Bakan Soylu’dan canlı yayında ‘Kılıçdaroğlu’ çıkışı: Bu dosya açılacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, FETÖ ile mücadeleye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunurken, elindeki kırmızı dosyaya dikkat çekti. Bakan Soylu, 12 Kasım’da ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilecek tatbikata ilişkin detayları da açıkladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

12 KASIM TATBİKATI: YENİLİKLERİMİZ OLACAK

12 Kasım’da ülke genelinde gerçekleştirilecek tatbikata ilişkin konuşan Bakan Soylu, “Her türlü saldırıya karşı Türkiye’nin hazırlıklı olması gerektiğini gösteren bir tatbikat. Bu bir deprem tatbikatı… Biz ancak tedbir alabiliriz. Kore’de yaşananları gördük, insanların nasıl sıkıştıklarını izledik. 12 Haziran’da bir tatbikat yapıyoruz. Biz ülke hazırlığı yapıyoruz. 12 Kasım 18.57 Düzce depreminin yıl dönümü. Bu depremin yıl dönümünde gerçekleştirmemizin sebebi şu.. Toplumumuzun her bir bireyine ‘biz her an bir afetle karşı karşı kalabiliriz hazırlıklı olmalıyız’ diyoruz. Çök-Kapan-Tutun tatbikatı olacak. Bu tatbikatta yeniliklerimiz var. Afet mobil uygulamamız var. Bir mesaj sistemimiz var. Evet biraz ürkütüyor ama afetin hangi saatte gelebileceğini bilmiyoruz. Sadece cep telefonlarına bir mesaj gelmeyecek. Radyolara sesli mesaj, televizyonlara alt yazı gidecek. Bir düğmeye basacağız, afet tatbikatı yapılıyor bandı çıkacak. Her afet bize bir öğreti ortaya koyuyor. Bütün milletimize çağrı yapıyorum. Hepimiz Türkiye tatbikatına katılalım. Her yerde katılalım.” dedi.

“GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTERLERİMİZ OLACAK”

Orman yangınlarıyla mücadeleye değinen Soylu, “Orman yangınlarında tüm afet araçlarımızı devreye koyduk. Şimdi bir adım daha atıyoruz. Sizin hava araçlarının potansiyel olarak sizin afete müdahale edebilme kabiliyetine sahip olmalı. Bizim 18 tane Mi-17 helikopterimiz var. Biz bunları trafik denetimlerinde de kullanıyoruz. Bunlara gece görüşü ve gece yangın söndürme kabiliyeti kazandırıyoruz. Elbette ki başka ülkelerden kiralamalar, satın almalar olacak. Helikopterlerden 4’üne bunları kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

TERÖRLE MÜCADELE: PKK CEPHANELİĞİ ELE GEÇİRİLDİ

Terörle mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini vurgulayan Bakan Soylu, Türkiye’nin terör koridoruna izin vermemek için çaba gösterdiğini belirtti. Türkiye’de terörün arındırılacağı tarihi de açıklayan Soylu, “29 Ekim 2023’te kırsalda bir terörist kalmayacak” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, dün PKK’nın cephaneliğinin ele geçirildiğini belirterek,  “Uzun namlulu tüfeklerle,  22 binin üzerinde yeni fişek ele geçirdik. Dün akşam itibariyle arkadaşlar sayımlarını tamamlamış oldular. Bu mücadele devam etmektedir.” şeklinde konuştu.

“ÇOK BÜYÜK BİR OLAY”

Bitlis’teki mağaranın uzun zamandan beri arandığını kaydeden Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Çok büyük bir cephanelik var ve bizim bu cephaneliği bulmamız gerekir. Arkadaşlarımız da dün itibariyle büyük bir sevinçle biz bu cephaneliği bulduk dediler. Buradan rahat gelebilir herkese. Bu bizim için çok büyük bir olay. On binlerce mağara var orada. Terör örgütü sürekli oralarda yer değiştiriyorlar. Çünkü terör örgütlerinin Türkiye’de yaşam süresi 2 yıl. Bu yüzden Türkiye’ye gelmek istemiyorlar.”

KILIÇDAROĞLU’NUN ‘UYUŞTURUCU’ İDDİASI: HEZEYANLAR İÇERİSİNDE

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucuyla ilgili iddialarına yanıt veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ana muhalefet lideri maalesef hezeyanlar içerisinde. Siyasetini iftira ve yalana dayandıran bir anlayış söz konusu. Geleneksel bir iftira ve yalan siyasetiyle, dezenformasyonla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmeliyim.” dedi.

KİMYASAL SİLAH İDDİASI: İFTİRA

Kimyasal silah iddialarına değinen Soylu, “Bu yıl 17 Nisan 2022’de Zap’a operasyon düzenlendi, terör örgütü de kendini gizleyebilmek için bir iftirada bulunmuştur.” dedi.

“CHP-FETÖ İLİŞKİSİNİN DOSYASI VAR”

FETÖ’yle mücadeleye ilişkin elindeki kırmızı dosyayı gösteren Bakan Soylu, “Bu bir FETÖ roman. Kılıçdaroğlu’nun FETÖ ilişkisini ortaya koyan. 32 basamak bir FETÖ ilişkisi. Bu dosya açılacak.” şeklinde konuştu.

“KILIÇDAROĞLU BUNLARI NEREDEN BAŞLATIYOR”

Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu iddialarına elindeki belgelerle yanıt veren Soylu, “Kılıçdaroğlu bunları nereden başlatıyor? Kılıçdaroğlu’nun bir sahibi var. Türkiye, devlet ve millet hassasiyetlerini kaybetmiş olanların devleti değil.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NA SUÇ DUYURUSU

Uyuşturucu iddiaları sonrası Kılıçdaroğlu hakkında başlatılan suç duyurusuyla ilgili Soylu, şahsının, Emniyet Genel Müdürlüğünün ve İçişleri Bakanlığı’nın üzerine atılı bir iftira olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Bu iftiranın sahipleri bunları ispatlamak zorundadır. Ve bu iftiranın sahipleri bunları o mahkemede anlatacaklar. Türkiye’nin en önemli kurumlarına ne olduğu belli olmayan birisiyle yanında çıkıp, bir değerlendirme yapıp, devletin bütün kurumlarını aşağılamak, iftira etmek ve onları suça bulaşmış olarak itham etmenin hukuki bir karşılığı olacak. ABD’den üflemeyle öyle olmaz…”

Uyuşturucu raporlarıyla ilgili Soylu, “1. Yalan… diyor ki elimizde bir Türkiye uyuşturucu raporu var. Bu uyuşturucu raporunu kim hazırladı? Bu uyuşturucu raporu bugün mü hazırlandı? Siyaset yapılır ama erdemli yapılır, ahlaklı yapılır. Daha düne kadar tefeci diyordun Londra’dakilere şimdi gidip orada kimle karşı karşıya kalıyorsun? Aklı melül birisiyle karşı karşıyayız. Değeri olmayan itibarı olmayan birisi ve takımla karşı karşıyayız. CHP tarihinin en kötü takımıyla yönetilmektedir.” dedi.

Bu raporların her yıl hazırlandığını vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Bu rapor sadece 2022 raporu mu 2021 de de çıkarmışız… 2019.. 2018.. de de bu raporu çıkarıyoruz. Bu raporda sadece uyuşturucu ile yakalamalar mı var? Tüm kurumların raporları var. Bu raporda arzla mücadele var. Bir ülkeye arz edilecek uyuşturucuyla mücadelenin nasıl olduğu detayları var. Bu raporda aynı zamanda 1’nci bölümde uyuşturucuyla mücadeledeki politikamız var. Adam Allah’tan korkar ya. Benim hayatımın 24 saatinin en az 4-5 saati uyuşturucuyla mücadeleyle geçiyor ahlaksız adam.”

“YAKALANMA MİKTARI 11 TONU AŞTI”

“Metamfetamin bir kimyasal. 20-25 tonun İran’da yakalandığını görünce, biz hemen alarmlarımızı çalıştırdık. Bu bize bir vesileyle intikal edebilir diye” diyen Soylu, “Biz yakaladık diye suçluyuz. Yakaladı diye Türk polisi suçlu mu olur? Yakalamasak kimsenin haberi mi olacak? Neden gündeme getirmişiz? Türkiye’ye İran’dan ve Avrupa’dan getirilir bu met. Bu bir laboratuvar üretimidir. Bizde yakalanma miktarı 11 tonu aşmıştır.” dedi.

ABD’deki eroin üretiminin Taliban’ın gelmesiyle bittiğini sözlerine ekleyen Soylu, “Yani Kılıçdaroğlu’nun ABD’si. Türkiye’de de Avrupa’da da bu uyuşturucu raporu çıkar. Biz neyin geleceğini öngörerek bunun mücadelesine başlarız.” ifadelerini kullandı. Bonzai ölümleri artıran bir unsur olduğunu dile getiren Soylu, ölümlerin 2017 yılında artmasına rağmen Türkiye’nin bunu bitirdiğini söyledi. Uyuşturucudan ölenlerin sayısına da dikkat çeken Soylu, “Uyuşturucudan ölenlerin sayısı 941’den 270’e düştü” dedi.