Belediyeleri terör aracı olarak kullananlara müsaade etmeyeceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Belediyeleri terör aracı olarak kullananlara ve bu milletin vergileriyle bu millete tuzak kuranlara biz müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

Soylu, AK Parti Mardin İl Başkanlığı ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, bazı çevrelerin Türk milletine demokrasiyi yakıştıramadığını söyledi.

Türk milletinin önüne türlü türlü engellerin koyulduğunu dile getiren Soylu, “Bir devletin, milletinin hizmetinde olabileceği anlayışını, bize 81 vilayette üniversiteyi yakıştıramadılar. Bu milletin okumakla işi gücü yok dediler. Bizim kızlarımızın okula gitmesini, onlara yakıştırmadılar. Ama siz, siyasetin ne anlama geldiğini, milletin verdiği reyin ne kadar kıymetli olduğunu ve emanetin nasıl taşınabileceğini hem dünya demokrasi tarihine hem de Türkiye’ye AK Parti Teşkilatları olarak anlattınız.” diye konuştu.

Gezi olayları ve 17-25 Aralık darbe girişiminin sadece ülkeyi yöneten bir liderin tasfiye girişimi olmadığını, bir milletin, bir ülkenin tasfiyesinin gerçekleştirilme çalışıldığına işaret eden Soylu, demokrasi diyenlerin, kendi değerlerini övüne övüne anlatanların bu topraklarda bir asalet mücadelesi verenleri sahipsiz bıraktığını belirtti.

Sorlu, Türkiye’nin zor bir sınavdan geçtiğine işaret ederek, şöyle devam etti:
“Siyaset zor sınavları aşmak için milletin verdiği bir ehliyettir. 2002 tarihine gelindiğinde Türkiye önünü göremeyen, yarının ne olacağı endişesini taşıyan ve geçmişine dönüp baktığında bir taraftan şanlı dönemlerini gören, ama diğer taraftan maalesef acaba ‘Türkiye’nin ayağına kim çelme takıyor da bu noktaya düşüyoruz?’ diye her birinizin düşündüğü ve bu düşünceden kendimizi alıkoyamadığımız bir tablo. O günlerden bugünlere, Mardin’de 22 kilometrelik bir bölünmüş yolun 227 kilometre olacağını, Ilısu Barajı’nın yüzde 60’ın üzerinde bir tamamlama ile karşı karşıya kalınacağını, Mardin ve Midyat çevre yolunun yatırım programına alınabileceği.”

“Belediyeleri terör aracı olarak kullananlara müsaade etmeyeceğiz.”

Bazı belediyelerin terör örgütü PKK’ya yardım etmesine değinen Soylu, belediyeleri terör aracı olarak kullananlara müsaade edilmeyeceğini bildirdi. Soylu, şöyle konuştu:
“Memleketin her tarafına sizin marifetli elinizin değmesine ihtiyacımız var. Onun için çok çalışacağız. Çok gayret gösterip emek sarf edeceğiz. Yarınımızı hep birlikte daha güzel bir hale getireceğiz. Türkiye’yi büyütmenin yolu budur. Ülkemizi zenginleştirmenin ve özgürleştirmenin yolu da budur. Belediyeleri terör aracı olarak kullananlara, bu milletin vergileriyle bu millete tuzak kuranlara biz müsaade etmeyeceğiz. Bunun için gerekli tüm tedbirlerin hem hukukun hem kanunun hem de demokrasinin ortaya koşmuş olduğu tüm tedbirleri aldık, alıyoruz ve alacağız. Herkes hukuka uymak zorundadır.”

“FETÖ defterini kapatacağız”

Hiç kimsenin, milletin kendine biçtiği rolün, verdiği emanetin dışında bir emaneti kullanma hakkına sahip olmadığını savunan Soylu, FETÖ terör örgütüyle de sonuna kadar mücadelenin süreceğini vurgulayarak, “Kimse bizden afili sözler beklemesin. İşimizi yapacağız, FETÖ terör örgütü defterini kapatacağız. Ve bu milleti bir iletten hep birlikte ortaya koyduğunuz irade ile beraber kurtarıp geleceğimize, aydınlık geleceğimize emin bir şekilde bakacağız.” dedi.

Soylu, hem devletin hem de milletin feraseti ile bilek güreşi yapmaya çalışanlara gerekli dersin verileceğini belirterek, “İçimiz acısa da içimize ağlasak da en güzel en yiğit evlatlarımızı öteki dünyaya uğurlarken kahırlar içerisinde olsak da bu bize emanet bırakılan bu vatanın bütünlüğünden, bu milletin birlik ve beraberliğinden vazgeçmeyeceğiz. Bu terör örgütünü tamamen ortadan kaldırıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Buna itimat etmeyenler ve buna bir şekilde aykırı davrananlara hukukun, demokrasinin içerisinde ama güvenliğimizi sağlayacak bütün unsurları ortaya koyabilecek kararlılıkla teröre demir yumruk oluruz, milletimizi şefkat ve merhametle beraber kucaklarız.” diye konuştu.

Tüm tehditlere rağmen milletin tek bir milim bile yolundan sapmadığını kaydeden Soylu, hiçbir şeyin özgürlüklerinin, hürriyetlerinin, demokrasilerinin ve şu oluşan kardeşliğin önüne geçemediğine dikkati çekti.

FETÖ’nün darbe girişimi

İçişleri Bakanı Soylu, 15 Temmuz gecesi Ankara’da olduğunu anımsatarak, meydanların birer inanç yumağı haline geldiğini söyledi. Soylu, şöyle devam etti:
“Eğer milletin cesareti olmazsa devleti yönetenler cesaret bulamazlar. Allah bu milletin cesaretinden bizi yoksun etmesin. Yazdığınız bu kahramanlık öyküsü sadece bu topraklara ait değildir. Bütün dünyaya hele bize dönem dönem tepeden bakıp da ‘demokrasiyi biz daha iyi uyguluyoruz, insan haklarını biz daha iyi uyguluyoruz’ deyip, bunlar olduktan sonra çıtlarını günlerce çıkaramayanlara büyük bir ders verdiniz. İnsanlık dersi verdiniz.”

Soylu, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk halkının, Türkiye’nin ekonomisi üzerinden yılarca kendilerine plan biçmeye çalışanlara ekonomi dersi verdiğini söyledi.
Yaşanan bu kadar badirenin Türkiye’ye zarar vermediğini anlatan Soylu, “Onların silahları oldu, acımasız bir şekilde bize doğrulttular, hendekler kazdılar, çukurlar kazdılar. Bizim en büyük silahımız birlik ve beraberliğimiz oldu.” dedi.

“Hedefimiz 2023”

Makamların gelip geçici olduğunu vurgulayan Soylu, Türk halkının hedefte çıtayı çok yükseğe kurduğunu dile getirdi.
Soylu, şunları kaydetti:
“Hedefimiz bellidir 2023, Hedefimiz bellidir 2053, Hedefimiz bellidir 2071. Bunu bu kadrolar gerçekleştirecek, sizler gerçekleştireceksiniz. Bu yazdığınız kahramanlık destanı bu ülkede onlarca yıl, yüzlerce yıl nasıl örnek veriyorsak, geleceğe doğru sürekli söylenen söylendikçe de büyüyen bir destanın adı olacak. Çıtayı çok yükseğe kurdunuz. Türkiye’ye, Anadolu coğrafyasına büyük bir iyilik yaptınız. Bunu silahla yapmadınız, bunu baskıyla, şiddetle, terörle yapmadınız. Bunu sandıkla ve reyle yaptınız. Demokrasiye sonuna kadar sahip çıkmakla yaptınız. En önemlisi, konuştuğunda sözüne itimat ettiğimiz, konuştuğu zaman güven duyduğumuz ve geleceğe birlikte gittiğimiz ve emrinde olmaktan onur duyduğumuz liderimiz Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bulunuyoruz. Hepimizin makamları gelip geçicidir. Bugün varız, yarın yokuz. Ama baki olan bu gök kubbede olacak olan, bu topraklara yapılan hizmettir. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Mardin’e ziyaret düzenleyeceğini söylediğini belirten Soylu, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Dün akşam uzun bir seyahate çıkan kıymetli Cumhurbaşkanımıza Mardin’e geleceğimizi söylediğimizde ‘Benim kader arkadaşlarıma selamlarımı iletin’ dedi. Biz de onun selamlarını iletiyorum. Cuma namazını beraber kıldığımız Başbakanımızdan müsaade isterken o da hem muhabbetlerini hem sevgilerini ve selamlarını, Mardin’deki güzel insanlara ve teşkilatımızın mensuplarına iletmemizi istedi.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan da AK Parti teşkilatlarınca Doğu ve Güneydoğu illerinde kurulan gönül köprüsünün güçlenerek devam etmesini umduğunu söyledi.

Karaaslan, şunları kaydetti:
“15 Temmuz ve sonrası ülke olarak aradığımız güzel birliktelik ruhunu tek yürek olma kabiliyetini, hep birlikte daha güçlü olabilmenin verdiği azimle artık biz, 15 Temmuz öncesinden daha güçlüyüz.

Bugüne kadar darbeler Türkiye’ye çok şey kaybettirdi. Hep şöyle tarif ettik ‘bizi elli yıl geriye attı’ diye ama bu sefer çok hain plan bozuldu. Türkiye kaybetmedi, kazandı. Özellikle demokrasi tecrübesine çok önemli bir yapı taşını haznesine katmış oldu.”
Konuşmaların ardından, AK Parti Mardin İl Başkanı Mehmet Ali Dündar, Soylu ve Karaaslan’a ziyaret anısına Mardin’i simgeleyen hediye takdim etti.