Başkanlık sistemini getirmeliyiz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Herkesi kucaklayacak ortak bir sözleşmeyi ortaya koymalıyız ve bu ülkeye başkanlık sistemini getirmeliyiz” dedi.

Soylu, AK Parti Maçka ilçe teşkilatını ziyaret ederek, partililerle bir araya geldi. Soylu, burada yaptığı konuşmada, birinci devreyi iyi tamamladıklarını ifade ederek, “Şimdi ikinci atılım dönemindeyiz. 2023 yılına kadar olan dönemi iyi bir şekilde götürmeliyiz” dedi.

Halkın ilk defa kendi cumhurbaşkanını seçtiği seçimin bir milat olduğu kaydeden Soylu, şöyle devam etti:

“Bu seçim, ülkemiz için gelecek nesiller için bir milattır. Ülkemizin cumhurbaşkanı niçin ‘400 milletvekili istiyorum’ diyor. Niçin Rabia işaretini yapıyor. Bunun bir tek anlamı var, artık bu mevcut siyasal sistem Türkiye’yi yarına taşımakta zorlanmaktadır. Her gün başka bir arıza çıkarmaktadır. 1982 Anayasası bu ülkeye giydirilmiş dar bir gömlektir, bu ülkeye yapılan bir haksızlıktır. Biz bu anayasayı milletle değiştirmeliyiz. Herkesi kucaklayacak ortak bir sözleşmeyi ortaya koymalıyız ve bu ülkeye başkanlık sistemini getirmeliyiz. Bunu çok net bir şekilde söylüyorum.”

Soylu, daha sonra AK Parti Ortahisar İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti. Soylu, burada partililere hitaben yaptığı konuşmada, Trabzon’da 3 gündür seçim çalışmalarını sürdürdüğünü ve gördüğü tablonun kendisini çok mutlu ettiğini ifade etti.

Soylu, Türkiye’nin 21. asrın başından beri çok önemli bir sıçramayı, çok önemli bir atılımı siyaset vasıtasıyla millet iradesiyle demokrasi ile kucaklayıp, yakalamayı başardığını, milletin AK Partiyi kendi ocağı, kendi evi olarak gördüğünü vurguladı.

AK Parti’nin 10 yıllar sonra da büyük devrimleri gerçekleştirmiş bir siyasi parti olarak tanımlanacağını belirten Soylu, AK Parti’nin Türkiye’de çok önemli projeleri hayata geçirdiğini ifade etti.

Soylu, Türkiye’nin 28 Şubat sürecini yaşadığını anımsatarak, “28 Şubat’tan sonra millet bir daha bu tuzağa düşmemek için siyasete, demokrasiye, milli iradeye sımsıkı bağlı kaldı. 2002 yılından itibaren Türkiye büyük fırsatı, demokrasi ile yönetiyor. Huzurlu, mutlu bir toplum için Türkiye çok iyi yönetiliyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki Suriyeliler konusunda kendilerine çok kızıldığını, eleştiri yapıldığını dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Ne işiniz vardı da yaklaşık 2-2,5 milyon Suriyeliyi Türkiye’ye aldınız dediler. Biz büyük bir sınav ile karşı karşıya kaldık. Tarihimizin, medeniyetimizin sınavı ile. Kendi menfaatimiz mi insanlık menfaati mi. Böyle bir sınav ile karşı karşıya kaldık. Ne yapmalıydık yani zalim Esed’in askerleri kadınların ırzına geçerken, ‘Erdoğan bizi kurtar’ dediklerinde sırtımızı mı dönmeliydik. Yan tarafta bir yangın çıktığı zaman perdenizi mi kapatıyorsunuz. Bir bağırış, çağırış duyduğunuz zaman duymamazdan mı geliyorsunuz. Biz oradakilerle 400 yıl aynı sancak altında birlikte yaşadık. Aynı düğünlerde halay çektik. Biz oradaki insanlarla büyük bir imtihana tabi tutulduk. Bu güzel ülkenin insanları ecdadı ne yapmışsa, hangi anlayış içinde bulunmuşsa aynısını gerçekleştirdi.”

Soylu, Türkiye’nin bütün dünyaya tarih, insanlık ve medeniyet dersi verdiğini de ifade etti.

Soylu’nun ziyaretlerine AK Parti Trabzon Milletvekili adayları Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar, Nihat Tosun ve Salih Cora da eşlik etti.