Bizim Medeniyetimiz Kardeşliğin Medeniyetidir

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bizim medeniyetimiz savaşı değil, barışı ortaya koyan bir medeniyettir. Kem gözlerin değil, samimi kalplerin medeniyetidir. Hasımlığın değil kardeşliğin medeniyetidir” dedi.

Soylu, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit ile partisinin il başkanlığınca düzenlenen danışma meclisi toplantısına katıldı.

Burada partililere seslenen Soylu, şunları söyledi:

“Bizim medeniyetimiz savaşı değil, barışı ortaya koyan bir medeniyettir. Kem gözlerin değil, samimi kalplerin medeniyetidir. Hasımlığın değil kardeşliğin medeniyetidir. Yüzyıllardır biz bu medeniyetin içerisindeyiz. Bu medeniyette birçok uygarlık iç içedir. En temel görevlerimizden biri ise bu büyük medeniyeti geleceğe hasarsız şekilde taşımaktır. Tarihin çok önemli bir kırılma anındayız. 1699 yılından itibaren bu coğrafyada gerileme dönemi içerisindeyiz. Hep horlandık, hep küçük görüldük, aşağılandık. Bazen hasta adam muamelesi gördük. Bazen zayıf, bazen düşük, bazen kuyruk muamelesi görüldük. Çünkü ekonomik olarak zayıflamıştık. Kendi kimliğimizden uzaklaştırılmıştık. Bir gün bizim için sağcı-solcuyu, bir gün laik-antilaik’i, bir gün Türk-Kürt’ü, bir gün Sünni-Alevi’yi, bir gün irticacıyı ortaya koyarak aslında itilaflar üzerinden bizi zayıflatmaya çalışmışlardı. İlk kez 21. yüzyılın başında bu ülke artık o gerileme dönemine son vermiş ve bir şekilde yükselmeye, asrın adımını atmaya yönelik bir irade ortaya koymaya başlamıştır.”

Çözüm sürecini de değerlendiren Soylu, “Önümüzde bir süreç var. Adına ister ‘kardeşlik süreci’ deyin, isterseniz ‘birlik ve beraberlik süreci’ deyin. Ne olursunuz bunu bir siyasi anlayışın misyonu olarak görmeyin” diye konuştu.

Türkiye’de, 2002’den itibaren demokratikleşme, ilerleme, özgürlük, birlik ve beraberlik içinde yaşamaya yönelik anlayışın ortaya konulduğunu vurgulayan Soylu, birçok ülke ekonomik krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin yükselişinin imrenilerek izlendiğini kaydetti.

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Akşit

AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Güldal Akşit de kadın kolları teşkilatının, AK Parti’nin büyük bir yükünü kaldıran ve Başbakan Erdoğan’ın da önem verdiği bir grup olduğunu dile getirdi.

Çözüm sürecinde de üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceklerini aktaran Akşit, şöyle konuştu:

“Çok can verdik, genç fidanlarımız gitti, analar ağladı, babalar gizli gizli göz yaşı döktü. Bu ülke bunu hak etmiyordu. Çünkü hep oyunlar oynanıyordu. Biz aslında değişik isimlerle adlandırıldık. Kürt sorunu denildi, terör konusu denildi. Evet bir terör sorunumuz var ama Kürt sorunumuz yok. Bizim Kürt nüfusumuz var. Bu da bizi zenginleştiriyor, kültürel anlamda zengin ediyor. Bütün vatandaşlarımızı tek kalemde kucaklayacak projelere ihtiyacımız var. Başbakanımızın çözüm süreci dediği konu bu. Burada yapmamız gereken, ne olursa olsun bütün vatandaşlarımızı tek bayrak, tek millet ve tek vatan altında toplamaktır. İşte çözüm süreci budur. Buna herkes cesaret edemez.”

“Salih Fırat, siyaset hayatı boyunca kimseyle pazarlık yapmamıştır”

CHP’den AK Parti’ye geçen milletvekili Salih Fırat’ın konuşması da partililer tarafından uzun süre alkışlandı.

Fırat, bir ay önce AK Parti’ye geçtiğini hatırlatarak, şöyle devam etti:

“CHP’de yaşanan etnik köken tartışmalarının ardından partimden istifa ettim. Çünkü yüce yaradan insanı yaratırken eşit yaratmıştır. Öyle bir ortamda siyaset yapmamın uygun olmadığını gördüm. Salih Fırat, siyaset hayatı boyunca kimseyle pazarlık yapmamıştır. Bundan herkesin haberi olsun. Alnım ak, başım diktir. Türkiye, bu süreçte önemli bir dönemden geçmektedir. Son 30 yıldır 40 bin kişi hayatını kaybetti. Bu süreçte bu sorununun çözümü içi başbakanımız her şeyi yapıyor. Başbakanımıza destek olmak için sizinle baldıran zehrini içmeye geldim.”

Diğer konuşmacılar

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, Salih Fırat’ın AK Parti’ye geçmesinden dolayı mutlu olduğunu belirterek, AK Parti döneminde vaadedilen her şeyin olacağını ifade etti.

Elde edilen başarıların arkasında teşkilatların olduğunu vurgulayan Akman, Orman ve Su İşleri Bakanlığının yaptığı çalışmalar kapsamında bir yılda 34 milyon ağacın toprakla buluştuğunu ve barajlardaki çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü kaydetti.

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan da AK Parti iktidarı ile Türkiye’nin dünyada büyük bir devlet olduğunu belirterek, bu tür toplantılarla birlik ve beraberliğin güçleneceğini söyledi.

AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Fırat ise danışma meclisi toplantısının hayırlara vesile olmasını temenni ederek, Kutlu Doğum Haftası’nın huzurunu ve mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.