Bakan Soylu, saldırıda yaralanan 2 polisi tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon’un Maçka ilçesindeki terör saldırısında yaralanan 2 polis memurunu tedavi gördükleri hastanede ziyaret etti.

Bakan Soylu, beraberindeki Vali Yücel Yavuz, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Okçin Akşit ve diğer yetkililerle Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesine gelerek, burada tedavi gören polis memuru Refik Can ve Musa Aydın’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yaralıların sağlık durumlarına ilişkin doktorlardan bilgi alan Soylu, Aydın’ın yakınları ile bir süre sohbet etti.

Soylu, Allah’tan milletin, memleketin başına bir daha böyle bir iş getirmemesini niyaz ederek, “Görevinizi tam anlamıyla yerine getirdiniz. Herkes size minnettar, müteşekkir, Allah sizden razı olsun.” dedi.

Daha sonra “kahraman adam” diye hitap ettiği yaralı polis memuru Refik Can’ı da ziyaret eden Bakan Soylu, geçmiş olsun temennisinde bulundu.

Can, olay hakkında Soylu’ya bilgi vererek, görev yerine gittikleri sırada saldırıya uğradıklarını belirterek, “İlk kurşun aracın içinde bulunduğum sırada sağ koluma geldi. Yanımdaki arkadaşım şehit oldu. Mermiler yağmur gibi üzerimize yağıyordu. Sonradan, bulunduğumuz araçta 361 mermi giriş çıkışı olduğunu öğrendim.” dedi.
Aracın altında el bombası da bulunduğunu ifade eden Can, “El bombasının patlamaması Allah’ın bir hikmeti, büyük şans. Araçtan indikten sonra da bacağımdan yaralandım. Çatışma sürerken aracı ile önüme gelen bir vatandaş beni hastaneye ulaştırdı.” diye konuştu.

Soylu, kolundaki mermi henüz çıkartılmayan ve bir süre sonra tekrar operasyon geçirmesi planlanan Can’a Allah’tan şifa diledi.

Memleket için milletin huzuru için büyük fedakarlıkta bulunduklarını vurgulayan Soylu, Allah’ın yaralı polisleri millete ve ailelerine bağışladığını söyledi.

“Şehitlik makamına ben erişemedim, yanımdaki arkadaşım erişti”

Bakan Soylu, Can’ın, “Şehitlik makamına ben erişemedim, yanımdaki arkadaşım erişti.” ifadesi üzerine, “Sen de gazilik makamına eriştin. Allah senden de vatandaşlarımızdan da razı olsun. Hepimiz sizinle beraberiz bunu bilin. Her ne konu olursa olsun valimiz, emniyet müdürümüz sizlerin yanındayız.” dedi.

Maçka ilçesinde 19 Temmuz 2016’da yol kontrol uygulaması sırasında gerçekleştirilen terör saldırısında polis memurları İbrahim Akın (23), Ramazan Donat (25) ve Çağdaş Tamkoç (28) şehit olmuş, 4 polis memuru ile 1 vatandaş yaralanmıştı.