Bizim patronumuz millettir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirerek, “Demirtaş, 8 Haziran’da seni falakaya yatıracaklar. Bizim patronumuz millettir, senin patronların seni Kandil’de falakaya yatıracaklar, onu göreceğiz” dedi.

Soylu, Şalpazarı ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunduktan sonra bir çay ocağında vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, Paralel Yapı iddialarına değinerek, önümüzdeki genel seçimler dolayısıyla paralelcilerin güçlü oldukları yerde, CHP’yi, MHP’yi ve HDP’yi desteklediğini söyledi.

Koalisyonların olduğu eski Türkiye’nin geri getirilmek istendiğini savunan Soylu, “Paralelciler güçlü oldukları yerde kimi destekliyorlar ? CHP’yi ve MHP’yi. Bunların hepsi neden biliyor musunuz? Türkiye’yi eski Türkiye koalisyonuna getirmek istiyorlar. O Türkiye’nin yüzde 8 bin faizi olduğu günlere, o Türkiye’nin bir yerlerine doktorun, öğretmenin, gazetenin gidemediği günlere getirmek istiyorlar, Türkiye’nin 500 milyon dolara ihtiyacı olan günlere Türkiye’yi getirmek istiyorlar. Hükümet içerisinde kavganın olduğu, bir genel müdürlük üzerinden neredeyse hükümet pazarlığının yapıldığı günlere Türkiye’yi getirmek istiyorlar” diye konuştu.

Soylu, günümüzde İtalya’nın koalisyonlara son verdiğini çünkü ülkedeki 4 koalisyonun da İtalya’yı ekonomik krize sürüklediğine işaret eden Soylu, İngiltere’de ise artık tek başına iktidar dönemi başladığını ifade etti.

İngiltere’de hükümetin tek başına iktidar olması üzerine üç siyasi parti liderinin bir saat içerisinde istifa ettiğini belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MHP’nin lideri 18 yıldır MHP’nin başında ve seçim kaybediyor. CHP’nin lideri 5 seçimdir kaybediyor. Peki istifa diye bir müesseseyi bugüne kadar göz önüne getirdiler mi, değerlendirdiler mi? İngiltere’de yaptılar. İtalyanlar şuna karar verdi ‘bundan sonra koalisyon istemiyoruz’. Karar, yasa çıkardılar. Neden? Çünkü koalisyonlar 20. yüzyılın demokrasi teknolojisiydi, o teknoloji eskidi. Şimdi tek başına iktidar dönemi. Onun için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘biz gittikten sonra ülkeyi koalisyonlara mahkum etmesinler’ diye başkanlık sistemi diyor. Biz gittikten sonra milletin elinden bugün hükümet gücü alınmasın, anahtar milletin elinde olsun diye başkanlık sistemi diyor”

– “Demirtaş 8 Haziran’da seni falakaya yatıracaklar”

Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı da eleştirerek, “Selahattin Demirtaş Bingöl mitinginde niye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun aleyhinde konuşmuyor da benim aleyhime konuşuyor. Niye ‘senin boyunun ölçüsünü alacağız’ diyor bana. Ben de ona dedim ki ‘sen 7 Haziran’da benim boyumun ölçüsünü alamazsın, senin tehditlerin de bana vız gelir, tırıs gider. Ancak sana başka bir şey söylemek istiyorum. Ben sana 8 Haziran’da bir boy aynası göndereceğim ama seni yerinde bulamayacağım’. Çünkü Demirtaş 8 Haziran’da seni falakaya yatıracaklar. Bizim patronumuz millettir, senin patronların seni Kandil’de falakaya yatıracaklar, onu göreceğiz” diye konuştu.

Demirtaş’ın 6-7 Ekim olaylarının azmettiricisi olduğunu belirten Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bana bir sorunun da cevabını versin Demirtaş. Sen 6-7 Ekim olaylarının faili, azmettiricisi değil misin? Milleti sokağa dökmedin mi, o cinayetlerin sebebi sen değil misin? O vandalizmin, vahşetin sebebi sen değil misin? Sen demedin mi ki ‘hepiniz sokağa çıkın, yakın, yıkın ve bizim buradaki meselemizi bir şekilde ortaya koyun’ dedin mi? Dedin. 8 Ekim günü ne oldu sana da basının karşısına geçtin bir kova su terledin. Ondan sonra dilin tutulmuş, çözülmüş gibi korkudan ürkmüş şekilde, o öz eleştiriyi ortaya koymaya çalıştın. Demek ki senin bağlı bulunduğun irade millet değil. Senin bağlı bulunduğun irade sana laf söylediği zaman ayakların titriyor. Senin kime bağlı bulunduğun belli.”

Demirtaş’ın, aldığı talimatlarla hareket ettiğini ifade eden Soylu, “Sana talimat veriyorlar, diyorlar ki ‘paralelle beraber ol’ sen paralelle kol kola giriyorsun. Sana talimat veriyor diyorlar ki ‘CHP ile beraber ol’ sen onla kol kola giriyorsun. Sana talimat veriyorlar ‘şunla beraber ol’ sen onla beraber oluyorsun” dedi.

– “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir arada olanlar bu seçimde bir arada”

Soylu, CHP’ye de eleştirilerde bulunarak, “CHP’nin iki genel başkan yardımcısı biri Murat Özçelik öteki Enis Berberoğlu. Özçelik diyor ki ‘biz HDP’nin barajı aşamamasından korkuyoruz onun için ona hiç dokunmuyoruz, barajı aşmasını istiyoruz çünkü onunla koalisyon yapabiliriz.’ Oyunu anladınız mı, eski Türkiye koalisyonunu anladınız mı? Bakın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bir arada olanlar bu seçimde bir arada. CHP, HDP, MHP, paralel ve bir de bir ortak daha buldular Esad. Esad da bu seçimin içesinde. Yani o insanlarını katleden, askerlerine, kadınlara tecavüz ettiren Esad bu seçimin içerisinde şu anda” diye konuştu.

Türkiye’de koalisyonlara izin verilmemesi gerektiğini vurgulayan Soylu, “Biz eski Türkiye koalisyonuna müsaade etmeyelim. Biz Türkiye’nin istikrarlı şekilde yarına adım atmasını sağlayalım. Bu toprakların şifresi, bu toprakların huzuru ve istikrarıdır. Biz bunu devam ettirmekle mükellefiz. Ondan sonra ver elini 2023, 2053, 2071 hedefleri ve hep beraber yarına güçlü adımlar atalım” ifadelerini kullandı.

Daha sonra boynuna Trabzonspor’un bordo-mavi renklerini taşıyan kaşkolunu takan Soylu, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

TRABZON-AA