Bakanlığımızın en önemli işlevlerinden bir tanesi çocuk işçiliğini engellemektir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Türkiye, yürütülen çalışmalar neticesinde çocuk işçiliğiyle mücadelede çok önemli mesafeler aldı. Ama maalesef bazı Avrupa ülkeleri ve yabancı şirketler bu konuda Türkiye’yi haksız şekilde eleştiriyor. Biz bu eleştirileri kabul etmiyoruz.” dedi.

Bakan Soylu, Ankara Büyükşehir Belediyesi 21. Dönem Çocuk Meclisi üyeleri ve Bakanlık personelinin çocuklarının olduğu grubu Bakanlığın Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda kabul etti.

Kabulde, 21. Dönem Çocuk Meclisi Başkanı Ayşe Dila Karakaya ve gruptaki çocuklar Bakan Soylu’ya çalışma hayatıyla ilgili çeşitli sorular yöneltti.

Bir çocuğun Türkiye’de çocuk işçiliğin engellenmesine yönelik hangi çalışmaların yürütüldüğünü sorması üzerine Soylu, şunları söyledi:
“Bakanlığımızın en önemli işlevlerinden bir tanesi çocuk işçiliğini engellemektir. Çocuk işçiliği doğru değildir. Bunun önlenmesi için Avrupa Birliği ve uluslararası nitelikteki şirketlerle yürüttüğümüz projeler ve işbirlikleri söz konusu. Türkiye, yürütülen çalışmalar neticesinde çocuk işçiliğiyle mücadelede çok önemli mesafeler aldı. Ama maalesef bazı Avrupa ülkeleri ve bazı yabancı şirketler bu konuda Türkiye’yi haksız şekilde eleştiriyor. Biz bu eleştirileri kabul etmiyoruz. Çünkü yapılan ölçümlemeler objektiflikten uzak. Ülke olarak, çocuk işçiliğinin önlenmesi yönünde çok önemli kısıtlayıcı, cezalandırıcı ve caydırıcı önlemler aldık. Şimdiye kadar bir taraftan bilgilendirme, bir taraftan yasalar çerçevesinde çocuk işçiliği konusunda ciddi adımlar attık, bugünden sonra da atacağız.”
Çocuk işçiliğinin özellikle tarım sektöründe yaygın olduğu yönünde yoğun eleştirilerle karşılaştıklarına dikkati çeken Soylu, bu sektörde çocukların çalıştırılmaması yönünde yerel yönetimlerle işbirliği halinde olduklarını bildirdi.

Tarım sektörü dışında sinema, televizyon ve reklam sektörlerinde oyunculuk yapan çocukların durumuna da değinen Soylu, “Çocuk oyuncularla ilgili tedbirler aldık. Yeni tedbirler almaya da devam ediyoruz.” diye konuştu.

“Almadan vermek Allah’a mahsustur”

Kabule katılan bir çocuğun, “Sosyal güvenlik primini ödeyemeyenlerin sağlık hizmetlerinden yararlandırılması yönünde bir çalışma var mı?” şeklindeki sorusu üzerine Soylu, “Türkiye’de acile giden hiç kimseyi devlet geri çevirmiyor. Ama şu da çok doğaldır ki sizin nasıl okula zamanında gitmeniz gerekiyorsa, nasıl böyle bir kural varsa, burada da bir kural var. Buradaki sistemin devam etmesi geriyor. Eğer biz sosyal güvenlik sisteminde gelir ve gider dengesini tutturamazsak gelecek nesillere büyük bir borç bırakırız. Evet, prim yatırılmasında bazen aksaklıklar olabilir ama devletimiz buna belli bir anlayış gösteriyor ama bu alışkanlık haline dönerse biz hizmetlerimizi yerine getiremeyiz. Almadan vermek Allah’a mahsustur.” ifadesini kullandı.
Bakan Soylu, başka bir çocuğun, “Çocukken bakan olmayı hayal eder miydiniz?” sorusuna, “Ben siyaset yapan bir ailede büyüdüm. Doğal olarak benim bulunduğum ortamda siyaset çok konuşuluyordu. Çocukken benim de ideallerim, hayallerim vardı. Bakan olmayı istiyor muydum, bilmiyorum ama devlette görev almayı istiyordum. Yani ülkem için, insanlar için fedakarlıklar yapmak, aksaklıkları ve çözülmeyen sorunları gücümüz ölçüsünde çözmeye çalışmak elbette istiyordum.” yanıtını verdi.

Çocukların sorularının ardından Ankara Büyükşehir Belediyesi 21. Dönem Çocuk Meclisi adına Meclis Başkanı Karakaya, Bakan Soylu’ya çiçek takdim etti. Soylu da çocuklara satranç takımı ile çeşitli armağanlar verdi.