Bizim için önce millet, önce vatan, önce insanlık gelir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’ye karşı kim hangi oyunu nerede kurarsa kursun, ister Hollanda’da isterse Almanya’da buna güçlü bir cevap vereceklerini belirterek, “Türkiye’yi tuzağa düşürmek isteyenlere 16 Nisan’da öyle bir tokat vuracağız ki, bu Türkiye’nin yarınına ilişkin büyük bir adım olacaktır.” dedi.

Soylu, Kastamonulular Dayanışma Derneğince R. Şahin Köktürk Spor Salonu’nda düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Batı dünyasının, küresel güçler ve uluslararası kuruluşların Türkiye’yi, terörizmle, enflasyonla, yüksek faizle terbiye etmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu milletin, terbiye etme girişimlerinden artık yorulup usandığını ifade eden Soylu, “Bu Anadolu ile birilerinin derdi hiç ama hiç bitmemiştir. Bu milletin kardeşliğini, vicdanını, merhametini, asaletini, imanını kıskanan bir zihniyet emelinde bir gün bile geri adım atmamıştır. Dertleri belki de sadece bu topraklar değildir. Bu ay yıldızlı bayrak gönderde dalgalandıkça, bu milleti kimse terbiye edemeyecektir. Artık arkamıza dönüp bakmak istemiyoruz. Hangi hançer bu milletin sırtına girecek, yarınlarımızın ümidini nasıl üzerimizden alacaklar diye dönüp bakmak yerine yarına güçlü bakmak istiyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin artık hedeflerine koşar adım gitmek istediğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Hangi oyunu nerede kurarsa kursunlar, ister Hollanda’da isterse Almanya’da kursunlar, bilsinler ki; biz öyle bir cevap vereceğiz ki, Türkiye’yi tuzağa düşürmek isteyenlere 16 Nisan’da öyle bir tokat vuracağız ki, bu Türkiye’nin yarınına ilişkin büyük bir adım olacaktır. Atılan iftiralardan, Türk-Kürt çatışması çıkarmak istemelerinden yorulduk artık. Bu söyleyeceğim sözler size yabancı değil. Dediler ki, ‘Biz Türkiye Cumhuriyeti’ni PKK ile birlikte tükürüğümüzle boğarız.’ Bunu hatırlıyorsunuz değil mi? İnsanları kandırarak, yüzde 10’un üzerine çıkınca maskelerini indirip esas yüzlerine ortaya koydular. Sonra ‘Özerklik ilan edeceğiz.’ dediler. ‘Bundan sonra burada bizim borumuz ötecek.’ dediler. Hadi biraz cesaretiniz varsa, yüreğiniz yetiyorsa, hadi özerklik ilan et de görelim. Bu milleti yanlış tanıyanları söylüyoruz. Bu o kadar kolay değildir. Bu toprakların her santimetrekaresinde şehadet beldesi vardır.”

“Bizim için önce millet, önce vatan, önce insanlık gelir”

İçişleri Bakanı olarak PKK’yı izlediğini, Kandil’deki hainlerin neler dediğini iyi bildiğini, teröristlerin “Eğer ‘evet’ çıkarsa işimiz biter” anlayışında olduğunu aktaran Soylu, Lice’de 7 bin askerin terör örgütüne darbe vurmak için 5 Mart’tan beri operasyon yaptığını hatırlattı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şu anda 7 bin kişi operasyonda, yetmezse 10 bin daha. Herkes bilsin ki, Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatı açıktır. Hükümet kararıdır. Bu PKK’nın adını Türkiye’den sileceğiz, sileceğiz, sileceğiz. Güya insan hakları, hürriyet diyecekler, teröriste sahip çıkacaklar. Peki teröriste sahip çıkıyorsun da gözünü kaybeden evladımıza neden sahip çıkmıyorsun? Onların bölgede yaptığı organizasyonlarda ayyıldızlı bayrak yoktu. Nusaybin’de, Cizre’de toplantılar yaptık. Binlerce ayyıldızlı bayrak vardı. Bizim için önce millet, önce vatan, önce insanlık gelir. Bizim medeniyetimizin adı, şefkat ve merhamet medeniyetidir. Biz o Avrupalılar, o Batılılara benzemiyoruz. Suriyeliler için kelle hesabı yapmıyoruz.”

Anayasa değişikliğini hayata geçirmek için MHP ile uzlaştıklarını, muhalefetin ise PKK, FETÖ ve bakanları kendi elçiliğine sokturmayan Hollanda ile hareket ettiğini anlatan Soylu, buranın siyasetçi tüketen zor bir coğrafya olduğunu, yüzde 34’ten yüzde 50’ye çıkmanın kolay olmadığını, hizmet etmeyenin oyunu artırmasının çok güç, hatta imkansız olduğunu kaydetti.

“Ürkmeyeceklerse Kılıçdaroğlu’na da nasıl bir tezgahın içerisinde olduğunu anlatayım”

Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığına kasetle geldiğini, bu kaset olayını yaptıranın ise FETÖ terör örgütü olduğunu dile getiren Soylu, “Ben İçişleri Bakanıyım. Kılıçdaroğlu gelsin nasıl olduğunu anlatayım. Deniz Baykal’a da anlatayım. Ürkmeyeceklerse Kılıçdaroğlu’na da nasıl bir tezgahın içerisinde olduğunu anlatayım. Peki bugün niye FETÖ ile kol kolalar, onların söylediklerini yapmaya çalışıyorlar. CHP’li kardeşlerime söylüyorum. Bu büyük bir zillettir. Terörün değirmenine can suyu taşıyanlara bu soruları sormak lazım. Bu niçin FETÖ ile beraber?” değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Cumhurbaşkanı Hükümet Sistemi’nin parlamentoyu zayıflatacağı yönündeki eleştirilerin haksız olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hep aynı tezgaha geliyoruz. Yaklaşık 50-60 yıldır tezgah hiç bitmiyor. Onlar güçlü hükümet, güçlü Meclis istemiyorlar. Biri zayıfladı mı diğeri onun üstünde olsun istiyorlar. Artık biri biri zayıfladı mı, diğerinin üzerinde idare edecek bir sistem yok. Millet sistemi var millet.”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise yaptığı konuşmada, buradan aldıkları mesajlarla 16 Nisan’a kadar durmadan çalışacaklarını ifade etti.

Çelikbilek, bu milletin 16 Nisan’da da güçlü bir “evet” diyerek yeni bir destan yazacağını belirterek, “Bu millet kendisine lazım olan sistemi bulacak ve çıkaracaktır. Bugün ilk defa yerli ve milli olan bir anayasa değişikliği ile karşı karşıyayız. İnanıyorum ki, insanlarımız, bu anayasa değişikliğine gönülden ‘evet’ diyecektir. Bu millet, kendine hizmet edeni yalnız bırakmadı. O taslağa yürekten ‘evet’ diyecek ve kendisine yakışanı yapacaktır.” dedi.

Kastamonulular Dayanışma Derneği’nin buluşma programına AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve çok sayıda vatandaş katıldı.