaya koyabildiği, ama herkesin birbirini kucakladığı çok önemli bir siyasi merkezdeyiz, bu çok önemli bir şans.”