BAKAN SOYLU TRABZON’DA ŞEHİT AİLELERİYLE BİR ARAYA GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi”nin 103. Yıl Dönümü dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

İçişleri Bakanlığı, Trabzon Valiliği ve Garnizon Komutanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Dayanışma Derneği adına Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.
Törene, Bakan Soylu’nun yanı sıra Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta ve Salih Cora, 4. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tankçı Kıdemli Albay Osman Akyıldız, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.
Bakan Soylu, törenin ardından Trabzon Valiliğine geçerek, önce Valilik şeref defterini imzaladı, ardından da Vali Yavuz ile görüştü.

Bakan Soylu, daha sonra “Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında Şanlıurfa’dan Trabzon’a gelen öğrencilerle Valilik toplantı salonunda bir araya geldi.
Öğrencilerle bir süre sohbet eden Bakan Soylu, projenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde gerçekleştirildiğini anımsatarak, projede emeği geçen vali eşlerine teşekkür etti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, projeye katılımın şu anda 20 bini aştığını, mayıs sonu itibarıyla projeyi tamamlamayı hedeflediklerini belirterek, mayıs sonuna kadar Güneydoğu ve Doğu Anadolu illerinden 50 bin öğrencinin batıdaki illeri gezeceğini, karşılıklı kardeşlik bağlarının kuvvetlendirileceğini söyledi.
Öğrencilerin ailelerin yanında misafir edilmesinin de projeyi daha iyi bir noktaya taşıdığına işaret eden Soylu, “Bir şey daha başlattı arkadaşlarımız. Bu 50 bin dışında batıdan da doğuya yeni bir süreç başlattılar. İnşallah bu süreç içerisinde bunu hep birlikte tamamlayacaklar.” dedi.

Bakan Soylu, öğrencilere seslenerek, herkesin uğraşının öğrencilerin hem başarılı bir eğitim görmesi hem de huzur içinde arzu ettikleri hedefle buluşabilmelerini temin etmek olduğunu vurguladı.

“Bizim dinimiz bize ilk önce kardeşliği önermektedir”

Türkiye’nin güzel bir ülke olduğunu dile getiren Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Dün Cumhurbaşkanımızla Diyarbakır ve Mardin’deydik ve on binlerce insan orada Sayın Cumhurbaşkanımıza ‘Hoş geldiniz’ dediler. Sokaklar, caddeler her birisi hem insanlarla doldu hem de çocuklara parklar yapıldı, yeni yeni spor salonları yapıldı, yeni yeni ve bütün bunlarla hem sağlıklı bir neslin hem memleketine, ailesine, annesine, babasına, arkadaşlarına hayırlı bir neslin yetişmesi için, ülkemizin her noktasında nasıl bir gayret gösteriliyorsa aynı gayretin gösterilmesi konusundaki bu çalışma her yerde devam ediyor. Bunun için sizlere çok güveniyoruz.”

Bakan Soylu, yapılan ziyaretler ve gezilerin önemine değinerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kendinize güveni hiç eksik etmeyin. Biz bu medeniyette, bu ülkede, bu topraklarda diğer ülkelerin insanlarından çok daha avantajlıyız. Bizim en önemli meselemiz kardeşliğimizdir. Bizim dinimiz bize ilk önce kardeşliği önermektedir. Bu medeniyet, bu topraklar bize kardeş olduğumuzu önermektedir. Anneleriniz, babalarınız, komşularınızla iyi ilişkiler gerçekleştirerek aslında kardeşliği tesis etmektedir. Onun için bundan sizler de gerekli hassasiyetleri en üst noktada gelecek nesle, sizden sonraki nesle bir bayrak gibi iade etmek durumundasınız.”

Şehitlik ziyaret edildi

Konuşmaların ardından çocuklarla hatıra fotoğrafı çektiren Bakan Soylu, daha sonra Sülüklü Mezarlığı’ndaki Şehitliği ziyaret etti.

Burada da saygı duruşunda bulunulduktan sonra Kur’an-ı Kerim okunup şehitler için dua edildi.

Bakan Soylu, daha sonra buradaki anı defterini imzalayarak duygularını paylaştı. Bakan Soylu, anı defterindeki yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Haklarını asla ödeyemeyeceğimiz aziz şehitlerimiz. Tarif edilmez bir fedakârlık örneği göstererek bizlere emanet etmiş olduğunuz bu şehirde ve bu vatanda, sizlerin aziz hatırasına layık olmaya, uğrunda savaştığınız değerleri korumaya ve tıpkı sizler gibi bu vatanı selametle gelecek kuşaklara teslim etmeye gayret ediyoruz. Tıpkı sizin döneminizde olduğu gibi bugün de bizi yolumuzdan alıkoymak isteyenler var. Tıpkı o zaman olduğu gibi bugün de dünyada zulmü, acıyı, haksızlığı hâkim kılmak isteyen karanlık bir irade var ve tıpkı sizin zamanınızda olduğu gibi bugün de bu vatanın bir karış toprağı için seve seve şehadet şerbetini içmeye hazır gençlerimiz ve evlatlarımız var ve bugün sadece silahlı müdafaada değil, ülkenin istikbali için, istikrarı, huzuru, refahı için ter döken, çalışan, gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakmak ve bu ülkeyi lider ülke yapmak için gecesini gündüzüne katan evlatlarımız, torunlarınız var.

Biz hepimiz, sizin hemşehrileriniz, kah dağda terörist kovalayan kah sınırlarımıza yönelmiş olan tehditleri bertaraf etmek için Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan kah fabrikada, ofiste bu ülkenin geleceği için alın teri döken bütün evlatlarınız, bugünleri sizlere borçlu olduğumuzun bilincindeyiz ve yaşantımızın her anında sizlere dua etmekteyiz. Bu vesileyle hem burada hem de bu ülkenin her köşesinde yatan, tarihimiz boyunca gelmiş geçmiş bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Cenabıhak hepinizden razı olsun.”

Bakan Soylu, beraberindekilerle şehit mezarlarına karanfil bırakarak, şehit ailesi ve gazilerle bir süre sohbet etti.

Bakan Soylu, Trabzon’daki bir otelde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü dolayısıyla şehit aileleri için düzenlenen yemeğe katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı konuşmada;
Milletçe tarihten ve geçmişten en çok gurur duyulan günlerden birisinin yaşandığını vurgulayan Soylu, Çanakkale zaferinin kahramanlığın ve şehadetin destanlaştığı bir yer olduğunu bildirdi.
Kıbrıs, Kore ve Vietnam’da dahi şehitlerin olduğunu anımsatan Soylu, “Bir de terör örgütlerine karşı mücadele ederken bu şerefli makama nail olmuş evlatlarımız var. Cenabı Allah bütün bu vatan evlatlarına rahmetiyle mağfiretiyle muamele eylesin. Onlardan gani gani razı olsun, şefaatlerine bizleri nail eylesin.” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, şehitler ve gaziler sayesinde bu ülkenin dimdik ayakta olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Eskiden ecdadımız yüce dinimizi, medeniyetimizi yaymak için, inançlarını başka topraklara götürmek için bir büyük mücadele içerisinde olurlardı ancak Çanakkale’de ve sonrasında bu mücadele bir varoluş mücadelesidir. Bizi tarih sahnesinden silmek isteyenlere karşı bir hayatta kalma mücadelesine dönmüştür. Dünyada karanlık maddeci ve doymak bilmeyen bu zihniyet bize diz çöktürmek için her türlü tezgâhı ortaya koymuştur ve buna devam etmektedir. Biz bu ülkede birçok olay yaşadık, olağanüstü dönemlerden geçtik. Allah’ımıza şükürler olsun bugün şehitlerimizin ve gazilerimizin huzurunda bu memleket dimdik ayaktadır. Birliğiyle beraberliğiyle gücüyle kuvvetiyle dimdik ayaktadır.”

Türkiye’nin yazdığı kahramanlık destanlarına bir yenisinin daha eklendiğini vurgulayan Soylu, “Sadece içeride yaptığımız terörle mücadele değil, dışarıda da bu milletin üzerine farklı bir elbise biçmeye çalışanlara yönelik adımlarımızı cesaretle tarihe yakışır bir şekilde attığımızı huzurunuzda ifade etmek istiyorum. Çanakkale destanının o müthiş direnişi, memleketin her bir evladında bulunan o kahramanlık destanını Çanakkale’de bırakmış değiliz. Bugün de aynı gururla aynı heyecanla aynı imanla aynı inanç ve teslimiyetle devam ettiriyoruz. Etrafımızı çerçevelemeye çalışanlar, bizi adım atma kabiliyetinden yoksun bırakmaya çalışanlara karşı bütün dünyanın ders alabileceği şekilde adım atıyoruz.” ifadesini kullandı.

“Bu milleti tanımıyorlar”

Bakan Soylu, Türkiye’nin mana rehberliğinde yürüdüğü ve maddeci bir toplum olmadığına işaret edilerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2 bin kilometrekarede Fırat Kalkanı bölgesinde, Cerablus’ta, Azez’de, Mare’de, Rai’de bugün huzur varsa, oradan topraklarından gönderilenler topraklarına dönmüşlerse şunu şu asil millet sizler, şehit aileleri, gazilerimiz, gazilerimizin aileleri ve bugün kahraman bu milletimiz gerçekleştirmiştir. 140 bin insan bu milletin sayesinde o 2 bin kilometrekarede topraklarına dönmüştür. Bunu madde güzergahında olan milletler anlayamaz ve anlayamacaklar da. Bunu ancak manayı bilen, anlamı bilen, her ne olursa olsun zenginleştikçe insanlığından kopmayan, medeniyetten kopmayan sizler bilirsiniz.”

Şimdi yine başka bir 2 bin kilometrekarede, Afrin bölgesinde vatan evlatlarının sadece bir kahramanlık destanının altına değil, bir insanlık destanının da altına imza attığını vurgulayan Soylu, bu merhamet, ahlak ve iyilik medeniyetinin nasıl olduğunu bütün dünyaya gösterdiklerini bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye ve coğrafyasını, etrafındaki ülkeleri sadece bir madde ölçümüyle değerlendirenlerin yanıldığını belirtti. Soylu, “Bu milleti tanımıyorlar. Şuradaki anneleri, evlatları, babaları, kardeşleri tanımıyorlar. Onları yıldıramayacaklarını bilmiyorlar.” ifadesini kullandı.
Bakan Soylu, şehitlerin sadece bu memleketin şehitleri olmadığına değinerek, “Onlar İlayı Kelimetullah için şehit oldular. Onlar İlayı Kelimetullah’ın temsilcisi olan şu ay yıldızlı bayrak için şehit oldular. Onlar Ezanı Muhammedi’nin bu topraklarda hür ve özgür bir şekilde okunabilmesi, gelecek nesillerimize, gönül dünyalarına bu medeniyetin üflenmeleri için şehit oldular. Bizim onlara ve onların ailelerine karşı da sorumluluklarımız var.” diye konuştu.

“Bütün o dünyadaki ülkeler bir araya gelsin”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla dün Diyarbakır ve Mardin’de bulunduğunu anımsatan Soylu, on binlerin ay yıldızlı bayrakla milletin birliğine, bu ülkenin beraberliğine ve geleceğine yeniden ahitlerini imzaladıklarını vurguladı.

Bakan Soylu, şu görüşlere yer verdi:

“Her biri bir araya gelsin, bu ülkenin selametine ve geleceğine herhangi bir zarar verebilecek kabiliyetleri söz konusu değildir. Bütün o dünyadaki ülkeler bir araya gelsin. Bu millet doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine, Çanakkale’de hangi anlayışı ortaya koymuşsak, oradaki mezarlarda hangi memleketlerden geldiği teker teker yazılmışsa, 780 bin kilometrekarenin dışında bu toprakların şu anda var olan sınırlarımızın dışında Yemen’inden, Azerbaycan’ından bu ülkenin varlığı için, bu İslam coğrafyasının yıldızı olan güzel Türkiye’mizin hürriyeti ve özgürlüğü için burada şehadet şerbetini içmiş o insanlara minnet borcumuz var. Bu ülkenin geleceğini, bize bıraktıklarından çok daha iyi yere taşıma borcumuz var.”

Minnettar ve müteşekkir olduklarını belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Afrin’de kahramanlarımızın Türk bayrağını Afrin’e astıkları bu güzel günde bütün dünyanın arkalarında olmasına rağmen Türk’ün gücünü, bağımsızlık duygusunu, cesaretini, anlayışını, ahlakını, etrafımızdaki coğrafyaya kendi medeniyetimize ilmek ilmek inen bu anlayışı sizler ayakta tutuyorsunuz. Vakarınıza, sağduyunuza, sabrınıza, metanetinize ve gösterdiğiniz asalete minnettarız. Allah bizleri, bu ülkeyi yönetenleri bu aziz ve asil millete, ecdadımıza, şehitlerimize, gazilere ve onların ailelerine, bu ülke için gayret gösteren aziz milletimize mahcup etmesin. Allah bizi şehitlerimize mahcup etmesin.” dedi.

Trabzon ziyareti kapsamında, Kahramanmaraş Caddesi’ndeki esnaf ve vatandaşı ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Esnaf ve vatandaşla bir süre sohbet eden Bakan Soylu, esnafa bol kazanç temennisinde bulundu. Bakan Soylu, daha sonra 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı Atatürk Alanı’na gelerek, burada Mektebim Okulları tarafından 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü nedeniyle düzenlenen programa katıldı.