“Başkanlık sistemi demokratikleşme olarak görülmeli”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Başkanlık sistemini; yeni anayasa, çözüm süreci, demokratikleşme, zenginleşme, ilerleme ve bir arada yaşama programı içinde görmek gerekir” dedi.

Soylu, Beykent Üniversitesinde “Türkiye’nin Yeni Vizyonu ve Başkanlık Sistemi” konulu konferans verdi.

Açık toplum olmanın, müzakereci demokrasinin, zenginleşmenin, sorunları aşmanın yolunun, başkanlık sisteminden geçtiğini dile getiren Soylu, parlamenter sistemin terk edilerek, yerine bir başkanlık modelinin getirilmesi gerektiğini söyledi.

Soylu, başkanlık sisteminin, halka doğrudan egemenliği veren sistemin adı olduğunu ifade ederek, “Başkanlık sistemini; yeni anayasa, çözüm süreci, Türkiye’nin son 10 yılda oluşturduğu yükselen toplum anlayışına uygun bir temel demokratikleşme, zenginleşme, ilerleme ve bir arada yaşama programı içinde görmek gerekir” diye konuştu.

“Yasama, yürütme karşısında önünü ilikliyor”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, başkanlık sistemi tartışmasının, bir devlet sistemi tartışması olmadığını vurguladı.

Türkiye’deki parlamenter sistem için “iki sürücülü araba” benzetmesini kullanan Soylu, “Devlet sistemini tartışırsanız yasamayı da yargıyı da tartışmak durumundasınız. Biz neyi tartışıyoruz- Bu araba nasıl yürüyecek ve bu arabanın kaptanı iki kişi mi olacak, bir kişi mi olacak- Bu arabanın kaptanı kurallara göre gidecek. Biz, ‘arabayı iki kişi idare etmesin, bir kişi idare etsin, sorumlusu da o olsun’ diyoruz’ değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, “Bugün yasamanın üyelerinin, bakanların karşısında önünü iliklediğini ve hakimin bakanlar, yürütme olduğunu görüyorsunuz” diyerek, yürütmenin, yasamayı yönettiğini söyledi.

Bazı muhalefet partilerinin daha da ileri giderek, yürütmenin yargıya da müdahale etmesini isteyebildiğini ifade eden Soylu, geçmiş dönemde buna çok şahit olduklarını sözlerine ekledi.