“BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bugün dünyada seyrettiğimi̇z kanlı ve trajikomik tiyatro, bi̇r ülkeni̇n seçi̇me gi̇recek parti̇ li̇derleri̇ni̇n televizyonda Türki̇ye karşıtlığı üzerinden oy devşirmeye çalışmaları, Avrupa’nın göbeğinde aleyhi̇mi̇ze düzenlenen yürüyüşler ve paneller… İşte bi̇zi̇m, bu köklü mazimize yeni̇den el uzatmamızın ve oradan güç alarak geleceği inşa etmeye çalışmamızın, 1923’e, 1071’e el uzatıp 2023, 2071 dememi̇z yüzündendir.” dedi.

Bakan Soylu, zabıta teşkilatının kuruluşunun 191. yılı dolayısıyla teşkilat yöneticileri ile bakanlıkta bir araya geldi.

Soylu, bu sabah meydana gelen 3 trafik kazasında 17 kişinin hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Bayram öncesinde başlatılan “Frene değil, kurala güven” kampanyasını hatırlatan Soylu, trafik kazalarını azaltmak noktasında her şeye rağmen insan unsuruna takıldıklarını söyledi. Soylu, şöyle konuştu:

“Eğer cep telefonuna gelen bi̇r uyarı mesajı dikkate alınmıyorsa, üzeri̇ne bi̇r sani̇ye bi̇le düşünülmüyorsa -ki milyonlarca mesaj gönderdik- bayram münasebetiyle yoldaki bi̇r tabela görmezden geli̇ni̇yorsa, hızı düşürmek yeri̇ne radar yerleri̇ni̇ ezberlemeye çalışıp sadece radar olan yerlerde frene basarak gi̇di̇lmeye çalışılıyorsa, uykulu olunduğu halde ısrarla o direksiyonun başına geçmeye çalışılıyorsa, emniyet kemeri̇ne i̇kazı sussun di̇ye plastik susturucu takılıyor veya emniyet kemeri̇ arkadan bağlanıyorsa, bu i̇şi̇n altından kalkmamız, trafikteki acıların önüne geçmemi̇z elbette ki̇ zor olacaktır.”

Zabıta teşkilatının 191 yıldır hizmet verdiğini anlatan Soylu, zabıtalara, Cenab-ı Hakk’ın, ancak sahibinin iznine bıraktığı kul hakkının bekçiliğini yapmak gibi önemli ve haysiyetli bir görevleri olduğunu ıfade etti.
Bakan Soylu șunları söyledi:

“Meşhur bir Hadis-i Şerifle sözlerime başlamak isterim. Bize her konuda örnek olan, Yüce Peygamberimiz (S.A.V.), bir gün çarşıda gezerken bir tezgahtaki buğdaya elini daldırır. Alt taraftakilerin ıslak olduğunu fark eder. Satıcıya bunun sebebini sorar… Aldığı cevabi inandırıcı bulmaz ve der ki “bizi aldatan, bizden değildir”. Bana sorarsanız, bu inci tanesi ifade, zabıta teşkilatının ne iş yaptığını, nerede durduğunu en açık şekilde anlatan, bu mesleğin sinirini ve anayasasını çizen ifadedir. Tıpkı 178 yıldır jandarmamızın yaptığı gibi, tıpkı 172 yıldır polis teşkil atamızın yaptığı gibi yine yüz yılı aşkın bir süredir bahriyelilerimizin, sahil güvenlik teşkilatımızın yaptığı gibi, zabıtamız da 191 yıldır “bizim” yanımızda, bizden olmayanlara karşı bizim hakkımızı, hukukumuzu, malımızı; yeri gelir canimizi savunmaktadır. Her şeyi affeden Cenab-ı Hakk’ın, ancak sahibinin iznine bıraktığı kul hakkının bekçiliğini yapmak gibi önemli ve haysiyetli bir göreviniz vardır”

Zabıtalara ilişkin düzenlemeler

İçişleri Bakanı Soylu, zabıtanın çalışma şeklinde zamanla değişiklikler olduğunu belirterek, yapılan iki çalıştay doğrultusunda özellikle beledi̇ye zabıta yönetmeliğindeki memur alımına ilişkin iptal edi̇len hükümler ile diğer görev ve yetkileri̇n güncellenmesi çalışmalarının sürdürüldüğünü bildirdi.

Türkiye’de bin 397 beledi̇yeni̇n tamamında zabıta teşkilatının kurulduğunu ve 16 bi̇n 261 personeli̇n görev yaptığını ifade eden Soylu, “Mahalli̇ idarelere ilk defa atanacaklara dai̇r sınav ve atama yönetmeliği” i̇le “Beledi̇ye itfaiye yönetmeliği” üzeri̇ndeki çalışmaların sürdüğünü aktardı. Soylu, çalışmaların sonuçlanmasıyla beledi̇yelere zabıta memuru ve personel alımına ilişkin yetki verilmiş olacağını söyledi.

Yaşadıklarımız 1923’e 1071’e el uzatıp 2023,2071 dememiz yüzünden

Türkiye’nin köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayan Süleyman Soylu, “Bu gün dünyada seyrettiğimiz kanlı ve traji̇komi̇k tiyatro, bi̇r ülkeni̇n seçi̇me gi̇recek parti̇ li̇derleri̇ni̇n televizyonda Türki̇ye karşıtlığı üzerinden oy devşirmeye çalışmaları, Avrupa’nın göbeğinde aleyhi̇mi̇ze düzenlenen yürüyüşler ve paneller… İşte bi̇zi̇m bu köklü mazimize yeni̇den el uzatmamızın ve oradan güç alarak geleceği inşa etmeye çalışmamızın, 1923’e, 1071’e el uzatıp 2023, 2071 dememi̇z yüzündendir. Bu yaşananlar, basi̇t bi̇r Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığı değildir. Bu, çok daha büyük bi̇r rahatsızlığın, çok daha büyük bi̇r korkunun ürünüdür. Bu ülkeyi bi̇r kültürel bombardımana tutup, bırakın Osmanlı ve Selçuklu’yu, darbelerle, darbe anayasalarıyla beraber 1960 öncesini bi̇le unutturmaya çalışan anlayışın neticesidi̇r.” diye konuștu

Bu günün zengi̇n ve gelişmiş ülkeleri̇ni̇n açıkça desteklediği, si̇lah verdiği terör örgütlerinin, dünyanın yeni̇ yerleşi̇m bölgeleri̇nde çatışmadığına işaret eden Soylu, çekinerek aradığı şehit ailelerinden bugüne kadar tek bir sitem duymadığını aktardı.

“Yumruk atıyorlar, düşüremiyorlar”

PKK’ya Türkiye’de, DEAŞ’a da Suriye ve Irak’ta faaliyet göstermeleri için destek verildiğini ifade eden Soylu, bu düşüncenin aksine Türkiye’yi güçlendirdiğini söyledi. Soylu, “Bize yumruk atıyorlar, düşüremiyorlar. Daha kuvvetleniyoruz, daha güçleniyoruz.” dedi.

Orta Doğu’daki karışıklıkların geçmişin izlerini ve medeniyet kodlarını silmek için çıkartıldığını belirten Bakan Soylu, “Arakan’da, o bi̇r avuç müslümana yapılanlar, bu yapılanlara dünyanın neredeyse kılını kıpırdatmaması da asla bi̇r tesadüf veya rutin bi̇r tavır değildir. Bu bilinçli bi̇r tavırdır. Birleşmiş Milletlerin, ki̇mi̇n i̇çi̇n birleştiği de artık hep beraber sorgulanmalıdır. Bosna’da yoklar, Fi̇li̇sti̇n’de yoklar, Arakan’da yoklar, Suriye’de laf ola beri gele varlar. Samimi bir şekilde yoklar. Birleşmiş Milletlerin, artık çağrı yapma ve yardım koli̇si̇ gönderme kuruluşu olmanın ötesinde, bu yaşanan dramlar i̇çi̇n daha somut adımlar atmalıdır di̇ye düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

“Türkiye’de PKK’nın, FETÖ’nün, DEAŞ’ın, diğer terör örgütleri̇ni̇n, uyuşturucu terörünün ve trafik terörünün bi̇ti̇şi̇ne, bi̇zi̇m çocuklarımız deği̇l, bizzat bi̇zler tanıklık edeceğiz.” diyen Soylu, uyuşturucuyla mücadele konusunda zabıtaya da sorumluluk düştüğünü vurguladı.

Soylu, 191 yıllık köklü geçmişe sahip zabıta teşkilatının karakterini korumak ve geliştirmek durumunda olduklarının altını çizerek, teşkilatın temsilcilerini bakanlıkta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmasının ardından Soylu’ya 81 il adına İstanbul, Ankara, Trabzon ve Diyarbakır zabıta daire başkanları tarafından zabıta ambleminin anlamının yazılı olduğu tablo ile zabıta kıyafeti he üzerinde Türk bayrağı işlemesi bulunan Kur’an-ı Kerim hediye edildi.