Bakan Soylu: “Hedefimiz Cumhuriyetin ikinci yüzyılını Türkiye yüzyılı yapmaktır”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Hedefimiz Cumhuriyetin ikinci yüzyılını Türkiye yüzyılı yapmaktır. Türkiye yüzyılı diye bir iddia ortaya koymak da kolay bir iş değildir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Vilayetler Evinde düzenlenen ’10 Ocak İdareciler Günü Kutlama Programı’na katıldı. Programda açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, Türkiye’nin ikinci yüzyıla emin adımlarla girdiğini aktararak, “Hedefimiz Cumhuriyetin ikinci yüzyılını Türkiye yüzyılı yapmaktır. 21. Yüzyılın başından beri buna hazırlanıyoruz. Bundan 20-25 sene önce emekli maaşlarını nasıl ödeyeceğini dert edinen bu devletin, afetlerde ‘nerede bu devlet’ diye haykıran bir milletinin bu olduğu bu ülke, yurt dışına borç bulma heyetleri gönderen, evlatlarını ay yıldızlı bayraklara sarılmış tabutlarla terör saldırılarında şehit verdiklerinde tekbirlerle uğurlayan bu milletin, Amerika’nın Avrupa’nın fütursuzca parmak salladığı bu ülkenin, bugün Türkiye yüzyılını ifade etmesi, altyapısını sağlam ve güçlü bir şekilde oluşturarak yarına güçlü, kuvvetli ve kudretli bir şekilde bakabilmesi, bugün dünyanın en çok insanı yardım yapan ülkesi haline gelmesi, her afetle başa çıkabilen bir ülke olması, insansız hava aracı, helikopter yapan bir ülke haline gelmesi, Gabar’da terörü tasfiye edip petrol çıkartan, Batman’dan sonra Şırnak’ı da bir petrol vilayeti haline getiren bir ülke haline gelmesi ve Türkiye yüzyılı diye bir iddia ortaya koyması kolay bir iş değildir” dedi.

“Türkiye’nin kendi öğretilerini bütün dünyaya anlatabilme misyonu ve davası tam anlamıyla devam ediyor”

21. yüzyılda Türkiye’nin çok önemli adımlar aştığını söyleyen Bakan Soylu, “Türkiye bambaşka bir tabloya geldi. Şu anda Diyarbakır 1. Organize Sanayi Sitesi, Tekstil Sanayi Sitesi ve Karacadağ Sanayi Sitesinde yaklaşık 450 yatırımcı sıra bekliyor. Bunu 20. yüzyılın sonunda hayal etmiş olsaydık, sadece hayallerimizle baş başa kalırdık. Çocukluğumuzda öğretmenlerimiz söylediği sözler hala aklımızda, ‘Gazımız var ama çıkartmazlar, bize araba yaptırmazlar, bize helikopter, uçak yaptırmazlar.’ Bugün bunların hepsini yapan bir Türkiye var. 21. Yüzyılın ilk çeyreğini tamamlarken Türkiye yüzyılına girerken 81 ilimizde üniversite var. Türkiye’nin kendi öğretilerini bütün dünyaya anlatabilme misyonu ve davası tam anlamıyla devam ediyor. Bunun yüklenicileri de bu salondadır” ifadelerini kullandı.

“Eğer Türkiye bugün bu noktaya gelebildiyse bunun sebebi büyük devlet geleneği olan bir ülke olmasıdır”

Solandaki mülki idare amirlerine seslenen Bakan Soylu, “Sizlerin üzerinde, zihninizde, karakterinizde tüm mülkü idari geleneğimizde Türkiye Cumhuriyeti devletinin aklı, birikimi ve yeteneği var. Eğer Türkiye bugün bu noktaya gelebildiyse bunun sebebi büyük devlet geleneği olan bir ülke olmasıdır. Bugün batının halini görüyoruz tek yaptıkları terör örgütünü desteklemek. Avrupa’nın tarihinin altının boş olduğunu biliyoruz. Biz niçin İdlib’deyiz? Batı gibi sömürmek mi? elbette hayır. Biz hayat verdik. Bu salona şunu söylemek istiyorum; öyle bir Türkiye hazırlandı ki bizim hayal ettiklerimizi gelecek nesillerimiz tüm dünyaya gösterecektir” diye konuştu.

Programın ardından Bakan Soylu başarılı kaymakamlara ödüllerini taktim etti.