Bölgenin tarım politikasını, gelecekle ilgili vizyonunu, üretimini ortak akıl ve istişare ile yeniden planlayacağız

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ”Yargı kararı ile gazeteci kimliğinden uzak bir şekilde içeri giren, hapse giren birisinin yine bir yargı kararıyla dışarı çıkarken Sayın Cumhurbaşkanımızı ifade ederek ona doğum günü hediyesi olarak söylediği söz, şunu en hafif ifadesi ile söylemek istiyorum ki seviyesizliğin dik alasıdır. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Böyle bir kişiden ne aydın çıkar ne gazeteci olur ne de bu memlekete faydası olur” dedi.

Soylu, bir otelde düzenlenen Karadeniz Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, bölgenin tarım politikasını, gelecekle ilgili vizyonunu, üretimini ortak akıl ve istişare ile yeniden planlayacaklarını söyledi.

Toplantının bölge ve tarım sektörü için hayırlı olması temennisinde bulunan Soylu, ”Seçim olalı şurada 3,5 aylık bir süreç geçti. Önümüzdeki 4 yılda verdiğimiz taahhütleri yerine getirebilmek için gerek Ankara’da yaptığımız çalışmalarda gerek Türkiye’nin her köşesinde yaptığımız çalışmalarda tek bir noktayı ölçü olarak tuttuğumuzu belirtmek isteriz” diye konuştu.

Soylu, ortak akıl ve istişarenin önemine vurgu yaparak şöyle devam etti:

”Biz, her şeyi biliyor değiliz, bu mümkün de değil. AK Parti hükümetlerinin 14 yıldan bu yana baktığı tek bir nokta var, milletle birlikte istişare etmek. Ortak akıl üretmek, gelecek vizyonunu belirlemek ve o yolda yürümek, hedeflerini gerçekleştirebilmek. Biz, önündeki 6 ayı planlayamayan bir Türkiye’den 2023, 2053, 2071 projeksiyonlarını ortaya koyan bir Türkiye’ye ulaşmışsak bu çalışma anlayışının çok büyük bir katkısı olmuştur.”

”Hepimiz biliyoruz ki dünyanın en pahalı arsasında yaşıyoruz”

Sorumluluklarının farkında olduklarını da dile getiren Soylu, şu ifadeleri kullandı:

”Sorumluluklarımızın büyük olduğunu biliyoruz. Bazen sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz. Bazen haketmediğimiz meselelerle karşı karşıya kaldığımızı da biliyoruz. Bazen içimiz de acımıyor değil. Yargı kararı ile gazeteci kimliğinden uzak bir şekilde içeri giren, hapse giren birisinin yine bir yargı kararıyla dışarı çıkarken Sayın Cumhurbaşkanımızı ifade ederek ona doğum günü hediyesi olarak söylediği söz, şunu en hafif ifadesi ile söylemek istiyorum ki seviyesizliğin dik alasıdır. Bunu bizim kabul etmemiz mümkün değil. Böyle bir kişiden ne aydın çıkar ne gazeteci olur ne de bu memlekete faydası olur. Duamız, ailesine faydası olur. Başka hiçbir şey değil.”

”Hepimiz biliyoruz ki dünyanın en pahalı arsasında yaşıyoruz” diyen Soylu, şunları kaydetti:

”Bu arsada herkesin gözü var ve biz bu arsanın bize bir emanet olduğunu hem geçmişimizden hem geleceğimizden bir emanet olduğunu çok net ve anlamlı bir şekilde biliyor ve yaşıyoruz. Bunun için her zaman Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi ‘Bir olmalıyız, iri olmalıyız, diri olmalıyız’ ve bu toprakların bize olan emanetini ve medeniyetimizin ihya eden şanını taşırken Türkiye’mizi zenginleştirmek, insanımızı gelişmiş ülkelerin insanlarının standartlarına getirmek için hep birlikte büyük bir gayreti ortaya koyacağız.”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra milletvekilleri, mülki idari amirleri, bakanlık merkez birimleri ile kurum ve kuruluşların yetkilileri, üniversite ile sektör temsilcileri ve çiftçilerin katıldığı toplantı, açılış konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam etti.​