“Biz Barışı Arıyoruz”

UBP Kongresi’nde bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, salondakilere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu: “10 yıldırTürkiye’mizin etkinliğinin bütün dünyada artması, bütün dünyada hakkaniyetin artması için mücadeleyi ortaya koyan Ak Parti Genel Başkanı, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan adına herkesi selamlıyorum. Dün akşam yıllardan beri türkiye’nin büyük davasına kendisini adamış Beşir Atalay’ın sözlerinde bu sevgiyi tanımladı. Kıbrıs Türkü’nün güzelliklerini, gözlerindeki sevgiyle o kadar güzel anlattı ki, aramızdaki yüce gönüllülüğü o kadar güzel anlatıyordu ki.. bundan 10 ay önce bir uluslar arası konferansta hepimizin dünyada beğeniyle izlediğimiz Cumhurbaşkanı’mız Abdullah Gül “biz tankla, tüfekle, savaş araç ve gereçleriyle bu devrimi gerçekleştirmedik. En önemli silahımız hayallerimizdi”. İşte 21. Yüzyıl… Toplumların refahını, huzurunu, barışını kendine hedef alan 19 ve 20. Yüzyıldan çok daha farklıdır. Dünya değişiyor ve KKTC olarak da Türkiye olarak da biz bu değişime ayak uydurmak zorundayız. Bu fırsatı kaçırmamalıyız. KKTC’ye uzun yıllardır haksızlıklar yapılmaktadır.”

Soylu konuşmasında Obama’yı örnek verdi, siyahi diye toplumda sıkıntı yaşayan Barack Obama’nın ABD Başkanı olduğu örneğini paylaşırken, TC Başbakanı Erdoğan’ın da hapiste olduğu güzlerde “muhtar bile olamaz” söylemine mağruz kaldığını ancak bugün Erdoğan’ın Türkiye ve bölgede sağladığı güce işaret ederek dünyanın değiştiğini söyledi.

Soylu çok stratejik bir coğrafyada bulunulduğuna da işaret ederek “Bunu hep beraber iyi yönetmeliyiz” dedi. Türkiye’nin kat ettiği yolu ayrıntılarıyla anlatan Soylu, Erdoğan’ın sözleriyle konuklara hitap etti; “Ben biliyorum, Kuzey Kıbrıs’ta Kıbrıs türk toplumunun hepsi bizim dostumuzdur. Türkiye’de 75 milyon insan da onların dostlarıdır. Herkesin gönlü rahat olsun ve dünyaya böyle baksınlar”

Kıbrıs müzakerelerine de değinen Soylu “Bizim tavrımızda, hikayemizde hiçbir sapma yoktur. Fatin rüştü Zorlu birilerinin kursağından çekip Kıbrıs’ı öyle almıştır. Ecevit ve Erbakan, bu ülkede insanların zulün altında inim inim inletilmesine itiraz etmiş ve Barış Harekatı’nı gerçekleştirmişlerdir.”

“Elbette ki Birleşik Kıbrıs” diyen Soylu Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçilemeyeceğini yineleyerek “Biz barışı arıyoruz” ifadelerini kullandı. Müzakerelerin ilanihaye sürmesini kabul etmediklerini belirten Soylu ayakları üzerinde duran, ekonomisi, turizmi gelişen, su projesiyle tarımını kalkındıracak olan KKTC istediklerini söyledi.

Soylu konuşmasında Başbakan İrsen küçük’e de teşekkür etti.