Bu acizlik, tükenmişliklerinin bir göstergesidir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Artvin’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna yapılan saldırıya ilişkin, “Bu saldırı, aciz bir saldırıdır. Dünyada sivillere, siyasetçilere, demokrasiyi millet adına ve milletle birlikte temsil etmeye çalışanlara yapılan saldırılar, aciz saldırılardır. Bu acizlik, tükenmişliklerinin bir göstergesidir ve ifadesidir.” dedi.

Tüm Belediye ve Genel Hizmet İşçileri Sendikası (Hizmet-İş) tarafından Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen 15 Temmuz Şehit ve Gazileri Anma Programı’nda konuşan Soylu, 15 Temmuz’da büyük bir musibetle karşı karşıya gelindiğini ve bunun Türk Milleti gibi inanç yüklü, millet ve milliyet geleneği olan topluma ağır geldiğini söyledi.

Türk milletinin, gösterdiği asaletle neredeyse dili tutulan, batıya da doğuya da kuzeye de güneye de demokrasiye nasıl sahip çıkılacağını ifade ve izah ettiğini belirten Soylu, “Hepimiz karmaşık duygularla büyüdük. Başbakanların darbelerde eli kelepçeli olarak götürülmeleri… Bir taraftan bu milleti sağcı-solcu, Kürt-Türk, Sünni-Alevi diye, bir annenin iki oğlunu birbirine pusu kuran bir şekle getiren anlayış, bizi karmaşık duygularla büyüttü.” ifadelerini kullandı.

“28 Şubat’tan 27 Nisan’a kadar başımıza getirmedikleri iş kalmadı.” diyen Soylu, Türkiye’nin 21. asrın başından itibaren bu topraklarda yalnız olmadığını, Filistin’in, Somalidekilerin, dini, dili farklı insanların, şefkat ve merhamet için uzandıkları yerin Türkiye olduğunu kaydetti.

15 Temmuz günü yaşananlara önceden ihtimal vermediğini vurgulayan Soylu, şöyle konuştu:
“Siyasi tecrübeme, yakın geçmişte yaşananlara, tarihimizin derinliklerinde olanlara yakın ilgi duymama rağmen, bunların bir bölümünü çıplak gözlerimle yaşamama rağmen ihtimal vermezdim.
Böyle bir hainlikle, namussuzlukla, alçaklıkla, vicdan yoksunluğuyla karşılaşacağımıza ihtimal vermezdim.
İnanın ki o günden bugüne kadar, belki söylemediğim ama dilimin altında bulunan, kendi ülkeme bunu hiç yakıştıramadığım, bu cümlelerle o günü hala anlamlandırmaya çalışıyorum. Hayatımın sonuna kadar anlamlandıramayacağımı da bilmenizi isterim.”

Soylu, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini engellemeye çalışan vatandaşların, koskoca bir yürek barındıran anlayışı bütün dünyaya gösterdiğini dile getirerek, 15 Temmuz gecesi darbeciler başarılı olsaydı, milletin 100 yıllık travma geçireceğini söyledi.

Artvin’de CHP Genel Başkanı’nın bulunduğu konvoya yapılan saldırının ve Türkiye’nin her yerinde gerçekleştirilen diğer saldırıların ortak amacının, ülkeyi işgal etmek olduğunu belirten Soylu, şunları kaydetti:
“CHP Genel Başkanı’nın konvoyuna yapılan saldırının amacı ve hedefinin, 15 Temmuz ve ondan sonraki süreçte Türkiye’nin ortaya koymuş olduğu demokrasiyi sahiplenmeye karşı, hem demokrasiyi hem de milli iradeyi sahiplenenlere karşı hınç olduğunu açıkça söylemek gerekir. ‘Siz nasıl ülkeniz ve milletiniz için bir araya gelirsiniz?’ Bu saldırının temel amacı budur ve Türkiye’de demokrasinin ortaya koyduğu bu ulvi sonucu ortadan kaldırabilmek ve yine bir ders verebilmek maksadı bu saldırının içerisindedir.

Bu saldırı, aciz bir saldırıdır. Dünyada sivillere, siyasetçilere, demokrasiyi millet adına ve milletle birlikte temsil etmeye çalışanlara yapılan saldırılar, aciz saldırılardır. Bu acizlik, tükenmişliklerinin bir göstergesidir ve ifadesidir. ‘Siyasetin, devlet adamlarının, sivil anlayışın ortaya koymuş olduğu bu duruş, bundan sonra da devam etmelidir’ işaretinin ta kendisidir.”

Vatandaşların, sabırla, birlik ve beraberlik içinde bu meseleleri aşabileceğine inandığına dikkati çeken Soylu, saldırı nedeniyle Kılıçdaroğlu’na, CHP’ye, siyasi hayata, demokrasiye, Artvin halkına ve tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ilettiğini, saldırıda şehit düşen Mehmetçiğe Allah’tan rahmet, yakınlarına da baş sağlığı diledi.