Bizi Burada Eleştir Ama Dışarıda Ayıp Etme

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasında yaşanan gerginliğe üzüldüğünü söyledi. Bir ülke siyasetçisinin Avrupa’da bu şekilde bir muamele görmesinin Türkiye açısından üzücü olduğunu ifade eden Soylu, Kılıçdaroğlu’na göndermede bulunarak, “Bizi burada eleştir ama sınırları çıkınca ayıp etme.” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Muğla’nın Fethiye ilçesine geldi. Soylu, ilk olarak Karaçulha’daki Batı Akdeniz Hal Birliği’nde hal esnafını ziyaret etti. Yaş sebze ve meyve ihraç edilen bölümleri gezerek çalışanlarla sohbet eden Soylu, daha sonra muhtarlar ve hal çalışanlarının katıldığı toplantıda konuştu.

AK Parti hükümetinin icraatları hakkında bilgi veren Süleyman Soylu, sözü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, AP Sosyalist Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmaya getirdi. Konuşma sonrasında Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile Kılıçdaroğlu arasında yaşanan gerginliğe üzüldüğünü söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, bir ülkenin siyasetçisinin, hem de bir partinin genel başkanının böyle bir muamele görmemesi gerektiğini açıkladı. Kendisinin bu durumu siyasi malzeme haline getirmeyeceğini ifade eden Soylu, Kılıçdaroğlu’nun orada bir Türk olarak bulunduğunu hatırlattı.

Konuşmasında, Kılıçdaroğlu’nu da uyarmayı ihmal etmeyen Süleyman Soylu, şöyle konuştu: “Bizi, AK Parti hükümetini Türkiye’de eleştirebilirsin. Hatta halihazırda yaptığın gibi yerden yere de vurabilirsin. Ama bu sınırları çıkınca ayıp etmeyeceksin. Bizler siyasetçiler olarak yurt dışında Türkiye’nin onurunu en iyi şekilde temsil etmeliyiz.”

Konuşmasının devamında, 28 Şubat sürecinde yaşananlara değinen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 2B yasası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Vatandaşlardan endişe etmemelerini isteyen Soylu, “Yakında adaletli bir süreç başlayacak. Siz bile şaşıracaksınız. Sizi sıkıntıya sokmadan bu süreci neticelendireceğiz.” ifadelerini kullandı.