Batı, insanlık sınavını kaybetti

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Tahrir’deki demokrasi ruhunun, Tahrir’deki o özgürlük ruhunun, dejenere edilmesine, ortadan kaldırılmasına, ona taciz edilmesine müsaade eden batıyı hala anlayabilmiş değilim” dedi.

İzmit Belediyesi Kadın Meclisi Çalışma Merkezi’nin açılış töreninde konuşan Soylu, demokratik ülkelerde insanların en temel iki üstünlüğünün bulunduğunu, bunlardan birinin sandık, sandığın namusu ve onuru, diğerinin de hukukun üstünlüğü olduğunu belirtti.

“Bizi eşit vatandaş yapan, bizi birbirimize saygılı vatandaş haline getiren, özgürlüklerimizi koruyan, başkalarının bizim özgürlüklerimizin sınırlarına müdahale etmesini engelleyen ve eşit vatandaşlık açısından, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin, cinsiyet, mezhep, siyasal düşünce ayrımı gözetmeksizin bizi var eden en önemli unsurlardan bir tanesi de hukuktur” diyen Soylu, sandığın, vatandaş olmanın en önemli teminatlarından biri olduğunu vurguladı.

“Batıyı hala anlamış değilim”

Demokrasinin 21. yüzyılın en kutsal argümanlarından biri olduğuna işaret eden Soylu, şunları söyledi:

“Bugün maalesef 5 bin yıldan sonra ilk kez adaletli, hakkaniyetli bir seçimi ortadan kaldırmaya çalışan ve bunu yok gören bir tabloyla Mısır’da karşı karşıyayız. Hadi Mısır’da antidemokrat düşünen, Mısır’da yıllar sonra oluşa gelmiş bir demokrasiye tahammül edemeyen bir kitle var fakat bu demokrasinin hala ufak bir çiçekten yeşermesine, onun bütün Ortadoğu’yu kaplamasına, Tahrir’deki demokrasi ruhunun, o özgürlük ruhunun, gelecek, kardeşlik ruhunun neredeyse tahkir edilmesine, onun dejenere edilmesine, onun ortadan kaldırılmasına, ona taciz edilmesine müsaade eden batıyı hala anlayabilmiş değilim. Onlardan bir tasarruf bekliyor değiliz.”

Dünyanın merkezinin 21. yüzyılda doğuya doğru kaydığını dile getiren Soylu, “Bunu hep düşünüyordum. Evet ekomomik olarak doğuya doğru kayacak ama bu demokratik değerler açısından ‘doğuya nasıl kayacak’ diye merak ediyordum. Şimdi anlayabiliyorum ki batı yıllardan beri savunduğu demokrasi, hukuk değerleri konusunda çifte standart ortaya koyuyorsa, bu konuda üç maymunu, ‘görmedim, bilmedim ve duymadımı’ oynuyorsa bugün demokrasiye, Adeviyye Meydanı’nda sahip çıkan, yarın Tahrir Meydanı’nda sahip çıkacak” ifadesini kullandı.

“Batı, insanlık sınavını kaybetti”

Soylu, dünyanın her noktasından temel ve hak hürriyetleri konusunda yapılan haksızlıklara sessiz kalan batının, insanlık sınavını kaybettiğini ifade etti.

Batı’nın tarih önünde özellikle bu tutumu yüzünden, bu çifte standartlı, iki yüzlü tutumu yüzünden hesap vereceğini dile getiren Soylu, “Batı, kendi medeniyetine hesap verecektir, gelecek medeniyetine hesap verecektir, gelecek gençlerine hesap verecektir. Onun için topraklarımızın, milletimizin, medeniyetimizin inanç değerlerimizin birliğini, beraberliğini ve anlayışını hep birlikte iyi kavrayalım. Hiçbir zaman zülum baki kalmayacaktır” diye konuştu.

Soylu, Mısır’da insanların dün cuma namazından itibaren ortaya koyduğu direnişin haklı bir direniş olduğuna vurgu yaparak, bunun bir demokrasi mücadelesi ve duruşu olduğunu kaydetti.

Darbeyi meşrulaştırmaya çalışanların Nil medeniyetinin altında ezildiklerini belirten Soylu,  “Onlar ilk kez ezilmiyorlar. Onlar, ezile ezile demokrasiye, insanlığa dönüşeceklerdir. Bu, hepimizin gayretiyle olacaktır” dedi.

Soylu, konuşmasının ardından İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, AK Parti İl Başkanı Mahmut Civelek ve meclis üyeleriyle merkezin açılış kurdelesini kesti.