Bir koalisyon hükümeti kurmak için masadayız

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, yeni hükümet kurma çalışmalarına ilişkin

“…Türkiye’de koalisyon şeklinde bir hükümet kursanız, tek başına iktidar olsanız dahi bu kolay değildir. Bu zorluğun içinden çıkmaya çalışıyoruz” dedi.

Soylu, 7 Haziran genel seçimlerde AK Parti’ye verdikleri destekten ötürü Trabzon’un Of ilçesine bağlı bazı mahallelerdeki seçmenlere teşekkür ziyaretinde bulundu. Ziyarette vatandaşlar ile sohbet edip çay içen Soylu, bir süre vatandaşların sorunlarını da dinledi.

Ziyaret sırasında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Soylu, hükümet kurma çalışmalarına ilişkin bir soruya “AK Partinin hükümete gordion düğümü ile bağlı olmadığını görülmüştür. Bizim bir iktidar bağımlılığımız söz konusu değildir” dedi.

Son genel seçimlerde AK Parti’nin yüzde 41 oy aldığını anımsatan Soylu, “Yüzde 41 puanı aziz milletimiz bize verince biz bu 41 puanın bütün tercümesini sandıklar açıldığı an özümsemiş ve bu konuda 13 yıllık iktidarımıza bağımlı kalmadan milletin verdiği işareti ve emaneti omzumuzda taşıyacağımızı sayın başbakanımız ve genel başkanımız Ahmet Davutoğlu’nun o akşamki açıklaması, balkon konuşması ile bütün Türkiye’ye deklare etmiş bir siyasi partiyiz” diye konuştu.

Soylu, bugün hükümet kurmak için masaya oturduklarını ifade ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz 13 yıl iktidar olduk, bugün koalisyon için bir hükümet kurmak için masadayız. AK Parti nefsanevi bir arzu ve davranış içinde olsaydı başka türlü bahaneler ve mazeretler uydururdu. Halen aydın geçinen bazıları AK Parti’nin samimiyeti sorgulamak ve AK Parti’yı sıkıştırmak istiyorlar, oysa bu süreç anayasal bir süreçtir. Bu anayasal sürecin başından itibaren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Davutoğlu’na görevi verdiği tarihten itibaren biz bütün siyasi partilere gittik ve CHP ile de MHP ile de koalisyon kurma aritmetiğimizi masaya yatırdık. Ve MHP ‘bize milletimiz muhalefet görevi vermiştir’ deyip şuanda tek seçenekmiş gibi gözüken CHP ile istikşafı denilen görüşmelerimizi gerçekleştiriyoruz ve görüşmeci arkadaşlarımız bütün samimiyetleri ile Türkiye’nin 13 yıllık kazanımlarını geleceğe taşıma adına samimiyetle, bu görüşmelerini sürdürmekte ve devam ettirmektedir. Bu çok nettir ve çok açıktır.”

Hükümet görüşmeleri sonucu siyasi partilerin bazı kararlar alacağına işaret eden Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu görüşmeler sonrası siyasi partilerin alacağı kararlar bu görüşmelerin sonunda siyasi kararlar olacaktır. Partilerin yetkili kurulları, parti genel başkanları bu konuda gelişmeleri en son ortaya koyacaktır. Ben siyasetin çerçevesi içindeki bu görüşmelerin milletimiz tarafından da çok dikkatle takip edildiğine inanıyorum. Koalisyon olarak hükümet kurmak çok kolay bir iş değildir. Özellikle Türkiye gibi etrafından bir çok problemin yaşandığı coğrafyalarda, kendi hedefleri, idealleri, programları olan ülkelerde, bu kadar kazanımı koruma gibi bir zorunluluğu olan ülkede… Türkiye’de koalisyon şeklinde bir hükümet kursanız, tek başına iktidar olsanız dâhi bu kolay değildir. Bu zorluğun içinden çıkmaya çalışıyoruz. Ancak bu zorluğun içinden çıkarken de biz bunu ilkelerimiz, prensiplerimiz ve milletimizin talimatları şeklinde değerlendiriyoruz.”

Soylu, hükumet kurmak için zamanın azaldığını anımsatarak, “Çok fazla bir zaman dilimi kalmadı. Mevlam herşeyi güzel eyler. Hep birlikte görelim nasıl eyler ve neyler. Neylerse de güzel eyler. Hep beraber bunu göreceğiz. Siyaset biraz sabır işidir bu sabrı hep beraber göstererek inşallah bu 41 puanın sorumluluğu ile hareket eden bir siyasi parti hüviyetini milletimize karşı ortaya koyuyoruz ve koyacağız” şeklinde konuştu.