Bizim görevimiz devlete, millete, hatta demokrasimize ihanet edenleri bulup cezasını vermektir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yurt genelindeki çalıntı araçlara ilişkin, “Buna ait tüm güvenlik kuvvetlerimiz ciddi bir şekilde tedbirlerini almış durumdadır. Bunun bilinmesini istiyoruz. Araç çalınması Türkiye’de her daim olan bir meseledir.
Bizimkisi buna yönelik bir tedbirdir.” dedi.

Beraberinde AK Parti Genel Başkan
Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz ile Mardin Valiliğini ziyaret eden Soylu, burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Soylu, Başbakan Binali Yıldırım’ın “çalıntı 910 araç”tan bahsettiğinin hatırlatılması üzerine, Türkiye’yi istikametinden koparmak isteyen terör örgütlerinin şeytani planlarını devreye soktuklarını, buna karşılık her türlü tedbirin alındığını söyledi.

Terör örgütlerine gereken dersi vermenin görevleri olduğunu anlatan Soylu, şöyle dedi:
“Milletimiz rahat olsun. Özellikle tüm güvenlik kuvvetlerimiz, emniyetimiz, jandarmamız, korucularımız teknik tüm donanımlarla ki bu konularda son zamanlarda çok önemli mesafeler aldık. Bu mesafeleri gittikçe artırıyoruz. İhtiyaç ne varsa teknik olarak bunları ortaya koyuyor, gerçekleştiriyor, uygulamaya dönüştürüyor ve çok sayıda bu şekildeki aracın yakalanmasını da tespit edilmesini de bir şekilde böyle bir anlayışı ortaya koymaya çalışanlara karşı tedbir alınmasını da sağlıyoruz. Buna ait tüm güvenlik kuvvetlerimiz ciddi bir şekilde tedbirlerini almış durumdadır. Bunun bilinmesini istiyoruz. Araç çalınması Türkiye’de her daim olan bir meseledir. Bizimkisi buna yönelik bir tedbirdir. Yani terör örgütünün böyle bir anlayışı yapabileceğini ihtimalen düşünülen bir tedbirin adıdır. Onun için bu konuda gerekenlerin tamamı yapılmaktadır.”
FETÖ üyesi Adil Öksüz’e yönelik operasyonun durumu ve korunduğuna dair iddialarının olduğu yönündeki soruya “Dedikodularla, şayialarla hareket etme kabiliyetine ve lüksüne sahip değiliz” şeklinde yanıt veren Soylu, Türkiye’nin büyük ve güçlü bir devlet olduğuna dikkati çekti.

Soylu, güvenlik görevlilerinin takibatlarını sürdürdüğünü bildirerek, “Şunu açık yüreklilikle söylemek gerekir; nerde olursa olsun bizim görevimiz bu devlete, bu millete, hatta biraz önce bahsettiğim demokrasimize ihanet edenleri bulup cezasını vermektir. Hukuk denilen bir kavram var ve onun içinde gerçekleştiriyoruz. Bu konuda özel birimler oluşturuldu, hem Emniyet Genel Müdürlüğü çerçevesinde hem de Jandarma Genel Komutanlığımız çerçevesinde. Bu özel birimler bu konudaki takibatları titizlikle sürdürmektedir. Ötekisi sadece şayiadır.” diye konuştu.

İçişleri Bakanı Soylu, “15 Temmuz darbe girişiminden sona bölgede özellikle artan terör olaylarını nasıl değerlendiriyorsunuz” şeklindeki soruya ise bir boşluk olduğunu zannedenlerin bu boşluktan yararlanmak isteyebileceğini ancak muvaffak olamayacaklarını aktardı.

Devletin kurumlarının hiçbir şekilde boşluk bırakmayacağını anlatan Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:
“Herhangi bir boşluk bırakmayacağı da herhalde 15 Temmuz sürecinden itibaren çok rahat görülmüştür. Terör örgütünün okumaları da terör örgütünün ortaya koyduğu tablo da hep yanlışlıklar üzerinden kaynaklanır. Ama vicdandan, akıldan, izandan yoksun, sadece birilerine maşalık edenlerin, onun kabiliyetlerini değerlendirmek de bize düşmez. Bize onları tasfiye etmek düşer.”