Birinci önceliğimiz Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamaktır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “HDP’ye CHP’liler de oy verdi. HDP’ye Nişantaşı da ve Kürt kardeşlerimiz de oy verdi. Bu oyları bugün istismar ediyorlar. Dün HDP’yi PKK ve KCK’yla eşdeş bilip kendi medyalarında onları pop star yıldızı gibi nakledenler, bugün ölen şehitlerimizin ve bugün Suruç’ta kateldilen çocukların müsebbibidir. Bu işlerin daha derinliği çıkacak” dedi.

Soylu, Esenyurt Belediyesi Sürekli Eğitim Merkezi Siyaset Akademisi’nin Havana Park Belediye Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen açılışına katıldı. Açılış öncesi basının gündemle ilgili sorularını yanıtlayan Soylu, gazetecilerin terör örgütlerine ülke genelinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlara ilişkin, özellikle seçim döneminin akabinde ve ondan önceki dönemde de Ortadoğu’nun istikrarsızlığını Türkiye’ye sıçratmaya çalıştıklarını söyledi. Türkiye’de 13 yıla aşkın bir süredir AK Parti iktidarının oluşturduğu çözüm sürecinin ne anlama geldiğinin bugün çok daha iyi bir şekilde kendini ifade ettiğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Türkiye 3.5 -4 yıl bütün risklere ve eleştirilere rağmen çözüm sürecini Türklerin, Kürtlerin, bu memlekette yaşayan herkesin, hukukunu ve demokrasinin yükselmesini eşit vatandaşlığını savunur bir pozisyon ortaya koymasaydı, bugün Türkiye Suriyeleşirdi. Bugün Türkiye Iraklaşır ve Libyalaşırdı. Bunu sağlaması Türkiye’nin sadece ve sadece çok önemli bir unsurla oldu. 13 yıldır tek başına iktidar ve siyasi bir istikrarla oldu. Ülkeler ve milletler kendilerine karşı girişilen harekatlara yönelik olarak eğer bir karşı duruş ortaya koyacak ise ve dışarıdan gelen etkilerle birlikte bir hastalıkla karşı karşıya kalmayacak ise bunun için güçlü bir siyasi iktidara ve siyasi iradeye ihtiyaç vardır.”

Soylu, 13 yıl siyasi istikrar sürecinden hemen sonra ülkede özellikle Suruçta karşı karşı kaldığı katliam ve akabinde Diyarbakır, Adıyaman ve Kilis’te yaşanan, milletin canını acıtan olaylarla ilgili bir tedbir alınması gerektiğini vurguladı. Soylu, “Birileri çözüm sürecini, demokrasiyi istismar ettiler. Sözde alan hakimiyetlerini oluşturarak, bir çaba ortaya koymaya çalıştılar. KCK eş başkanı’nın, ardından Figen Yüksekdağ’ın, Selahattin Demirtaş ve ardından PKK, KCK ve çeşitli terör örgütlerinin açıklamaları, Türkiye istikrarın, huzurun ve bölünmez bütünlüğünün üzerinde bir tehdit oluşturma algısı gerçekleştirmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti de bu millet de buna müsade etmez” diye konuştu.

Türkiye’nin ‘bölünmez bütünlük’ diye bir derdi olmadığına dikkati çeken Soylu, “Biz ne pahasına olursa olsun, böyle bir dertle karşılaşmamak adına bu topraklarda bir tek çakıl taşının verilmemesi adına her türlü bedeli ödemeye her noktada hazırız” ifadelerini kullandı. Soylu, 13 yıldır demokrasi, istikrar, huzur ve ilerleme çizgisine adamış bir ülke olduğunu dile getirerek, şimdi bu çizgiyi bozmaya çalışların olduğunu anlattı. HDP’ye bir çağrıda bulunmak istediğine dikkati çeken Soylu, şöyle konuştu:

“HDP’ye CHP’liler de oy verdi. HDP’ye Nişantaşı da ve Kürt kardeşlerimiz de oy verdi. Bu oyları bugün istismar ediyorlar. Dün HDP’yi PKK ve KCK’yla eşdeş bilip kendi medyalarında onları pop star yıldızı gibi nakledenler, bugün ölen şehitlerimizin ve bugün Suruç’ta katledilen çocukların müsebbibidir. Bu işlerin daha derinliği çıkacak. Neden ve nasıl olduğu ve hangi oyun oynandığı, bir şekilde hem milletimiz tarafından hem de Türkiye dünya kamuoyu tarafından net bir şekilde anlaşılacak. Bir başka oyunu Türkiye’nin başına çorap örerek gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bizim buna müsade etmemiz elbetteki mümkün değildir. Kim Türkiye’ye sınırlarımızdan taciz yaparsa bunun karşılığını anında görecektir. Kim Türkiye’nin içini karıştırmaya çalışırsa bunun da karşılığını görecektir. Elbet demokrasi, elbet eşit vatandaşlık elbet kardeşlik hukuku. Bunların hiçbirinde bizim sapmamız sözkonusu olamaz. Ama illaki kamu düzeni. Türkiye’de koalisyon hükümeti kuruluyor, ‘Acaba biz bu kamu düzeninin olmadığı dönemden bir istismar çıkarabilir miyiz?’ düşüncesi olanlar yanılacaktır. Biz bin yıllık bir devletin üzerinde oturuyoruz.”

Herkesin rahat ve huzur içinde olması gerektiğini ifade eden Soylu, hükümet kurulana kadar mevcut hükümetin görevli olduğunu ve Türkiye’nin huzuru, istikrarı için elinden gelen hertürlü gayreti ortaya koyacağını kaydetti.

Koalisyon çalışmaları

AK Parti’nin milletin ortaya koyduğu 41 puanın sorumluluğunu ortaya koymakta olduğunu söyleyen Soylu, “Biz hükümet kurmak istiyoruz. Hükümet kurarken de milletin bize vermiş olduğu emanetin herbir oyuna da sahip çıkıyoruz. Bugün yapılan görüşmelerde de Sayın Başbakanımız ve genel başkanımız dahil, bütün arkadaşlarımız samimiyetle hükümetin kurulması hususiyeti dile getirmektedirler. CHP heyeti ve diğer partilerle ilişki kuran komisyonlarımız aynı anlayışı ortaya koymaktadırlar. Birinci önceliğimiz Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamaktır” dedi.

Koalisyon çalışmalarında büyük gayret sarfettiklerini belirten Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Olmadı diyelim. Diğer siyasi partiler kendi aralarında HDP, MHP ve CHP bir hükümet oluşturabilirler. Aritmatik karşılık söz konusu. O da olmazsa, Türkiye bir seçim atmosferine kadar gider. Seçim atmosferi bizim en son tercihlerimizden bir tanesidir. Bizim temel tercihimiz, bu denklem içerisinde hükümetin kurulabilmesini sağlayabilmek ve Türkiye’nin 13 yıldır elde ettiği kazanımları sürdürebilecek bir iklimin oluşmasını sağlayabilmektir. Ortaklık birbirinin ayağından pas pas çekerek olmaz. Ortaklık birbirine güven ikliminin oluşturmasıyla birlikte olur.”