Batı ile aramızdaki makası kapatıyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “İlk kez ekonomik ve süreç belki de bir anlam ve mana kriziyle karşı karşıya kalan Batı dünyasıyla uzun yıllardan beri ilk kez makasımızı kapatıyoruz” dedi.

Soylu, AK Parti Genel Merkez Ar-Ge Başkanlığınca Malta Köşkü’nde düzenlenen “Yeni Dünya Dengeleri ve Yeni Türkiye” başlıklı çalıştayda konuştu.

Bir yılı aşkın süredir AK Parti Ar-Ge Başkanlığı tarafından çalıştaylar düzenlendiğini belirten Soylu, bu toplantılarda, gerek gündemdeki konular gerekse Türkiye’yi, dünyayı ilgilendiren ve öngörebilecekleri, Türkiye’nin karşı karşıya kalacağı birtakım meseleleri analiz ettiklerini söyledi.

Değerlendirmelerin hemen hemen hepsinin kayıt altına alındığını ve raporlamanın Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunulduğunu ifade eden Soylu, partinin hafızasına eklenecek, politikalarına etki edecek bir çalışma yapmaya çalıştıklarını aktardı.

Soylu, bugünkü toplantıda, yeni dünya dengeleri ve bu yeni dünya dengeleri içerisindeki Türkiye’yi tartışacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Küreselleşmenin hızından Türkiye de kendisi adına bir çizgi ortaya koymaya çalışıyor. Yani Marmaray’ı sadece bir İstanbul projesi olarak görmek yanıltıcı olabilir. Özellikle yeni dünya dengelerinin hem dünyanın başka noktalarında söylendiği gibi Uzak Doğu ve Asya’ya doğru kaydığı ve yeniden dünyanın merkezinin bir taraftan Orta Doğu, bir taraftan Asya, bir taraftan Uzak Doğu Asya gibi olan hattın oluşabileceği konusundaki değerlendirmelerde eski İpek Yolu’ndan yeni, modern İpek Yolu’na doğru bir geçişin olduğu ve bunun alt yapısının da 21. yüzyılın başından itibaren Türkiye’de ortaya konulmaya çalışıldığı da bir başka gerçek olarak durmaktadır.”

“Türkiye etrafında gelişen olayları net bir şekilde izliyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’nin etrafında gelişen olayları net bir şekilde izlediğini belirterek, Avrupa, ABD ve Doğu ülkelerinin büyüme taleplerinin enerji taleplerini de beraberinde getirdiğini ifade etti.

Türkiye’nin 21. yüzyılın başından itibaren bütün ilişkilerini ve altyapısını bunun üzerinden bina etmeye çalışan bir ülke konumunda bulunduğunu vurgulayan Soylu, “Afganistan, Pakistan, Suriye, Mısır, Irak, Filistin ile sadece siyasal, ideolojik ya da insan haklarıyla ilgili değil, ekonomik yoksunluklara da el atan ve bu konuda belki de kendinden önceki hükümetlerden çok daha farklı bir dışa açık 2,5 milyar dolar gibi yardım yapabilecek bir anlayışı ortaya koyan bir Türkiye tablosu çiziliyorsa buna yeni dünyanın dengeleriyle ilgili bir anlayış da ortaya koymak gerekir” diye konuştu.

Süleyman Soylu, yeni dönemin oluşmasının son demlerinin yaşandığını ifade ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerek Avrupa’daki, Amerika’daki ekonomik kriz gerekse en son Suriye’de bütün dünyanın şahit olduğu insanlık dramları, dünyanın birçok yerinde yaşanan haksızlıklar, bazen mağduriyetler, bazen muzlumiyetler, bu yeni döneme yaklaşmanın, belki de en acı, en ibretlik tablolarını oluşturmaktadır. Tarih Türkiye’nin önüne bir fırsat koymaktadır ve koymuştur. 1600’lü yılların belki de ortalarından itibaren bu coğrafyada, Batı ile özellikle kendi arasındaki makası, hem bilim hem ekonomi alanında hem de medeniyetini geleceğe taşımak anlamında maalesef kapatmayan, tam tersi açan bir grafik tablosu ortaya konuldu. Bu süreç 21. yüzyılın başına kadar geldi. Ama ilk kez ekonomik ve süreç kriziyle belki de bir anlam ve mana kriziyle karşı karşıya kalan Batı dünyasıyla uzun yıllardan beri ilk kez makasımızı kapatıyoruz. Nüfusun da yeni dünya dengelerinin oluşması açısından her dönemde olduğu gibi Türkiye’ye, etrafımızdaki ülkelere ve bulunduğu ülkelere çok farklılıklar getireceği aşikardır.”

Toplantıya, Prof. Dr. İlter Turan, Prof. Dr. Hasan Köni, Deniz Ülkü Arıboğan, Doç. Dr. Hüseyin Yayman, Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mesut Özcan, Aydın  Bolat, Birlik Vakfı Başkanı Mehmet Alacacı, Türkiye gazetesinden Ceren Kenar, Sabah gazetesinde Şeref Oğuz, AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır, İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu, AK Parti Ar-Ge Başkan Yardımcısı Nevzat Ceylan, AK Parti İstanbul Ar-Ge Başkanı Tülin Mazlumoğlu da katıldı.