Batı Tarihsel Korkularının Esareti Altında Kalmıştır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Batı maalesef bugün ontolojik kaygılarının ve tarihsel korkularının esareti altında kalmıştır” dedi.

Bayrampaşa’nın Altıntepsi Mahallesinde, Mostarlılar Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği’nin açılışına katılan Soylu, Türkiye’nin Osmanlı mirası olan 24 milyon kilometrekarede hiç bir zaman hakkaniyetten, adaletten, dostluktan ve kardeşlikten ayrılmadığını söyledi. Sadece bir derneğin açılışına katılmadığını belirten Soylu, derneğin açılışıyla bir şuuru yeniden canlandırdıklarını ve bu şuurun Anadolu’dan dünyaya yeniden aksettirmesinin koprüsünü imar ettirlerini kaydetti.

Avrupa’da bir anlam ve maneviyat boşluğu olduğuna dikkati çeken Soylu, “Güçlenen Türkiye Cumhuriye’nin 100. yılına kuvvetli bir şekilde girmek için adımlarını kararlı bir şekilde atan Türkiye Cumhuriyeti, sadece Mostar’da, Balkanlar’da yok, Tonyukuk’a, Bilge Kağan’a, Kutadgu Bilig’e kadar var” ifadesini kullandı.

Soylu, Mısır’da askerin yönetime el koymasına değinerek, şöyle konuştu:

“Batı, 400 yıldan beri demokrasi ve hukuk sistemini nakletmektedir. Mısır’da seçilen bir cumhurbaşkanı darbeyle, silahla görevinden alınmış. Batı’da Avrupa Birliği, Avrupa Parlementosu, ABD dahil sesini çıkartıp buna, ‘antidemokratik bir süreçtir, sandığın masumiyeti ortadan kalkmıştır’ gibi bir itirazı ortaya koymaktan bile çekinmiştir. Ben merkez bir siyasi partiden, yani yıllarca Batı’yla siyasi ve iktisadi entegrasyonu, bir şekilde savunan, 1959 Avrupa Birliği konusunda adım atan Demokrat Parti’den AK Parti’ye geldim.  Çok net bir şekilde ifade etmem lazım. Batı maalesef bugün ontolojik kaygılarının ve tarihsel korkularının esareti altında kalmıştır. Batı’nın, dünyanın neresinde olursa olsun bir ülkede sandığa ve insan onuruna sahip çıkması gerekir. Normal insanları, güçlerin ve egemenlerin altında ezilmekten koruyan hukuk ve demokrasidir. Sonuna kadar bunlara sahip çıkmak zorundayız. Fakat cici Batı, bir imtihandan tekrar foyasını ortaya çıkarmıştır. Bundan fevkalede üzgünüm.”

Türkiye’nin, Bosna’dan Çin’e, Kosova’dan Moğolistan’a kadar kendi değerlerinin inşası için var olduğunu vurgulayan Soylu, “Bundan bir egemenlik iddiamız yoktur. Bundan da korkar ve çekiniriz. Fakat bir iddiamız var. Geçmiş medeniyetimizi geleceğimizle birleştirerek hasarsız bir şekilde ileriye  taşıyabilme iddiamız vardır. Srebrenica’da dün yapılan insanlık kıyımına karşı sessiz kalan bir Batı’yla karşı karşıyayız. Bugüne kadar Suriye’de 100 bin insan öldü. Taksim olaylarında, ABD ve Avrupa Parlementosu neredeyse bütün dünyanın duyacağı bir şekilde açıklamalar yaptı. Ne Suriye ne de Mısır’da bir tek Batı devletinin kılı kıpırdamadı. Batı, barışı ve kardeşliği tesis etmekten uzaktır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından derneğin açılış kurdelesini kesen Süleyman Soylu, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydırer ve beraberindekiler dernek binasını gezdi.