Biz geceleri de gündüzleri de severiz

Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına getirilen Süleyman Soylu, görevi Ahmet Erdem’den devraldı.

Bakanlıkta düzenlenen devir teslim törenine, Soylu ve Erdem’in dışında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri, bürokratlar ve bakanlık çalışanları katıldı.

Türkiye’nin 13 yılda büyük reform ve dönüşümlere imza attığını, hayal dahi edilemeyen büyük gelişmeleri gerçekleştirdiğini belirten Soylu, sosyal güvenlik sistemi ve çalışma hayatının bu değişim ve dönüşümlerin başarıyla gerçekleştirildiği önemli alanlardan olduğunu söyledi.

Birçok gelişmiş ülkenin bile adım atmakta zorlandığı ve bütçe için büyük bir yük olarak gördüğü sosyal güvenlik alanındaki reformların, Türkiye’de başarıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Bunu sadece kağıt üzerinde değil, hayatın her alanında gerçekleştiren tüm kadrolara, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, sonra Başbakanımız Ahmet Davutoğlu Bey ve AK Parti hükümetleri kurulduğu andan itibaren bu reform dinamiğini Türkiye’ye yayan bütün kadrolara müteşekkir olduğumuzu bir kez daha buradan ifade etmek istiyoruz. Aynı zamanda çalışma hayatının lideri olan kıymetli bakanlarımıza, AK Parti hükümetinin tüm bakanlarına, Sayın Faruk Çelik Bey’e, 63. Hükümet’te görev alan Ahmet Erdem Bey’e teşekkürlerimizi tekrar sunmak istiyoruz. Sorumluluğumuz ağır. Bu görevler onurla gelinen ama Allah’a duamız odur ki onurla gidilmesi gereken görevlerdir. Allah hepimize onurla gitmeyi nasip etsin. Hem yükümüz hem de sorumluluğumuz ağırdır.”

“Çok iyi bir süreç olacağı kanaatini taşıyoruz”

AK Parti’ye oy versin veya vermesin her bireyin sorumluluğunu çok iyi bildiklerini dile getiren Soylu, “Sayın Faruk Çelik, devir teslim yapılan bu salonun çok önemli olaylara şahitlik ettiğini, gecelerin birbirine karıştığını ifade etti. Haklıdır, doğrudur ve güzeldir. Şunu ifade etmek isterim, biz geceleri de gündüzleri de severiz. İnşallah önümüzdeki reform döneminin, hükümetimizin bütün üyeleri ve devletimizin bütün bireyleriyle ve en önemlisi diyalog kurmakta büyük bir kabiliyet ortaya koymamız gereken tüm sendikalarımız ve bütün paydaşlarımızla birlikte çok iyi bir süreç olacağı kanaatini taşıyoruz. Allah yardımcımız olsun, Allah bizi utandırmasın” dedi.

“Çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum”

62. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yapan Faruk Çelik de devir teslim yapılan bu salonun çok önemli bir yer olduğunu belirterek, gecelerin gündüz, gündüzlerin gece olduğu salonda başta sosyal güvenlik reformu olmak üzere birçok önemli reformun konuşularak hayata geçirildiğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının görev alanının insanların yaşam süresinin yanında ölümden sonra da devam ettiğine dikkati çeken Çelik, “Burası bundan dolayı zor tarafları olan bir bakanlık. Müstakil değilsiniz, ortakları olan bir bakanlık. Sosyal taraflarla sorunları çözmeniz gerekiyor. 7 Haziran’dan sonra böyle bir bakanlığı Ahmet Erdem Bey’e devretmiştik, şimdi de Türkiye’yi karış karış bilen Sayın Süleyman Soylu bu görevi devralıyor. O’nun tecrübesiyle çalışma hayatına çok önemli katkılar sunacağına inanıyorum. Başarılar diliyorum ve her zaman yanında olacağımızı da bu vesileyle ifade ediyorum” diye konuştu.

Ahmet Erdem ise 63. Hükümet’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine layık görülmesi dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’na şükranlarını sundu. Erdem, Soylu’ya görevinde başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Erdem, bakanlık görevini Soylu’ya devretti. Soylu, Çelik ve Erdem’e çiçek ve telkari işleme tabak armağan etti.