Bakanımız Süleyman Soylu Başkanlığında “Medya Temsilcileri Göç Buluşması” Gerçekleştirildi

Bakanımız Süleyman SOYLU başkanlığındaki “Medya Temsilcileri Göç Buluşması” 1 Ağustos 2019 Perşembe günü gerçekleştirildi.
Bakan Yardımcımız İsmail ÇATAKLI, Emniyet Genel Müdürü Mehmet AKTAŞ, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif ÇETİN, Sahil Güvenlik Komutanı Tuğamiral Ahmet KENDİR ve Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ’ın hazır bulunduğu “Medya Temsilcileri Göç Buluşması”na gazete ve televizyon kanallarının Ankara temsilcileri katıldı.
Etkinliğin açış konuşmasını yapan Bakanımız Süleyman SOYLU, son dönemde sıkça gündeme gelen İstanbul’daki düzensiz göçmen denetimleriyle ilgili: “İstanbul’da 12-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında 12 bin 474 kaçak göçmen yakalandı.” dedi.
Bir göç sağanağı ile karşı karşıya olduklarını vurgulayan SOYLU, bu alanın istismar edilmesinin önüne geçebilmek için kamuoyunu ve basını olabildiğince doğru bilgilendirmeye çalıştıklarını dile getirdi.
Uluslararası Koruma Başvuruları hakkında konuşan SOYLU: “Türkiye, uluslararası koruma başvurusunu alabilme kabiliyetine sahip ülke oldu. Daha önce bizim adımıza Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği alıyordu. Geçen yıl Türkiye’nin göç konusunda elde ettiği yetkinlik ve yeterlilik Türkiye’nin bu başvuruyu kendi adına almasını sağladı.” ifadelerini kullandı.
Bakanımız SOYLU, Suriyelilerle ilgili doğru bilinen yanlışlara da değinerek; Suriyelilerin devletten maaş aldığı, hastanelerde öncelikli bakıldığı, öğrencilere devletten 1200 TL burs verildiği, üniversitelere sınavsız kabul edildikleri, motorlu taşıtlar vergisinden muaf oldukları, devlet memurluğuna alındıkları, özellikle seçim dönemlerinde Suriyelilerin gelişigüzel vatandaş yapıldığı gibi pek çok asılsız iddia ile karşı karşıya kaldıklarını ve bunların gerçeği yansıtmadığını bir kez daha dile getirdi.
Bakanımızın medya temsilcilerine hitaben yaptığı konuşmanın ardından Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ “Türkiye’de Göç Yönetimi” konulu sunum yaptı ve ülkemizdeki göç yönetimine dair Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalardan bahsetti.
Gerçekleştirilen sunumun sonrasında basın mensuplarından gelen sorular yanıtlandı.