Bakan Soylu: Ev sahipleri de kiracılar da konteyner kentlere gidebilecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Adıyaman’da deprem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, ”Ev sahipleri de kiracılar da konteyner kentlere gidebilecek. Öncelik yakınlarını kaybedenlerde olanlar” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Malatya Afet Koordinasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu, açıklamasında şunları kaydetti;

Bu depremde özellikle tamamen evi yıkılmış vatandaşlarımız var. Acil yıkılacak statüsünde olanlar var, ağır hasarlı olanlar var. Yine ev sahibi olanlar var ve kiracı olanlar var. Bir Sayın Cumhurbaşkanımız açıklamıştı özellikle ev sahibi olanlara 5 bin lira kira yardımı, 15 bin lira da taşınma yardımı yapılacak eğer konteyner kentlere taşınmak istemezlerse. Konteyner kentlere taşınmak isterlerse taşınma yardımı elbet alacaklar. Yani başka bir eve geçene kadar o taşınma yardımlarını kendileri almış olacaklar.

Kiracılar için de 2 bin liraydı yine Sayın Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız değerlendirme ve aldığımız talimatları gereği kiracılara da aylık kira yardımı 3 bin liraya çıkmış oldu. Yine 15 bin lira taşınma yardımı alacaklar. Burada konteyner kentlere eğer kiralık ev bulamazlarsa, eğer kiraya taşınamazlarsa konteyner evlere veya konteyner evleri tercih ederlerse kimler girebilecek? Şöyle bir değerlendirmemiz var; Bu deprem diğer depremlere nazaran farklı bir deprem. Etkisi, büyüklüğü, ölçüsü, oluşturduğu hasar ve yaygınlığı itibarıyla da. Bunun için ortaya koyduğumuz kararların da şartları söz konusu. Burada onun için kiracılara ilk kez bir depremde taşınma parasının dışında kira desteği ve kira yardımı yapıldı aylık 3 bin lira.

“Kiracılara da konteyner kent imkanı sağlıyoruz”

Bundan önce kiracılar konteyner kentlerde geçici barınma merkezi olarak çok istisnai durumlar olmazsa kiracılar konteyner kentlerde barınmıyorlardı. Oysa şimdi ev sahipleri konteyner kent istiyorsa orada barınma ihtiyacını giderebilecek. Kiracı için de benzer bir durum söz konusu. Eğer bir yer bulamamışsa, kiraya gidebilecek bir nokta bulamamışsa ona da o hakkı bu süreçte bu depremin kendine ait yaygınlığı ve şartları dolayısıyla sağlıyoruz.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

“Bir taraftan özellikle geçici barınma merkezlerinde ne yapacağımıza, nasıl yapacağımıza, ardından konteyner merkezlerimizin altyapısını, ardından da Sayın Bakanımızın burada yaptığı etüt çalışmaları ile altyapıların nasıl olacağını ve yeni konutların, sürecin nasıl olabileceğine yönelik adımları hep birlikte değerlendirmiş olduk. Enkaz çalışmalarını konuştuk. Buradan kamuoyuna, özellikle Malatyalı hemşehrilerimize ve deprem bölgesindeki bütün vatandaşlarımıza ifade etmek istiyorum, yaklaşık şu ana kadar sadece 600 binin üzerinde bağımsız konutun hem acil yıkılacak, hem yıkılmış, hem de ağır hasarlı konutun enkazının kaldırılması süreci var. Bu süreç bile başlı başına bundan önceki yaşadıklarımızın katbekat üstünde ve önemli bir zaman dilimi alabilecek bir süreçtir. Bunları eş anlı bir şekilde gerçekleştireceğiz. Burada bir duyuru tekrar yapmak istiyorum, özellikle ağır hasarlı binalardan ve hasarlı tüm binalardan kaçınılması gerekir. Kaçınılması gerekir derken muhakkak içine girilmemesi gerekir, bu birincisi ama bunların yanında, içerisinden ev eşyası alınmadan, yanından geçmeden, her birinden de kaçınılması gerekir.”

Orta hasarlı binalar dahil olmak üzere eğer izin verilmemişse kesinlikle bu binalara girilmemesi gerektiğini tekrarlayan Bakan Soylu, “Eğer izin verilirse, özellikle orta hasarlılar için söylüyorum… Diğerleriyle ilgili kararımız net ve kesindir. Ağır hasarlı binalardan ve acil yıkılacak binalardan kesinlikle ev eşyası alınmaması gerekir.” diye konuştu.

“Artçı depremler devam ettiği için bu binaların yanından dahi geçilmemeli”

Artçı depremler devam ettiği için bu binaların yanından dahi geçmemek gerektiğini söyleyen Bakan Soylu, bunu bütün deprem bölgesindeki vatandaşlar için hatırlattığını belirtti.

Bakan Soylu, konteyner evlerin tahsisinde depremde ailesini kaybedenler, şehit aileleri ve yakınları, engelliler, yatalak hastalar, 6 yaşından küçük çocuğu bulunanlar, hamile olanlar ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından destek alanların öncelikli olacağını aktardı.

İçişleri Bakanı Soylu, şunları kaydetti:

“Bizim temel mantığımız şudur, burada çok büyük bir afet oldu ve burada hiç kimseyi dışarıda bırakmayacak, kimine kirasıyla, kimine konteynerle destek olabileceğimiz, hepsini kuşatabileceğimiz adımları hep beraber atıyoruz, değerlendiriyoruz ve şartları da ona göre oluşturuyoruz. Malatyalı hemşehrilerimiz şunu bilsinler, burada işimizi tamamlamadan, konutuyla, işiyle, tarımıyla, kamu binalarıyla dört dörtlük yapmadan bizim buradan çıkmamız, deprem bölgelerinden çıkmamız mümkün değildir. Bugüne kadar karşı karşıya kaldığımız bütün sel, afet, depremlerde her birini yaptık çıktık, bugünden sonra da inşallah Cenabı Allah yapmayı nasip eder. Cenabı Allah zorumuzu kolaylaştırsın, bu cuma hürmetine direncimizi artırsın, milletimize bizi mahcup etmesin.”