BİZE, KAYYUM ELEȘTİRİSİ YAPANLAR, HEM KAYYUM ATADI HEM DE BAKANLARINI TEKER TEKER TUTUKLUYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı belediylere atanan kayyumlara ilșkin eleștirilere, İspanya Katalan örneğini verdi. Soylu, “Allah’ınızı severseniz Ispanya Katalan’da olanı hepimiz biliyoruz. Bize bunu söyleyenler hem kayyum atadılar hem de bakanlarını teker teker tutukluyorlar. Demek ki iş o kadar kolay değilmiş.” diye konuştu.

Süleyman Soylu, Ortahisar ilçesine bağlı Çarşı Mahallesi’nde Yol-İş Sendikası tarafından yaptırılan Yol-İş Holiday Trabzon Otel’in açılışındaki konuşmasında, bir dakikalarını dahi boş geçirmediklerini, kendilerine verilen emaneti layıkıyla temsil edebilmek için ellerinden gelen bütün gayreti ortaya koymaya çalıştıklarını belirtti.

İki gün önce 8 şehit haberiyle büyük bir üzüntü yaşadıklarını anlatan Soylu, “Allah şehitlerimizden razı olsun” ifadesini kullandı.

Dün olayın yaşandığı yerde bulunduğunu bildiren Bakan Soylu, “Mücadele eden, göğüs göğüse çarpışan kardeşlerimi dinledim. Her biri kaya gibiydi, her biri aslan parçası Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

Büyük bir mücadele verdiklerine işaret eden Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu mücadelede çok üstün bir noktaya geldiğimizi söylemek isterim. Sıkıştıkları yerler artık sınırlar. Biraz önce de yine Bestler Dereler’de 4 teröristi daha bizim evlatlarımız etkisiz hale getirdiler. Nasıl bir mücadele yaptığımızı, hangi tedbirleri aldığımızı ve bu mücadelenin sonunda ne olacağını bilen anlayışla bir stratejiyi ortaya koyuyoruz. Evet, orada 8 evladımız şehit oldu ama hiç durmadık. 24 saat geçmeden 55 teröristin gereğini, bu ülkenin nasıl güçlü ve kudretli bir ülke olduğunu, bize parmak sallayanlara nasıl haddini bildireceğimizi bir şekilde ortaya koyduk.”

“Bunlara müsaade etmeyeceğimizi bütün dünya bilecek ve öğrenecek”

Bakan Soylu, üzerlerinde bir vazife daha bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Ülke içerisindeki bu gücümüzü ve kudretimizi sınırlarımızın ötesindeki kamplara taşımak mecburiyetimiz söz konusudur. Yani orada hemen Toklu karakolunun olduğu yerin çapraz 2, 2.5 kilometre ötesinde Hakurk kampı var. 2.5 kilometre hemen sağ tarafında Kanireş kampı var, hemen orada Ari kampı var. Orada onlar beslenecekler, biz onlara müsamaha göstereceğiz. Böyle bir şey söz konusu değil. Bilmenizi istiyorum ki bundan sonraki hedeflerimiz açık ve nettir ve buraya ait de bir meşruiyetimiz söz konusudur. Dünyada hangi ülke olursa olsun ve ne şekilde olursa olsun çıkarabilecekleri hiçbir ses bizim umurumuzda değildir.”

Bu kamplara işaret eden Soylu, “İlla orada beslenecekler, semirilecekler içeriye giremeyecekler ama sınırlarımıza taciz ortaya koyabilmek, bizi rahatsız edebilmek için gayret sarfedecekler. Bunlara müsaade etmeyeceğimizi bütün dünya bilecek ve öğrenecek. Bu açıdan adım adım bunu sürdürüyor ve götürüyoruz. Yaklaşık 1 yıldır bin 650 sığınaklarını ve barınaklarını tarumar ettik. Şimdi sonbahar operasyonlarına başlıyoruz. Bilesiniz ki onlara kış üslenmesi yaptırmamak için elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağız.” dedi.

Soylu, geçen hafta Van ve Diyarbakır’da bütün güvenlik kuvvetleri ve komutanlarla bir araya geldiklerini belirterek, stratejiler ve programlarda hiçbir eksiklerini bulunmadığını kaydetti.

Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Savunma Sanayi İcra Kurulu toplantısı gerçekleştirildiğini anımsatan Soylu, bütün tedbirlerin ve yapılabileceklerin burada konuşulduğunu aktardı.

“Bugün ayaklarının üzerinde duran bir Türkiye var”

“Türkiye’nin eski Türkiye değil.” diyen Bakan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün ayaklarının üzerinde duran bir Türkiye var. Milli ve yerli sermayesiyle, milli ve yerli savunma sanayisiyle yarına güçlü adımlar atabilen Türkiye. Bize mesaj veriyorlar. Modern İpek Yolu’nun en önemli bölümü olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılışını gerçekleştirdi Sayın Cumhurbaşkanımız. İki gün önce Türkiye yerli otomobil için en önemli imzayı atıyor ama bir taraftan bizim müttefik olarak bildiklerimiz, güya bize stratejik ortaklık yapanlar Türkiye’yi yıllarca bölmek ve parçalamak isteyen terör örgütlerine aleni ve açık şekilde silah yardımı, ağır mühimmat yardımı yapmaya çalışıyorlar.”

Neyle karşı karşıya kaldıklarını bildiklerini kaydeden Soylu, “Bu milletle oyun oynamaya çalışanlara ve bu millete bedel ödetmeye çalışanlara bu millet, bu toprağın altının da vatan olduğunu, bu toprağın üstünün de vatan olduğunu bilebilecek anlayış içerisinde, o yüksek cesaret, bağlılık ve sadakat içerisinde gerekli cevabı vermektedir ve vermeye devam edecektir.” diye konuştu.

Soylu, “Yaklaşık 15 saat önce o karakolda arkadaşlarının şehadetini görenlerin gözlerinde bir tek korku, bir tek yılgınlık yoktu. Cesaret vardı ve bana verdiği tekmilde ‘kanımın son damlasına kadar vatan hududunu ve vatan toprağını korumaya yemin ediyorum.’ diyen bir evladımız vardı. Biz nasıl bir sorumluluk, nasıl bir anlayış ortaya koyduğumuzu biliyoruz. Aynı gün 9 teröristi etkisiz hale getirdi bizim evlatlarımız Tunceli’de, Nazımiye’de çok uzun zamandır peşinde olduğumuz bir gruptu Allah’a hamdolsun ki orayı da temizledik. 4 tanesi gri listeden çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Üzüntümüz kararlılığımıza mani değildir”

Üzüntülerinin tarifinin olmadığını belirten Soylu, “Ama üzüntümüz kararlılığımıza mani değildir. Kanaatimce dünya kamuoyu Türkiye’nin terörle mücadelesinin boyutunu, yüklendiği yükün ağırlığını ve yaşanan vahşeti tam olarak anlayabilmiş değil.” dedi.

Soylu, İspanya’da ETA, İngiltere’de IRA ve Türkiye’de PKK terör örgütünün katlettiği asker, polis, kamu görevlisi ve sivil sayılarına değinerek, “Bu sadece PKK kısmı. Aşırı sol örgütlerle de mücadelemiz var. FETÖ, DEAŞ ve PKK’nın diğer uzantıları olan PYD, KCK gibi versiyonları var. Bu rakamlar ortada iken hala birilerinin ‘ PKK terör örgütü müdür, değil midir?’ diye kafasının karışık olması inandırıcı ve asla samimi değildir.” ifadesini kullandı.

“Bu belediyelere niye el koydunuz? Niye kayyum atadınız? Bakın Avrupa topraklarında böyle bir şey var mı?” diye kızanlar olduğunu anlatan Bakan Soylu, “Allah’ınızı severseniz İspanya’da Katalan’da olanı hepimiz biliyoruz. Sanki bize buna söyleyenlerin gözüne batırarak hem kayyum atadılar hem de bakanlarını teker teker tutukluyorlar. Demek ki iş o kadar kolay değilmiş.” diye konuştu.