Biz yaptıkça çıldırıyorlar, kinleniyor, hasetleniyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Teröre karşı acımasız olacağız ama vatandaşımıza karşı aynı şekilde şefkatli olacağız. Farklılıklarımız, zenginliklerimizdir. Farklılıklarımızı rekabet ortamına taşımaya çalışanlara müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Soylu, Van’daki askeri birlikleri ziyaretinin ardından, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, Vali İbrahim Taşyapan ve AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk ile Çaldıran ilçesine bağlı Yaşkütük köyüne geçti.

Tendürek Dağı bölgesinde terör örgütüne yönelik operasyonda şehit düşen geçici köy korucuları İhsan Taş, Muzaffer Aladağ ve Mehmet Aladağ’ın ailelerini ziyaret ederek, taziye dileklerini ileten Soylu, şehitlerin yakınlarıyla sohbet etti.

“Birbirimizden hiç ayrılmadık”

Soylu, burada yaptığı açıklamada, vatandaşların bayramını kutlamak ve kısa süre önce ülkenin selameti ve geleceği için kendi bedenlerini ortaya koyan şehitlerin taziyesine katılmak amacıyla, köye geldiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Dünya var olduğu günden bu güne kadar muhakkak yanlışlıklar olmuştur. Muhakkak, içimize fesat, fitne düşürmeye, bizi birbirimizden ayırmaya çalışan olmuştur. Eğer bu topraklarda, bulunduğumuz coğrafyada bir değer olmasaydı, biliniz ki bunları yaşamamış olurduk. Bu toprakların üzerinde bir hesap olmamış olsaydı, biliniz ki bunları yaşamamış olurduk. Bu topraklar, bir eli Orta Asya’da, bir eli Kafkasya’da, bir eli Balkanlar’da, bir eli Ortadoğu’da, bir eli buradan Afrika’ya uzanan, bir eli Avrupa’yla olan bir anlayış olmasaydı, dönüp tarafımıza kimse bakmazdı.”
“Bir hesabın içindeyiz bunu biliyoruz. Bu hesabın ilk hedefi birlik ve beraberliğimizdir, Çanakkale’de ortaya koyduğumuz ve bu toprağın, milletin namusuna el atmaya karşı birlikte mücadele gücümüzü azaltmaktır bunu biliyoruz.” diyen Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Birbirimizden hiç ayrılmadık. Onlar ayırmak için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Ama İstiklal ve Çanakkale mücadelemizi hep birlikte verdik. Türkiye en önemli enerji geçiş güzergahıdır. Ele geçirmek istiyorlar. Bu Anadolu coğrafyası, bilmenizi isterim ki etrafımızdaki coğrafyaya en sükunetle gidilecek yoldur, onu ele geçirmek istiyorlar. Anadolu coğrafyasının genç nüfusu, bizim doğumuza ve batıya karşı en önemli üstünlüğümüzdür onu azaltmaya çalışıyorlar. Moralimizi bozmak, ülkemizin istikametini başka bir tarafa çevirebilmek ve bizi kendi iç meselelerimizle uğraşır hale getirmek istiyorlar ve bunu el birliğiyle yapmaya çalışıyorlar. Biz birbirimizle daha çok kucaklaşmalı, birbirimizin dilini çok daha iyi anlamalı, birbirimize sırtımızı vermeli, zenginleşmeli, özgürleşmeli ve hedeflerimize varmalıyız.”

“Biz yaptıkça çıldırıyorlar, kinleniyor, hasetleniyorlar”

Van’da gerçekleştirilen terör saldırısında yaralanan vatandaşları hastanelerde ziyaret ettiğini anımsatan Soylu, hastanelerde görev yapan doktorların anne ve babalarıyla ilgilenir gibi yaralılarla ilgilendiğine dikkati çekti.

Bakan Süleyman Soylu, gelecek nesillerin bu ülkede huzur ve refah içinde yaşamasını temin etmek için her şeyi yaptıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Biz yaptıkça çıldırıyorlar, kinleniyor, hasetleniyorlar. Sadece bu topraklara değil etrafımızdaki coğrafyada sıkıntıya düşen hangi insan varsa, diline, dinine bakmıyoruz, onları Anadolu topraklarında misafir ediyoruz. Bunu çekemiyorlar. Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır. Onun dirayeti, kararlılığı olmasa bu birlikteliği muhafaza etmekte zorlanacağız. 15 Temmuz’da memlekette darbe geliştirmeye çalıştılar. Türkiye’nin her yerinde insanlar buna karşı çıktı. Secdeye giden insanlarımız bizim için dualar etti. Bizi birbirimizden ayıramayacaklar. Diliniz dilimizdir. Hep beraber, bir Kürt’ün bir Türk’le aynı bedende olduğu bir anlayışı yaşatmakla mükellefiz. Burada bir taraftan PKK, bir taraftan DAEŞ, diğer taraftan FETÖ. Hep birlikte memleketimizin huzuruna, güvenine, sükununa ve yükselmesine çullanmaya çalışıyorlar. Bilin ki muzaffer olan, demokrasi ve hukuku, birlik ve beraberliği, vatan birlikteliğini sağlayabilecek ve galip gelecek olan buradaki inançlı insanlardır. Birbirimize itimat edeceğiz, güveneceğiz, kol kola, omuz omuza olacağız.”

“Yeni süreçler başlatacağız özellikle korucularımızla ilgili”

Korucularla mesai arkadaşı olduklarını, onların sıkıntısının kendi sıkıntıları kabul ettiklerini anlatan Soylu, sözlerine şöyle devam etti:
“Güvenlik kuvvetlerimiz, korucularımız hep birlikte bu ülkenin huzurundan, sükunundan, emniyetinden sorumluyuz. Teröre karşı acımasız olacağız ama vatandaşımıza karşı aynı şekilde şefkatli olacağız. Farklılıklarımız, zenginliklerimizdir. Farklılıklarımızı rekabet ortamına taşımaya çalışanlara müsade etmeyeceğiz. Partimizin, genel başkanımızın, Başbakanımızın ve Cumhurbaşkanımızın da talimatları budur. En yakınlarımızı kaybedebiliriz, kavrulabiliriz ama biliniz ki ne ile mücadele ettiğimizi hep beraber anlıyor, biliyor, sabrediyoruz. Gözyaşlarımız olacak, gönlümüz ağlayacak ama bunu bu ülkeye diz çökertmeye çalışanlara göstermeyeceğiz. Hiçbir endişenin içinde olmayın. Şehitlerimizin aileleri emanetimizdir. Yeni süreçler başlatacağız özellikle korucularımızla ilgili. Birlikte olacağız, beraber olacağız.”

“Mücadelemiz devam edecek.”

Ziyarete katılan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Güler de şehit korucuların acılarını paylaşmak amacıyla köye geldiklerini belirterek, “13 yıl önce bölgede görev yaparken bu köyün kahramanlık hikayelerini duyuyorduk. Geçtiğimiz günlerde bunu bir daha gördük. Burada 2 kardeşimizi kurtaralım derken, 8 şehit verdik. Keşke olmasaydı ama milletimizin özgürlüğü için şehitlerimizi veriyoruz. Çocuklarımız ömür boyu özgürce yaşasın diye veriyoruz. Acılarımızı yüreğimize gömeceğiz ama bu hain örgüte hiçbir şekilde aman vermeyeceğiz. Mücadelemiz, tüm güvenlik güçlerimizle sonuna kadar devam edecek. Bu konuda sizlere yürekten güveniyoruz.” diye konuştu.

AK Parti Van Milletvekili Kayatürk ile Vali Taşyapan da şehitlerin acısını paylaşmak, bayramlarını kutlamak ve birliktelik mesajı vermek amacıyla köyde bulunduklarını kaydetti.

Bakan Soylu ve beraberindekiler buradan Yaşkütük Karakolu’na geçerek, görev yapan askerlerle yemekte bir araya geldi.
Askerlerle bir süre sohbet eden Soylu, daha sonra köyden ayrıldı.